"Nälkäiset maksuongelmaiset velkaantuvat Wolt-tilauksiin:
" Wolt ja Klarna ovat onnistuneet löytämään tästä markkinaraon, minkä seurauksena jo valmiiksi heikommassa asemassa olevat ihmiset joutuvat entistä vaikeampaan tilanteeseen.
Etenkin nuoremmilla ihmisillä tuntuu olevan entistä enemmän vallalla ajatusmalli, jossa eletään ”nyt ja tänään”.
Ei välttämättä katsota, onko kukkaronpohjalla tai tilillä rahaa vaan tyydytetään pikemminkin hetkelliset tarpeet"
Eikö nykynuoret osaa tehdä kotiruokaa?
Tilatataan valmista, vaikka ei ole siihen varaa.
Onko kouluissa enää köksäntunteja.
Miten kotiopetuksen laita?
Wolt-tilaukset
28
562
Vastaukset
- Anonyymi
Ajattelin jutun luettuani juuri tuota samaa. Miksei laita itse ruokaa. Rukiinen voileipä ja maitolasillinenkin on parempi kuin velkaantuminen. On vaikea käsittää, miten ei huomaa ettei ole varaa maksaa.
Ja se lomarahakin kun oli "ylimääräistä" niin kului muuhun kuin ruokaan. Huh.Kuluttaminen on kovin helppoa.
Jos asuu kaupunkialueella, melkein mitä vain voi tilata kotiovelle, vaikka ei olisi rahaakaan.
Kuljetuspalvelut toimivat niin näppärästi, että siellä on taas yksi satanen ja toinenkin mennyt.
Kun tiedot on kerran syöttänyt sovellukseen, hoituu tilaus nappia painamalla.
On kyllä liian helpoksi tehty.
Tuohon ansaan nuoriso lankeaa.
- Anonyymi
Kuten mainoksessa opetetaan "KOSKA MINÄ HALUAN'
- Anonyymi
Harvempi kokkailee.
Paljon sinkkutalouksia, ei monikaan viiti kokkailla päivittäin, eikä syödä montaa päivää samaa ruokaa.
Toisekseen nykyasunnoissa ei häävisti ole keittiöitä, olkkarin seinällä kaappeja liesi ja kaappeja.
Ruuan roudaaminenkin työlästä, voltti tuo kotiovelle.
"Koska mä haluun".
Turha syyttää Klaara tai Volttia, ne vaan vastaa kuluttajien kysyntään.
Ydin ongelma on ihmisten talous osaaminen.
=DW=Asuntoilmoituksista tuttu 2h+k onkin muuttunut muotoon 2h+kt eli keittotila. Siinä missä rakennusmääräykset edellyttävät, että keittiössä pitää olla ikkuna, keittotilan voi sijoittaa asuntoon vapaammin.
Uusien kerrostalokotien pohjakuvissa keittiön paikkaa ei enää näytä rajaavan edes saareke, vaan keittiön kiintokaluste tiskipöytineen ja liesineen on olohuoneen tai eteisen seinustalla.
Siellä sitten asutaan, kun sillit suolassa.
Eteistä ei ole, keittiö on keittotila ilman ikkunaa.
Makuuhuoneeseen ei ole ovea.
Missä on oma rauha?
- Anonyymi
Eihän se ole Woltin tai Klarnan vika jos ihmiset tilaavat vaikka ei olisi varaa. Kyllä jokaisen pitää ymmärtää mihin rahansa riittää.
"Yksi nuori on Woltin ja Klarnan yhteistyön mahdollistaman velkatilailun vuoksi ongelmiin joutuneista.
23-vuotiaan miehen kierre alkoi parisen vuotta sitten, kun tulot putosivat opiskelun vuoksi. Ei ollut oikein rahaa ruokaakaan.
Ruokaa ja paljon muutakin alkoi kuitenkin viime vuoden alussa saada laskulle, kun ruokalähettipalveluistaan tunnettu Wolt aloitti yhteistyön kuluttajaluottoyhtiö Klarnan kanssa.
Wolt toimittaa ja Klarna veloittaa – sitten joskus myöhemmin."
Pitäisi tottakai ymmärtää. On tehty niin houkuttelevaksi ja helpoksi.
Tuo Klarnan tulo mukaan on paha virhe.
Laskulle saa kotiin tilattua ruokaa.
Huono homma- Anonyymi
Leski70 kirjoitti:
"Yksi nuori on Woltin ja Klarnan yhteistyön mahdollistaman velkatilailun vuoksi ongelmiin joutuneista.
