Nythän poro on yksi tyhmimmistä elukoista, mitä maa päällänsä kantaa. Kaiholla muistelen aikoja, milloin pikku koirani kanssa ajeltiin poroalueella.
Kun niitä lojotti tiellä laumoittain, niin aukasin auton oven ja päästin koirani irti. Pari haukahdusta ja pikku koiran into, niin sarvipäälauma oli paniikissa. Ihan kun noitten aivot olisi valuneet sarviksi ja siinä kuivuneet.
Nykyään vielä yrittävät tulla mailleni laumoina Kuusamossa. Minullahan on kesäpaikka siellä. Sarvitollothan siellä maleksivat kenen mailla tahansa. Mutta heh heh.... minulla on ratkaisuni, miten olen estänyt tuota ongelmaa.
Mutta sitten itse asiaan:
Turha on poroeinareilla märistä ja vieläpä vaatia korvausta, jos muutama sarvipää joutuu susien raatelemaksi. Se on oikeus ja kohtuus. Tyhmä poro on naminannaa mahtavalle sudelle. Voi kun se on herkkua. Ahne ihmisporsas ei yhtäkään elukkaa raskisi susille syöttää. Hyi kun iljettävä porsas. Sudet syököön minun puolesta niin monta poroa kuin tarvii, jotta massu on täynnä. Näin ajattelee Luonnon Ystävä.
Tyhmä elukka
5
400
Vastaukset
- Anonyymi
Nythän taidat olla jotenkin sekainen päästäsi.
- Anonyymi
Aina se on ollut.
- Anonyymi
Hyvä juttu. Yksi tuntemani poromies saa hyvän tilin sillä että syöttää poronsa petoeläimille ja nostaa siitä korvaukset.
- Anonyymi
Paitsi että sinä metsästyksen vastustaja et tunne ainoatakaan poromiestä. 😂
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Paitsi että sinä metsästyksen vastustaja et tunne ainoatakaan poromiestä. 😂
Metsäalan asiantuntija vauhdissa ja ihan väärällä palstalla eikö niin suuri metsämies😀😀😀
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Metsäalan asiantuntija vauhdissa ja ihan väärällä palstalla eikö niin suuri metsämies😀😀😀
Kommentoi henkilö joka päivätyönään trollaa metsästys palstaa. 😂
- Anonyymi
Koitahan vastaavasti avautua siellä "paikallisessa" poromiehille, niin näet miten käy.
Mutta olet kuitenkin kuin kusi sukassa vaikka täällä palstoilla esität kovaa poikaa.
Ja se rakkisi joutaa turpeen alle, ellei ole jo.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait1243754Hei! Halusin vain kertoa.
En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso72865Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd
Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai312809Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa
Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl1322383Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?
Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani82364- 391778
Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen
Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es611145"Sanna Marinin kirja floppasi", kertoo eräs median otsikko
"Miljardien tappio - Sanna Marin vaikenee", kertoo toinen otsikko. Marin ei siis siinä kirjassaan kerro sanallakaan For821079Oot kyl rakas
Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t361050Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän
Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 761030