Asuntojen vuokraaminen pitää asuntokantaa kunnossa

Anonyymi-ap

Suomessa on valtava määrä tyhjiä asuntoja. Niiden ylläpitäminen maksaa ja osa alkaa vähitellen rapistua purkukuntoon. Asuntoyhtiössä rahat eivät riitä remontteihin. Tämä on fakta.

Tämän vuoksi asuntovuokrauksen olisi toimittava mahdollsimman hyvin.

Tässä mielessä asumistuen leikkaukset tulevat aiheuttamaan vain lisää ongelmia sekä asunnon omistajille että vuokralaisille.

9

449

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tästä hyvä esimerkki on, että Suomen suurimmalla vuokranantajalla tyhjillään jopa pari tuhatta asuntoa. Tästä koituu kuukausittain noin miljoonan euron vuokramenetykset.

      Pakko nostaa vuokria, myös liiketilojen. Niitäkin tyhjillään. Asunnot huonossa kunnossa. Liian kalliita eikä niitä haluta vuokrata.

      Säästöjähän se on etsitty jakamalla potkuja ja lykkäämällä laajoja peruskorjauksia. Korjausvelkaakaan ei voi loputtomiin kasvattaa.

      • Anonyymi

        Aivan päätöntä tuollainen. Syy on, että asuntokanta on myös vääränlaista. Liian isoja asuntoja, joita kukaan ei halua. Vanhoja ja epäsuositulla alueella.

        Lisäksi pienituloiset on haluttu ajaa pois, muuttamaan muualla. Sitten naristaan, kun ei löydy pienipalkkaista työntekijää. No ei löydy, kun ei löydy kohtuuhintaista asuntoa.

        Ei ne ulkomailta tulevat voi asua liian kalliisti. Vai heilkekö täytyy sopia, että monta ihmistä asuu yksiössä tai alivuokralaisena keittiössä?


    • Anonyymi

      Maaseudulla asunnot vasta rapistuu, kun ei ole ostajaa. Iäkkäiden kodit jää tyhjiksi, kun nuoret muuttaa isompiin kaupunkeihin. Tai rakentaa itselleen uuden omakotitalon.

      • Anonyymi

        Harvapa se enää rakentaa, on tullut jo niin kalliiksi.
        Tuo on kyllä harmi, kun vanhat talot jää tyhjilleen. 40-50-lukujen okt on vielä rakennettu terveesti, mutta ei kelpaa, hinnat ei päätä huimaa. Remonttia toki tarvitsee tehdä, se on selvä, eihän mikään ikuisesti pysy hyvänä. Yksi syy lienee se, että vastuu kiinteistöstä on sitten itsellä, ei viitsitä eikä osata tehdä mitään itse, ei edes nurmikkoa leikata.
        Jaksetaan kyllä valittaa, kun kiinteistöyhtiöt tulee aamulla leikkaan ruohoa/ajamaan nurtsia/puhaltamaan lehdet pois "ei saa edes nukkua". Naapurit melskaa yökaudet, mopopojat pörrää yökaudet, bussitkin menee ikkunan alta läpi yön, ei voi pitää ikkunoita auki, kakarat huutaa, koirat haukkuu, huumrita myydään, ovet paukkuu, roskat on.lajiteltu väärin jne jne jne.. kun sen oman "tahdin" saa määrätä itse okt:ssa maalla ja jos joku on pielessä voi syyttää vain itseään.


      • Anonyymi

        Olisiko syynä ylihinnoittelu , itsekkin etsinyt eläkepäiville rauhallista asuntoa mutta hintojen takia ei mitään järkeä taloudellisesti muuttaa korpeen kasvukeskuksesta


    • Anonyymi

      asunnot on mahdollista pitää kunnossa vain jos vuokralainen maksaa tarpeeksi suurta vuokraa ja pitää kämpän kunnossa eikä tuhoa sitä esim. sotkemalla pinnoitteet ja lattiat joiden uusiminen sotkuisen vuokralaisen jäljiltä on kallista..


      ei kämppää voi vuokrata ilmaiseksi tai pelkällä yhtiövastikkeen hinnalla ..ei sillä rahalla makseta vuokralaisten kuluja

      • Anonyymi

        Varmasti näinkin mutta nykyisin halutaan vain hakea kaikessa näitä "pikavoittoja" , muu ei kelpaa , asuntopolitiikka on retuperällä sijoittajien määrän kasvettua hallitsemattomasti .Asuntojen eli kotien omistamisen keskittyminen varallisuuden mukana ei lie hyvää lupaa missään asiassa , varsinkaan tämmöisen perustarpeen ollessa kyseessä kuin asuminen .


      • Anonyymi

        Tähän on hyvä keino Airbnb. Et tiedä vuokraako sen huumeiden käyttäjä ja myyjä, prostituoitu vai suihkuun nukahtava sammunut.

        Mutta raha on pääasia.


    • Anonyymi

      Siinä on vaan se, että tyhjillään olevat asunnot ovat tyhjillään koska ne sijaitsevat paikkakunnilla joissa asuntojen tarvetta ei ole. Monilla paikoilla edes vuokralaista ei asuntoon saa eikä varsinkaan kohtuu vuokralla, lähes ilmaiseksi pitäisi vuokrata ja kuitenkin siinä on asunnon omistajalla aina pieni pelko siitäkin että miten asunto pysyy "kunnossa" vuokralaisen siinä asuessa, ikäviä esimerkkejä on liiankin kanssa. Siis omistajat pitävät usein kämpän mieluummin tyhjillään kuin vuokraavat.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      75
      1729
    2. Naantalin kylpylän ampujat

      Oli somppumatuja. Nyt mennään. Suomi on ruotsi.
      Maailman menoa
      24
      1216
    3. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      34
      1102
    4. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      135
      933
    5. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      189
      826
    6. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      704
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      192
      629
    8. 75
      619
    9. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      608
    10. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      49
      571
    11. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      32
      528
    12. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      517
    13. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      57
      502
    14. 36
      464
    15. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      457
    16. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      432
    17. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      423
    18. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      417
    19. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      16
      409
    20. Päivän galluppi

      Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
      Sinkut
      82
      398
    Aihe