Parantuisiko romanien työllisyys jos hameraha muutettaisiin haalarirahaksi?

Anonyymi-ap

Tämä kokeilu voitaisiin toteuttaa Kokkolassa ja Kannuksessa.

11

277

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei pääse tavalliset pitkäaikaistyöttömät eikä ikääntyneemmät työttömäksi jääneetkään etnisyydestä riippumatta enää työn syrjään. Voi toki päästä, mutta harvemmin.

    • Anonyymi

      Sanonko joku TYÖ?

      Tukien puolesta täällä tapellaan.

    • Anonyymi

      Tukkimehtään kaikki töihin

    • Anonyymi

      Syrjintä vei työhalut. T:Hulda

    • Anonyymi

      Ei saavutettuja etuuksia voi poistaa. Ikiaikainen oikeus on ollut saada hamerahoja. Siitä hameesta ja sen käytöstä taitaa olla kyllä hirveän suurta haittaakin. Olen kuullut että työnantajat syrjivät pahasti heitä, joilla on tuo hame päällä. Eivä ota töihin, törkeätä.

    • Anonyymi

      Aika monta työpaikkaa tuon hameen käyttö estää mutta eiköhän se suurin syy liity johonkin muuhun miksei näitä kukaan ota töihin.

    • Anonyymi

      Onkohan ressulla vaan otsalohkodementia eikä alkohomismi?

      Mitenkähän sekin meni työterveydessä ihan ohi lukuisilta tohtoreilta??

    • Anonyymi

      Parantuisi...

    • Anonyymi

      Kuulin siitäkin että se tanja ja sen poika oli tehneet saman laisia hommia sille nuorelle tytölle ja sen lapsille oli kivutaneet naista ja lapsia niin että veret lentänyt seinille ja pojan äiti oli kloritilla puhistanu jälkiä siinä olivat tyhmiä kun ei laittaneet tanjaa kiinni avun annosta ja siinä että pitivät koko juttu suljetuin ovin koska nää nyt peitelee ja lavastaa asioita ja koitavat väittää ettei ole ison allanin. Ja valtin satistiset touhut perineet raamattukin sanoo esiisienne pahat teot tulee jälkipolveen killteä nämä ovat ja kansain välisiä pääseet kermojen suosioon sillon saakin tehä vaikka ja mitä sanat tietää vanhempiaan asti joka näihin lisää poika söi lasten ja naisten lihoja et veret lensi ja tanja kylmä verinen puhisteli vaa poikasa veri sotkuja mitä jos sama kävis sille tanjan tytölle se vaan puuttui ettei tanja ja roni laittanu uuniin niitä naisia ja lapsia ne ois laitanu sitten sen tyttö omistamaan omien lastensa grillauksen samalla tavalla kun valti ja allani rauhan laitovat tekemään

    • Anonyymi

      ukrainalaisia ja muita nuoria miehiä euroopassa tuhansia, suomessakin joka kaupungissa satoja lähtenyt pakoon sotaa
      nauttimassa vieranvaraisuudesta muutamalla tonnilla kuussa
      onhan kelan täti sanonut että kela tukia 2miljoonaa ja matut vie 1 milkoonaa eli matut saa ihan hirveet summat potista
      työttömien määrä suomessa kasvanut ja lisää tulee. konkurssien myötä
      kunnat vastuussa työttömyyden hoidosta 2025 alusta ja kun työtön ei työllisty 101 päivässä näistä maksetaan sakkoa 450 per päävaltiolla
      mites matut ja mustalaiset kun ri kotoudu,
      kalliiksi tulee kunnille kaikkineen ...tukineen ja sakkoineen luuserit
      mihin matuja tarvitaan kun suomenkielisiä työttömiä tulee viikottain konkurssien ja irtisanottujen myötä satoja viikossa, monella paikkakunnalla 10% työikäisistä työttömänä ja suomi suossa taloudellisen tilanteen kanssa, miljardien velat mariinin antaessa korona tukia firmoille, sähkölaskujen maksuun ja ylimääräisiä lapsilisiä kaikille. nyt velan maksujen korot huikeat jalisäävelkaa otetaan taas. sitten sitä rahaa annetaan ulkomaalaisille sotiville maille jatkuvasti jo vuosien ajan, mitä järkee että annamme lainarahojamme muille ja itse olemme velkaa eniten euroopan maista ja eniten työttömiä euroopan maista.

    • Anonyymi

      Kansallismuseossa 100 vuotta vanhat romanimiehen haalarit, jossa teksti:,KÄYTTÄMÄTTÖMÄT

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      268
      4665
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      134
      3030
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      44
      2847
    4. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      23
      2800
    5. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      76
      1791
    6. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1654
    7. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1521
    8. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      59
      1400
    9. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      95
      1282
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1169
    Aihe