Niin kauan tutkitaan kunnes syyllisyys saadaan häivytettyä. Todella ainutlaatuista. Ei kai tällaiseen pyyntöön olla suostuttu koskaan aikaisemmin?
https://www.hs.fi/suomi/art-2000010803440.html
Poliisi ei tyytynyt rikoksensa tutkintaan, pyysi uuden tutkinnan
1
194
Vastaukset
- Anonyymi
Hyvin yleistä. Poliisin suorittamaan esitutkintaan kuuluu, että asianosaisilla on oikeus pyytää lisätutkintaa ja antaa loppulausunto ennen, kuin syyttäjä tekee ratkaisunsa. Asianosaisille on pyynnöstä toimitettava esitutkintamateriaali, kun tutkinta on päätetty. Se on ilmainen.
Jos materiaali on vielä poliisin hallussa, niin lisätutkintaa pyydetään poliisilta. Jos pöytäkirjat on jo lähetetty syyttäjälle, niin silloin esitutkintaa johtaa syyttäjä ja lisätutkintapyyntö on osoitettava hänelle.
Poliisin ja syyttäjän ei ole pakko suostua pyyntöön, jos he katsovat sen aiheettomaksi.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 741114
- 751101
- 481004
Miltä se tuntuu
Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s104958- 51935
- 33717
- 49704
Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?34607- 50590
Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!
Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.118547