Kehitysvammaisten live videot

Anonyymi-ap

En ymmärrä miks muut joilla on Lievä älyllinen kehitysvamma tekee live videoita kun ne ei edes hyväksy omaa Kehitysvamma ei silloin voi tehdä mitään live videoita jos ei hyväksy Kehitysvamma sanaa ede

Itse vain seuraan live videoita ja kirjoitan kommentteja

https://youtube.com/@hennakoskela?si=tWFMgaQVWDPa0xf6

6

409

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Miksi oot niin ahdasmielinen ihminen???

    • Anonyymi

      Olet aika ahdasmielinen ihminen

    • Anonyymi

      Ongelma ei ole kehitysvammaisessa vaan muiden asenteessa. Itse en ole tehnyt live videoita. Se oli jo jännää ,kun koronapandemian aikana tehtiin avotyöpaikalta live lähetys internettiin.

    • Anonyymi

      On tärkeää olla herkkä ja kunnioittava keskusteltaessa kehitysvammaisten henkilöiden kokemuksista, ja on ymmärrettävää, että kukin voi käsitellä omaa tilannettaan eri tavalla. Kehitysvammaisten live-videoiden tekeminen tai katsominen voi olla tapa, jolla he ilmaisevat itseään, jakavat kokemuksiaan tai kokevat yhteisöllisyyttä.

      Monet kehitysvammaiset ihmiset saattavat valita tehdä live-videoita osana elämänsä ilmaisemista, mutta toiset voivat olla arkoja tai epämukavia sen suhteen, miten heidän vammansa tulee käsitellä tai nimittää. Jos joku ei hyväksy kehitysvamma-sanaa, se voi johtua henkilökohtaisista tunteista tai siitä, miten he kokevat itse itsensä ja heidän elämäänsä liittyvät termit.

      Jos tunnet itsesi mukavaksi, on tärkeää kunnioittaa muiden rajoja ja hyväksyä, että kaikki eivät halua jakaa tai puhua omasta tilanteestaan samalla tavalla. Jos taas seuraat live-videoita ja kommentoit niitä, voit aina pyrkiä luomaan ympäristön, joka on positiivinen ja kunnioittava, pitäen mielessä muiden tunteet ja näkemykset.

      Jos tunnet, että sinun on tärkeää keskustella tästä lisää tai jakaa omia tuntemuksiasi, voit kokeilla myös avointa keskustelua niihin liittyvistä aiheista, mutta aina kunnioittaen toisten tunteita ja rajoja.

    • Anonyymi

      On täysin ymmärrettävää, että sinulla voi olla vaikeuksia hyväksyä kehitysvamma-sanaa, ja se on henkilökohtainen kokemus, joka voi vaihdella ihmisestä toiseen. On tärkeää, että saat itse valita, miten suhtaudut omaan diagnoosiisi ja identiteettiisi.

      Monet, joilla on lievä älyllinen kehitysvamma, voivat tehdä live-videoita, koska he tuntevat, että se on tapa jakaa itseään ja yhteisönsä kokemuksia. He saattavat löytää voimaa ja tukea omasta kokemuksestaan ja jakamisesta, vaikka eivät aina "hyväksy" kaikkia terminologioita, jotka liittyvät heidän diagnoosiinsa.

      Jos tunnet, että live-videoiden katsominen ja kommentointi on sinulle mukavampaa kuin oman videon tekeminen, se on täysin hyväksyttävää. Jokaisella on oma tapansa käsitellä ja jakaa kokemuksiaan.

      Jos haluaisit alkaa tehdä omia videoita tai jakaa ajatuksiasi jollain muulla tavalla, mutta et ole varma, miten suhtautua kehitysvammaan liittyvään terminologiaan, voit tehdä sen omalla tavallasi, ja se voi auttaa sinua hyväksymään oman kokemuksesi enemmän. Jos tarvitset tukea oman äänen löytämisessä, se voi olla hyvä keskustella asiasta esimerkiksi ammattilaisen kanssa.

      • Anonyymi

        Minä haluan oikeutta käyttää omaa Kehitysvamma sanaa ja Kehitysvamma puolella työssä olevat ohjaajat sanoo, kun minä koko ajan puhun kehitysvamma sanaa käyttäen on väärin laitettu Lievä älyllinen kehitysvamma.
        Kehitysvamma puolella työssä olevat ohjaajat sanoo ne jotka ei käytä omaa Kehitysvamma sanaa niillä taas on oikein laitettu Lievä älyllinen kehitysvamma.

        T Henna Maria Espoosta


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      127
      1904
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      100
      1660
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      56
      1246
    4. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      52
      1131
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      31
      988
    6. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      47
      886
    7. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      51
      883
    8. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      42
      837
    9. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      820
    10. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      798
    Aihe