Itki toisenkin ja Punaorvot

Pari kirjaa, ensimmäinen luettu loppuun ja toinen puolivälissä.
Merja Mäen "Itki toisenkin" on Itä-Karjalan miehityksen aikaista tarinaa kansakoulunopettajasta, joka palaa takaisin kotikyläänsä ja ottaa vastuulleen isöäitinsä tuonilmaisiin saattamisen ja itkijänaisen opit. Tunteisiin vetoavaa ja silti realistista kerrontaa nuorelta evakkojen jälkeläiseltä. Takakannessa kerrotaan Merja Mäen tekevän rauhantyötä kirjoittamalla kirjoja sodasta.

Anneli Kanto, monelle tuttu ja suosittu vanhempi kirjailijalahjakkuus kirjoittaa mielellään yhteiskunnallisista asioista. Tämä "Punaorvot" on sydäntäraastava kertomus punaorpojen lasten haltuunotosta ja sijoittamisesta "isänmaallisiin, kunnollisiin" koteihin Pohjanmaalle, että heistä kasvaisi kunnoinkansalaisia. Sisarukset erotettiin, ja monesti isännät ja emännät jotka toivoivat vähänisompia lapsia joista olisi hyötyä talon töissä, pellolla ja navetassa, saivat tahtonsa läpi ja saivat hankittua itselleen pikkupiikoja ja renkejä joita sitten kohdeltiin joissakin perheissä hyvin, joissakin huonosti.

Kirjan meriittinä erityisesti upea murteiden ja kaupunkilaisslangin käyttö.

6

205

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Vietiinhän sotalapsia Ruotsiinkin maatöihin, ihan vieras kieli ja kulttuuri.

      • Se oli kyllä vanhempien suostumuksella. Ei tarkoituksena ollut uudelleenkouluttaa heitä. On varmasti totta, että monet vanhemmista sotalapsista joutuivat osallistumaan talon töihin Ruotsissakin, mutta niin saivat omat lapsetkin tehdä.


      • Anonyymi
        Paloma.se01 kirjoitti:

        Se oli kyllä vanhempien suostumuksella. Ei tarkoituksena ollut uudelleenkouluttaa heitä. On varmasti totta, että monet vanhemmista sotalapsista joutuivat osallistumaan talon töihin Ruotsissakin, mutta niin saivat omat lapsetkin tehdä.

        Monta kertaa ajatellut että miten nämä Ruotsiin lähetetyt lapset kokivat lähdön kodista ja sen että eivät osanneet kieltä edes . Se on varmaan ollut asia joita monet ovat jälkeen päin saaneet terapiassa hoidella. Setäni vaimo oli yksi näistä lapsista ja hän oli päässyt hyvään kotiin jossa häntä pidettiin kun omaa lasta.
        Ja vaikka hän tuli Suomeen takaisin omaan kotiinsa niin osasi ruotsinkieleen täydellisesti, ja sai olla Suomessa eri tehtaissa tulkkina ja hänen ruotsalaiset vanhempansa laittoivat aina jouluna hänelle ison paketin tulemaan rajan ylitse samoin syntymäpäivänä . Jatkoivat sitä niin kauan kun elivät
        sitten olen tavannut toisen henkilön joka jäi Ruotsiin ja hänen ;tarinansa ei ollut onnellinen . Joten toisilla oli tuuria , toisilla ei.


    • Anonyymi

      Minulla alkaa olla jo kestostressi näiden kirjojen kohdalla, Kjell Westön 500-sivuinen uutuus Molly & Henry - romaani sotavuosilta, odottelee, ja tuo Anneli Kannon Punaorvot myös.
      Lukupiirissä taas on tarjolla Elleonore Holmgrenin Viimeinen kesä- romaani.
      Sekin houkuttelee lukemaan kun toinen päähenkilö on Tulholman saaristossa elävä 86-vuotias vanharouva, joka ystävystyy kovia kokeneen Adamin (huumemaailmasta) kanssa.
      Sitten on vielä ennen julkaisematon Simone de Beauvoirin pienoisromaani "Erottamattomat"....
      Katsotaan nyt mihin hitauden kulttuurissa elävä valintansa kohdistaa. "Kaikkea ei voi
      saada"...))
      demeter1

      • Anonyymi

        Voi että odotan näköni paranemista! Vuosikausiin en ole pystynyt kirjoihin paneutumaan, vaikka näkö onkin Onneksi riittänyt nettiin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Voi että odotan näköni paranemista! Vuosikausiin en ole pystynyt kirjoihin paneutumaan, vaikka näkö onkin Onneksi riittänyt nettiin.

        Voi kuules, osta i pad ja hae kirjastosta celia tunnukset. Siellä celiassa on valtavasti äänkirjoja, ja ne on tarkoitettu lukemisesteisille , näkövammaisille mm. Superhelppo käyttää. Hipaisemalla saa kirjat kuunneltavaksi ja pois, jos ei ole mieleinen. Olen kuunnellut valatavasti. Helppo lukea myös ns takakansi, niin tietää voiko tykätä esim.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan uusi poikakaveri

      Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      167
      1753
    2. Rakastan sinua

      Enkä halua enkä aio sinua satuttaa. Satuttaisin samalla itseäni. Olet ihana mies ja olen pahoillani kuinka sinua kohteli
      Ikävä
      56
      1357
    3. Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.

      Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva
      Maailman menoa
      193
      1117
    4. Kun viimeksi tapasit kaivattusi

      Kasvokkain ( ei netti, varmuudeksi vielä tarkennan), jännittikö? Jos, miten se ilmeni? Huomasitko jännittikö kaivattuasi
      Ikävä
      54
      1077
    5. Laita mulle viesti!!

      Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus
      Ikävä
      76
      1029
    6. Vanhemmalle naiselle

      alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e
      Ikävä
      37
      975
    7. Millaisessa tilanteessa olisit toiminut toisin

      Jos saisit yhden mahdollisuuden toimia toisin?
      Ikävä
      66
      893
    8. Jos lähestyisin

      näyttäisitkö ovea vai vihreää valoa?
      Ikävä
      60
      891
    9. Leppäskän tarratoimikunta kävi Suviseuroussa haastamassa riitaa!

      Voiko enää törkeämmin häiritä uskovien juhlia? https://www.kirkkojakaupunki.fi/-/tarratoimikunnan-aktivistit-kokivat-sy
      Luterilaisuus
      211
      865
    10. Mitä Raamattu opettaa samaa sukupuolta olevien avioliitosta 4.0

      Edelliset kolme ketjua tuli täyteen joten jatketaan keskustelua. Raamattu opettaa johdonmukaisesti, että homoseksuaali
      Luterilaisuus
      155
      830
    Aihe