Toholammilla tapahtuu

Pururadalta löytyneestä vainajasta kirjoiteltu runsaasti mutta pitkään asunnossa olleesta ja löydetystä ei ole mitään kommentteja missään?
13740
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Kotiinsa kuollut vanhus lienee kyseessä? Luonnollinen poismeno ja henkilöllisyys viranomaisille selvä.

Äänestä
  • No kuka lienee lenkkeily alueelta löytyi . 18 vielä kateissa.

    Äänestä

Oliko pitkään ollut ilmeisesti kuitenkin rivitalo ja keskustassa?

Äänestä

Ressu oli taas oikeassa. Kuunnelkaa uutiset...

Äänestä
  • Turpas kiinni. Alkuperäinen ilmoitus oli: Oululainen mies....

    Äänestä

  • Anonyymi00008 kirjoitti:

    Turpas kiinni. Alkuperäinen ilmoitus oli: Oululainen mies....

    Ressu on oikeassa. Lukekaa kirjoitus Keparista. Juttu sisälsi myös valokuvan kadonneesta.

    Äänestä

TOSIrealisti Kokkola
2023-06-27 18:30:43
Ilmoita
Keskustelupalstan Suomi 24 yliössä oli pari-kolme vuorokautta aihe "Uhitteleeko poliisi"? Vastasin kysymykseen mm seuraavasti:
Olen kannellut Eduskunnan Oikeusasiamiehelle (asia vireillä) Kokkolan-Pietarsaaren poliisin törkeyksistä ja ajojahdista, joita on useita. Perustuvat perättömiin ilmiantoihin. Niistä lyhyesti seuraavat:
1. Kotirauhan rikkominen
2. Tunkeutuminen yksityisalueelle luvatta, syyttä ja kutsumatta
3. Päälleryntäys ja solvaaminen (mm "turpa kiinni")
4. Virkamiehen tarpeeton väkivaltaisuus, voimankäyttö
5. Virkamiehen kyvyttömyys asialliseen keskusteluun (vrt kohta 3)
6. Elinikäisen fyysisen vamman tuottaminen
7. Henkisen vamman tuottaminen (kunnes asia saa oikeudenmukaisen ratkaisun)
8. Henkilön yksityisyyden ja fyysisen koskemattomuuden rikkominen
9. Vapauden riisto (poistettu kotoa väkivalloin "raudoitettuna")
10. Virkatehtävän ja -velvollisuuden väärinkäyttö
11. Aiheutetun fyysisen vamman ja totuuden väistäminen/vähättely (hällä väliä-asenteella)
12. Heitteillepano (pahoin vammautuneen ja selvin päin olleen henkilön "potkaiseminen" juoppoputkaan)
13. Valehtelu ja syyn vierittäminen toisaalle (aiheutettu vamma ei ollut Poliisitalon päivystävän vartijan syy, vartija ei ollut putkaan potkija)
14. Virkamiehen vastuunpakoilu
15. Vääristelty totuus/vääristelty ja puutteellinen poliisiraportti
16. Virkavelvollisuuden laiminlyönti
17. Kokkolan Keskussairaalan lääkärintodistuksen huomiotta jättäminen
Toinen tapaus.
Luvaton tunkeutuminen omakotitaloon (poliisi oli perättömän ilmoituksen perusteella tunkeutunut kotiin takaovesta, omistajan ollessa sauvakävelylenkillä, ottanut avaimen avainkaapista, tutkinut autotallin ja pihalla olleen auton ja jättänyt lähtiessään ulko-oven AUKI, jonka jälkeen on kodista kadonnut arvoesineitä)
Tuollaiset poliisit pitää saattaa oikeuteen ja seurauksena ei voi oikeustajuntani ja -tietoni mukaan olla muu kuin VIRALTAPANO (= virasta erottaminen). Terveisin ammatissaan vuosia toiminut oikeusupseeri.

Äänestä
  • Eduskunna oikeusasiamies tärisee kauhusta, on senverran painvaa ja mojovaa lakitekstiä Ressulta....

    Äänestä

Ei tärissy. Kyseinen tapaus johti Ressun osalta sakkoihin ja aseiden menetykseen.

Äänestä
  • Hyvä oikeuskansleri!

    Äänestä

Kestipä poliisesta kauan selvittää tämä.Missä pääkallo on .

Äänestä
  • Golgatalla. Se on suomeksi pääkallon paikka.

    Äänestä

  • Anonyymi00015 kirjoitti:

    Golgatalla. Se on suomeksi pääkallon paikka.

    Kulta portti se on. Golden. Gate. No Betlehem. No ylösotto öljymäellä getsemane vain itkunkirkko oli itkua rukousta ja veriset hikipisarat. Taivaaseen otto. Eka huusivat hallelujaa sitten ristiin naulitse . Hyvää joulua. Josef ja Maria oli paikalla. Syntymästä ylösottoon. EUFRAT on Babylon Efesos on Turkissa museo. Jouluna voi PALAUTELLA varastetut. Alueella on Toholampi 20 kadonnutta et jos 2 on vasta löytynyt. Onkohan muissa asunnoissa ja metsissä lisää.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Pururadalta löytyneestä vainajasta kirjoiteltu runsaasti mutta pitkään asunnossa olleesta ja löydetystä ei ole mitään kommentteja missään?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu