Lapsiperheköyhyys

Anonyymi-ap

Olen iloinen siitä, että lapsuuden kotini oli köyhä. En olisi nyt miljonääri, jos olisin lapsena saanut kaiken haluamani. Lapsuuden köyhyys saa haluamaan pois köyhyydestä.
"Köyhänä en olisi tohtinut"

10

355

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Senkö takia täällä lapset on opetettu huutamaan ; "morjens sano rikkaat toisilleen" ja tekemään vaalityötä harrastustensa parissa muille lapsille että itse tulisivat valituiksi. Kyllä röyhkeyden huippu on saavutettu. Mieluummin köyhä rehellinen kuin rikas kusipää kokkari.

    • Anonyymi

      Miksi mm. urheilukentiltä löytyy jatkuvasti erilaista tavaraa, kuten eräänäkin aamuna koiraa ulkoiluttaessani näkyi olevan toppatakki, collegepusero, lippalakki sen muun syöminkikääreiden ja tyhjien energiajuomatölkkien lisäksi.
      Ne ovat köyhien lasten jäljiltä. He eivät välitä pitää huolta tavaroistaan, koska uutta saa, kun fattalta hakee lapun, joka oikeuttaa uusien tavaroiden hankintaan...verorahoillammepa tietenkin.
      Omalla työllä hankitulla rahalla ostetut tavarat kannustavat myös säästämiseen, ja terveeseen huolenpitoon hankituista tavaroista.

      • Anonyymi

        Onko se omalla rahalla hankittua, kun miljonäärivanhemmat ostavat lapsilleen merkkivaatteita, tietokoneita, puhelimia jne tavaraa?
        Jos se ostettu tavara on väärän värinen tai malliltaan vanhanaikainen, niin varakkaan perheen perillinen vaatii uudempaa tilalle ja on valmis heittämään vanhan tavaran roskiin tai jos on eri värinen pusakka kuin koulukavereilla on?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Onko se omalla rahalla hankittua, kun miljonäärivanhemmat ostavat lapsilleen merkkivaatteita, tietokoneita, puhelimia jne tavaraa?
        Jos se ostettu tavara on väärän värinen tai malliltaan vanhanaikainen, niin varakkaan perheen perillinen vaatii uudempaa tilalle ja on valmis heittämään vanhan tavaran roskiin tai jos on eri värinen pusakka kuin koulukavereilla on?

        No totta kait vanhemmat hankkivat lapsilleen tavarat ja elannon, mutta kasvatus tällaisessa itse hankitulla, omilla rahoilla, elävillä ihmisillä on terveemmällä pohjalla kuin toisten avustuksella joka asioita haluavalla henkilölllä.
        Jos se toisten rahalla hankittu köyhän perheen perillinen vaatii uudempaa tilalle ja heittää vanhan tavaran roskiin tai jos väri tai malli on väärä, sumeilematta tavara "menee rikki tai katoaa". Siispä uusi on saatava tilalle kunnan laskuun, "ettei erotu joukosta".


    • Anonyymi

      Noh itse synnyin rikkaaseen perheeseen ja eipä tässä ole ensimmäiseen 40v mitään töitä tarvinnut tehdä.
      Eikä tarvitse seuraavanakaan 40v tehdä.
      Eletään makeasti maalla ja kaikkea voi ostella ja hommata huviin ja vapaa-aikaan.

      • Anonyymi

        Niin minäkin köyhään perheeseen syntynyt, nykyisin miljonääri teen. Varojen sijoittaminen on vaurauden tae.
        Tuskin sinäkään niin tyhmä olet, että kulutat pääomaa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Niin minäkin köyhään perheeseen syntynyt, nykyisin miljonääri teen. Varojen sijoittaminen on vaurauden tae.
        Tuskin sinäkään niin tyhmä olet, että kulutat pääomaa.

        Ainahan sitä voi retostella täällä, kun on moralistimiehellä mies kainalossa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ainahan sitä voi retostella täällä, kun on moralistimiehellä mies kainalossa.

        Kerropa tarkemmin.
        Kyllä minulla on mies kainalossa. Olen nimittäin nainen.


    • Anonyymi

      Minä lapsuudesta saakka köyhä ollut huijaan teitä rikkaita. Mitä järkeä on ponnistella ja touhuilla kaikenlaista, koska te elätätte minua. Äänestän aina vasemmistoa, koska ne takaavat minulle helpon elämän porvareiden siivellä.

    • Anonyymi

      Lapsiperheköyhyys on vasemmiston keppihevonen, joka otetaan tallista aina kun Suomessa on oikeistohallitus.
      Valtamedia on valjastettu rummuttamaan köyhyyttä aina neljä vuotta kerrallaan. Kun valta vaihtuu heppa viedään pilttuuseen ja kaikki on hyvin, vaikka asiat eivät ole muuttuneet mitenkään.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois

      Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie
      Maailman menoa
      114
      3802
    2. Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia

      Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta
      Maailman menoa
      16
      3577
    3. Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!

      Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut
      Maailman menoa
      115
      2469
    4. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      78
      2430
    5. Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti

      Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää
      Maailman menoa
      53
      2422
    6. Purra ryöväsi Marinin Itä.-Suomelle neuvottelemat EU-rahat

      Perust vihaavat suomalaisia, mutta eritoten itäsuomalaisia. "Osa kaksikäyttörahoista on alun perin Itä- ja Pohjois-Suom
      Maailman menoa
      8
      2370
    7. Miksi persut hyökkäävät jatkuvasti henkilöitä päin?

      Miksei persut yritä lainkaan korjata asioita, vaan koko ajan haukkuvat henkilöitä? Ei tuollaisilla turvanpieksäjillä ole
      Maailman menoa
      21
      2327
    8. Helsingin yllä valopalloja

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön
      Sinkut
      157
      2215
    9. HÄLYYTYS!!

      Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a36
      NATO
      436
      1997
    10. Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki

      Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin
      Maailman menoa
      58
      1921
    Aihe