Kärtyisä emokissa

Anonyymi-ap

Meillä on alunperin ollut kiltti tyttökissa joka ei ole koskaan sähissyt, murissut tai raapinut ketään. Se sai tänä vuonna pentuja ja vähän ennen luovutusikää se alkoi olla äreä pennuille. Ajattelin, että tilanne helpottuu, kun pentuja muuttaa pois, yhden kuitenkin jätimme. Tilanne ei ole kuitenkaan helpottunut. Aina kun emokissa näkee pennun niin se alkaa sähisemään ja murisemaan. Jos pentu kuitenkin pääsee lähelle niin emokissa alkaa nuolemaan sitä mutta murisee samaan aikaan. Nykyään kissa murisee ja sähisee välillä jopa ihmisille. Se ei ole kuitenkaan raapinut ketään muuta kuin pentua. Täytyyköhän meidän kuitenkin luopua viimeisestäkin pennusta emokissan mielenrauhan takia vai meneeköhän tilanne muuten ohi. Olen myös miettinyt sitä jos kissa olisi kipeä mutta se ei ainakaan vaikuta siltä kun olen verrannut sitä kipeän kissan tuntomerkkeihin. Tietääkö joku muu mikä avuksi?

1

356

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tuohon auttaa vaan aika.
      Emolla tietysti vieroitus menossa. Minullakin on äitikissa joka sai pennut. Yhden pennun jätin itelleni. Pojan.
      Äiti on leikattu ja Pentukin 1,5v. Vanha.
      Äitikissa ärhenteli yms. Sille pennulle sen jälkeen kun pentu tuli 12 viikon ikään ja sitä jatkui kuukausi.

      Nyt ne viihtyy parhaiten yhdessä, ja menevät yhdessä esim. Ulos leikkimään. Ja ompa emo tuonut sille poika pennulle hiirenkin… siin ihan kesällä joskus.
      Välillä ne tappelee, ja on vähän rajun näköistä mutta sitten taan nukkuvat yhdessä ja välillä se pentu nukkuu äitinsä päällä😂 ja kumpikin näyttää ihan tyytyväiseltä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomessa on meneillään boomereiden kosto

      1990-luvun lamassa osumaa saaneet sukupolvet toivovat sen jälkeen syntyneille sukupolville kärsimystä porvareita äänestä
      Maailman menoa
      24
      2242
    2. Petteri Orpon kommentti persujen väkivaltaan?

      Hiirenhiljaa taas on, kun Tampereella persulahkon ääriosasto pahoinpiteli kantasuomalaisen tytön. Missä on pääministeri
      Maailman menoa
      28
      1616
    3. Mitä ikävöit eniten

      kaivatussasi? 🫶
      Ikävä
      89
      1402
    4. Onko sinulla jalostettu koira? Nämä tekijät altistavat koiran sairastumiselle

      Moni Suomessa suosittu koirarotu on sairas ulkonäkökeskeisen jalostuksen ja ääripiirteiden vuoksi. Erityisesti tietyt t
      Koirat
      23
      1385
    5. Anabaptismin kirous

      Uudestikastetut lahkolaiset joutuvat valheen kierteeseen. He joutuvat herjaamaan lapsena saamaanssa kastetta nimeen Isä
      Kaste
      417
      1072
    6. Miten voit vain

      Olla kuin mitään ei olisi?
      Ikävä
      119
      1005
    7. Pelolla pakottaminen

      Kristinusko on tuovinaan valoa ja toivoa, mutta ensin pitää olla pimeyttä ja toivottomutta jotta joku valoa ja toivoa ha
      Kaste
      624
      906
    8. Robotiikka korvaa tulevaisuudessa seurustelusuhteet

      Haluan herättää keskustelua aiheesta. Asiantuntijoiden mukaan robottien kehitys on 10-15 vuoden päässä siitä että voidaa
      Sinkut
      234
      856
    9. kamera hakokylässä

      kamera kuvaamassa yleistä tietä laittomasti ristauksessa hakokylä-raatevaara!
      Hyrynsalmi
      13
      704
    10. Suomuksen kuumin kaupan kassa?

      Missä kaupassa on, siellä minäkin alan käymään.
      Suomussalmi
      10
      690
    Aihe