Itki toisenkin ja Punaorvot

Pari kirjaa, ensimmäinen luettu loppuun ja toinen puolivälissä.
Merja Mäen "Itki toisenkin" on Itä-Karjalan miehityksen aikaista tarinaa kansakoulunopettajasta, joka palaa takaisin kotikyläänsä ja ottaa vastuulleen isöäitinsä tuonilmaisiin saattamisen ja itkijänaisen opit. Tunteisiin vetoavaa ja silti realistista kerrontaa nuorelta evakkojen jälkeläiseltä. Takakannessa kerrotaan Merja Mäen tekevän rauhantyötä kirjoittamalla kirjoja sodasta.

Anneli Kanto, monelle tuttu ja suosittu vanhempi kirjailijalahjakkuus kirjoittaa mielellään yhteiskunnallisista asioista. Tämä "Punaorvot" on sydäntäraastava kertomus punaorpojen lasten haltuunotosta ja sijoittamisesta "isänmaallisiin, kunnollisiin" koteihin Pohjanmaalle, että heistä kasvaisi kunnoinkansalaisia. Sisarukset erotettiin, ja monesti isännät ja emännät jotka toivoivat vähänisompia lapsia joista olisi hyötyä talon töissä, pellolla ja navetassa, saivat tahtonsa läpi ja saivat hankittua itselleen pikkupiikoja ja renkejä joita sitten kohdeltiin joissakin perheissä hyvin, joissakin huonosti.

Kirjan meriittinä erityisesti upea murteiden ja kaupunkilaisslangin käyttö.

6

207

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Vietiinhän sotalapsia Ruotsiinkin maatöihin, ihan vieras kieli ja kulttuuri.

      • Se oli kyllä vanhempien suostumuksella. Ei tarkoituksena ollut uudelleenkouluttaa heitä. On varmasti totta, että monet vanhemmista sotalapsista joutuivat osallistumaan talon töihin Ruotsissakin, mutta niin saivat omat lapsetkin tehdä.


      • Anonyymi
        Paloma.se01 kirjoitti:

        Se oli kyllä vanhempien suostumuksella. Ei tarkoituksena ollut uudelleenkouluttaa heitä. On varmasti totta, että monet vanhemmista sotalapsista joutuivat osallistumaan talon töihin Ruotsissakin, mutta niin saivat omat lapsetkin tehdä.

        Monta kertaa ajatellut että miten nämä Ruotsiin lähetetyt lapset kokivat lähdön kodista ja sen että eivät osanneet kieltä edes . Se on varmaan ollut asia joita monet ovat jälkeen päin saaneet terapiassa hoidella. Setäni vaimo oli yksi näistä lapsista ja hän oli päässyt hyvään kotiin jossa häntä pidettiin kun omaa lasta.
        Ja vaikka hän tuli Suomeen takaisin omaan kotiinsa niin osasi ruotsinkieleen täydellisesti, ja sai olla Suomessa eri tehtaissa tulkkina ja hänen ruotsalaiset vanhempansa laittoivat aina jouluna hänelle ison paketin tulemaan rajan ylitse samoin syntymäpäivänä . Jatkoivat sitä niin kauan kun elivät
        sitten olen tavannut toisen henkilön joka jäi Ruotsiin ja hänen ;tarinansa ei ollut onnellinen . Joten toisilla oli tuuria , toisilla ei.


    • Anonyymi

      Minulla alkaa olla jo kestostressi näiden kirjojen kohdalla, Kjell Westön 500-sivuinen uutuus Molly & Henry - romaani sotavuosilta, odottelee, ja tuo Anneli Kannon Punaorvot myös.
      Lukupiirissä taas on tarjolla Elleonore Holmgrenin Viimeinen kesä- romaani.
      Sekin houkuttelee lukemaan kun toinen päähenkilö on Tulholman saaristossa elävä 86-vuotias vanharouva, joka ystävystyy kovia kokeneen Adamin (huumemaailmasta) kanssa.
      Sitten on vielä ennen julkaisematon Simone de Beauvoirin pienoisromaani "Erottamattomat"....
      Katsotaan nyt mihin hitauden kulttuurissa elävä valintansa kohdistaa. "Kaikkea ei voi
      saada"...))
      demeter1

      • Anonyymi

        Voi että odotan näköni paranemista! Vuosikausiin en ole pystynyt kirjoihin paneutumaan, vaikka näkö onkin Onneksi riittänyt nettiin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Voi että odotan näköni paranemista! Vuosikausiin en ole pystynyt kirjoihin paneutumaan, vaikka näkö onkin Onneksi riittänyt nettiin.

        Voi kuules, osta i pad ja hae kirjastosta celia tunnukset. Siellä celiassa on valtavasti äänkirjoja, ja ne on tarkoitettu lukemisesteisille , näkövammaisille mm. Superhelppo käyttää. Hipaisemalla saa kirjat kuunneltavaksi ja pois, jos ei ole mieleinen. Olen kuunnellut valatavasti. Helppo lukea myös ns takakansi, niin tietää voiko tykätä esim.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.

      Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.
      Ähtäri
      17
      2444
    2. Purrasta tehty huoli-ilmoitus

      Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b016
      Maailman menoa
      206
      1839
    3. Pelottaa kohdata hänet

      En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt
      Ikävä
      102
      1491
    4. Naiseni on todellinen seksipeto

      Vaikka pukeutuu ihan kasuaalisti julkisilla paikoilla. Mutta näin tämän läpi ensisilmäyksellä ja sain seksipedon kaivatu
      Ikävä
      57
      1407
    5. Olisin halunnu vaan tutustua

      Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno
      Ikävä
      49
      1406
    6. Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta

      Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas
      Maailman menoa
      193
      1248
    7. Mitä tapahtuu

      Syksyllä?
      Ikävä
      94
      1160
    8. Totuus Sofian miljonääristä :miljoonien velkataakka painaa miestä.

      Näin se totuus tulee jokaisesta ja seiskalehden uutiset kertoo totuuden vihdoinkin.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      151
      1035
    9. Nina Mikkonen avoimena "vapinataudistaan"- Demonstroi oireet yllättäen tv-kameroiden edessä: "Se..."

      Nina Mikkonen oli Viiden jälkeen -ohjelmassa ti 12.8. ja kertoi perinnöllisestä sairaudestaan ja mm. sairauden vaikutuks
      Suomalaiset julkkikset
      14
      961
    10. Kaupunginjohtaja ja kehitysjohtaja erotettava !

      Mokia tulee mokien perään. Nyt viimeksi tämä valtavaa mainehaittaa aiheuttanut päätös häätää Mikkeliläiset asukkaat pako
      Mikkeli
      134
      840
    Aihe