Tyhmä elukka

Nythän poro on yksi tyhmimmistä elukoista, mitä maa päällänsä kantaa. Kaiholla muistelen aikoja, milloin pikku koirani kanssa ajeltiin poroalueella.

Kun niitä lojotti tiellä laumoittain, niin aukasin auton oven ja päästin koirani irti. Pari haukahdusta ja pikku koiran into, niin sarvipäälauma oli paniikissa. Ihan kun noitten aivot olisi valuneet sarviksi ja siinä kuivuneet.

Nykyään vielä yrittävät tulla mailleni laumoina Kuusamossa. Minullahan on kesäpaikka siellä. Sarvitollothan siellä maleksivat kenen mailla tahansa. Mutta heh heh.... minulla on ratkaisuni, miten olen estänyt tuota ongelmaa.

Mutta sitten itse asiaan:

Turha on poroeinareilla märistä ja vieläpä vaatia korvausta, jos muutama sarvipää joutuu susien raatelemaksi. Se on oikeus ja kohtuus. Tyhmä poro on naminannaa mahtavalle sudelle. Voi kun se on herkkua. Ahne ihmisporsas ei yhtäkään elukkaa raskisi susille syöttää. Hyi kun iljettävä porsas. Sudet syököön minun puolesta niin monta poroa kuin tarvii, jotta massu on täynnä. Näin ajattelee Luonnon Ystävä.

5

380

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Nythän taidat olla jotenkin sekainen päästäsi.

      • Anonyymi

        Aina se on ollut.


    • Anonyymi

      Hyvä juttu. Yksi tuntemani poromies saa hyvän tilin sillä että syöttää poronsa petoeläimille ja nostaa siitä korvaukset.

      • Anonyymi

        Paitsi että sinä metsästyksen vastustaja et tunne ainoatakaan poromiestä. 😂


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Paitsi että sinä metsästyksen vastustaja et tunne ainoatakaan poromiestä. 😂

        Metsäalan asiantuntija vauhdissa ja ihan väärällä palstalla eikö niin suuri metsämies😀😀😀


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Metsäalan asiantuntija vauhdissa ja ihan väärällä palstalla eikö niin suuri metsämies😀😀😀

        Kommentoi henkilö joka päivätyönään trollaa metsästys palstaa. 😂


    • Anonyymi

      Koitahan vastaavasti avautua siellä "paikallisessa" poromiehille, niin näet miten käy.
      Mutta olet kuitenkin kuin kusi sukassa vaikka täällä palstoilla esität kovaa poikaa.
      Ja se rakkisi joutaa turpeen alle, ellei ole jo.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      95
      11990
    2. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      107
      9076
    3. Kovan viikon ilta pitäisi lakkauttaa

      Käytännössä pelkkää SDP:lle ilkkumista koko ohjelma veronmaksajien kustannuksella.
      Maailman menoa
      128
      5069
    4. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      102
      4281
    5. Yksi kuoli kolarissa Outokummussa

      -toisen auton kuljettajaa epäillään rattijuopumuksesta. Toisen auton kyydissä oli kuljettajan lisäksi neljä ihmistä. Hei
      Outokumpu
      82
      4273
    6. Pakoputkipörisijä syttyi tuleen kesken ajon

      Kyydissä oli 7 henkilöä, mutta hyvä onni matkassa epäonnistuneesta käyttövoimavalinnasta huolimatta, eikä kukaan loukka
      Maailman menoa
      42
      4203
    7. Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen

      Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti
      Maailman menoa
      7
      3953
    8. Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta

      Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j
      Maailman menoa
      11
      3729
    9. Sdp on esittänyt maatalous- ja yritystuista leikkaamista

      Joihin menee 10 miljardia euroa vuosittain. Minkä vuoksi äärioikeisto änkyttää jostain vuodesta 2026, kun ei demareiden
      Maailman menoa
      40
      3613
    10. Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA

      , ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle
      Perussuomalaiset
      31
      3585
    Aihe