Asensin kazaa hakuohjelman koneeleni.
Nyt rupes tuntuun, et onko nää ihan turvallisii käyttää. On kuulema jotain vakoilukomponetteja mukana jotka lähettelee tietoja missä on tullu surffailtua ja ties mitä muutakin. Oks nää vakoilukomponentit niin viisaita, että osaavat seurata opera selaimellakin avattuja sivuja?
PS:mitä tarkoittaa kesken biisin latauksen tuleva status sanoma "more sources needed"
Nyt rupes tuntuun, et onko nää ihan turvallisii käyttää. On kuulema jotain vakoilukomponetteja mukana jotka lähettelee tietoja missä on tullu surffailtua ja ties mitä muutakin. Oks nää vakoilukomponentit niin viisaita, että osaavat seurata opera selaimellakin avattuja sivuja?
PS:mitä tarkoittaa kesken biisin latauksen tuleva status sanoma "more sources needed"
Vastaukset 5
Vanhimmat
oo koskaan tullu mitään vakoilukomponetteja ja oon käyttäny kazaata jo puolisen vuotta.
"more sources needed"-kommentista en osaa sanoa mitään, mutta luulempa, että jos tämän viestin tultua klikkaat kappaletta yms hiiren oikealla näppäimellä ja sitten valitsen "resume download" kone lähtee etsimään kappaleelle lisätietoja.
Mutta kokeile ja vaihda ohjelmaa, jos tuntuu,e ttä sua seuraillaan...;O)
Kun asennat Kazaan niin asennat samalla ne vakoilukomponentit joten kyllä sinullakin ne on vaikket niitä näekään ;) Vakoilusta pääset eroon siten että poistat kazaan ja otat netistä osoitteesta www.kazaalite.com uuden kazaan josta on poistettu vakoilujutskat.
More sources needed tarkoittaa ilmeisesti sitä että kyseistä kappaletta ei ole tarpeeksi saatavilla jotta voisit sen tallentaa omalle koneellesi.
olikos tossa kazaalitessäkin yks cydoorin vakoilukomponentti, jonka poistamalla ohjelma lakkas toimimasta vai muistelenko aivan väärin.
ainakin melkein. Jos välttämättä halua käyttää kazaa ja samalla huolehtia tietoturvastasi, osta kovalevykelkka-asema (joudut ostamaan 2), joista toisessa on vain se, mitä kazaa tarttee.
useimmille tuo ratkaisu on kyllä liian kallis tai työläs. palomuurivirityksillä haittaa voi yhdenkin kovalevyaseman koneessa pienentää.
vakoilu nyt ei niinkään oo selaimesta kiinni. käytännössähän jokainen paikka, jossa liikut, on josaakin palvelimella tiedossa. Poistamalla omalta koneeltasi historia- ym. tietoja, vakoilu vaikeutuu.
Täysin anonyyminä et voi netissä liikkua - no, jos ollaan tarkkoja, vain tietokone tiedetään, ei sen käyttäjää, mutta...
... http://www.kazaalite.com
Siin ei pitäis olla minkään laisii piilo-ohjelmia.