23-vuotiaan miehen kierre alkoi parisen vuotta sitten, kun tulot putosivat opiskelun vuoksi. Ei ollut oikein rahaa ruokaakaan.
Ruokaa ja paljon muutakin alkoi kuitenkin viime vuoden alussa saada laskulle, kun ruokalähettipalveluistaan tunnettu Wolt aloitti yhteistyön kuluttajaluottoyhtiö Klarnan kanssa.
Wolt toimittaa ja Klarna veloittaa – sitten joskus myöhemmin."
Pitäisi tottakai ymmärtää. On tehty niin houkuttelevaksi ja helpoksi.
Tuo Klarnan tulo mukaan on paha virhe.
Laskulle saa kotiin tilattua ruokaa.
Huono hommaEiköhän tuo ole jokaisen tilaajan oma vika, jos ei pää toimi niin ei toimi, tuskin siitä voi mitään firmoja syyttää. Tai sitten yhtä hyvin voi syyttää niitä firmoja joiden tuotteita voi Woltin kautta tilata, nehän tuon mahdollistaa.
Anonyymi kirjoitti:
Eiköhän tuo ole jokaisen tilaajan oma vika, jos ei pää toimi niin ei toimi, tuskin siitä voi mitään firmoja syyttää. Tai sitten yhtä hyvin voi syyttää niitä firmoja joiden tuotteita voi Woltin kautta tilata, nehän tuon mahdollistaa.
Tottakai se on oma vika.
Aivan kuin muukin ylivelkaantuminen.
Tai pikavippien otto.
Olisi jotenkin järkevämpää, että ei myytäisi laskulle.
Pitäisi kuitata se heti.
Laskut jäävät hoitamatta välinpitämättömältä henkilöltä.
Eihän sitä laskulla syödä ravintolassakaan.
- Anonyymi
Kokoomus ajaa innokkaasti alkoholia kotiovelle, vapaan markkinatalouden nimissä.
Siinä ei haittoja mietitä, kun yksisilmäisesti asioita ajetaan.- Anonyymi
Leski70 kirjoitti:
Minkä ihmeen takia viinaa pitäisi tuoda kotiin. Saakohan senkin velaksi?
Sen saa ilmaiseksi.
- Anonyymi
Pitääkö antaa tippiä?
- Anonyymi
En tuota ymmärrä. Melkein poikkeuksetta ruokatilaus on maksettava
etukäteen jo tilattaessa. - Anonyymi
Hyvä tietää, etten anna erikseen.
- Anonyymi
Annetaanko se tippi jo tilatessa.
Ja kuka sen saa? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Annetaanko se tippi jo tilatessa.
Ja kuka sen saa?Tippi ei kuulu suomalaiseen kulttuuriin.
Anonyymi kirjoitti:
Tippi ei kuulu suomalaiseen kulttuuriin.
Eikö nämä suomalaiset of-tähdet tienaa nimenomaan verottomilla tipeillä.
- Anonyymi
Aikaisemmin käytiin kaupassa, ostettiin edulliset tarvikkeet ruokaan, ja kotona tehtiin sitten itse ruokaa...
Nyt kun ei ole asunnoissa enää muuta kuin keittiötila, ruoan tekeminen on kuulemma ylivoimaista.
Siksi on sitten pakko woltata.
- Anonyymi
viinat on tuotava kotiin koska sosdemjuopot ovat sen verrankännissä
etteivät pääse kuppaan ostelemaan vinaa - Anonyymi
Persut haluaa viinaa kotiin suoraan kurkkuun ja eikun trollaamaan
palstoille. - Anonyymi
Itse tilaan ruokani K-verkkokaupasta. Edullista ja hyvää, suomalaista ruokaa.
- Anonyymi
Ja maksan aina pankkikortilla heti.
- Anonyymi
Kuinka pienipalkkaisella on varaa pitää autoa ruokatsupparina? Pyörätsuppari tuntuu loogiselta, polkevat laukku selässä syötäviä nälkäisille.
- Anonyymi
Niko Saarinen oli voittanut isomman rahasumman ja laittanut tilille. Katsonut sitten jonkun ajan päästä, ollut kaksi euroa rahaa. No niin, Niko on ryöstetty, hän oli päätellyt. Kunnes hokasi että oli ´huomaamattaan´ kuluttanut Voltiin 18 000 euroa, eli asunnon käsirahan. Melkein luulisi vitsiksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 17611185
- 545318
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html462555- 372246
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131771Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,421674Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta311310Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v351256Tulemmeko hyvin
Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s61076Daniel Nummelan linjapuhe 2025
Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo103995