koululaiselle puhelin - tässä syy miksi

Anonyymi-ap

Linkki:

https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4aa147b5-3a8a-4eb8-990b-ce5f19175a6b

Julkisuudessa on ollut keskustelua tyyliin "ei koululainen tarvitse puhelinta, tarvittaessa tavoittaa opettajanhuoneeseen soittamalla".

No, tässä linkin takana syy, miksi se puhelin olisi hyvä olla (joskaan sen ei tarvitse olla älypuhelin, riittää, että sillä voi soittaa).


Koululainen loukkasi jalkansa liikuntatunnilla niin pahasti, ettei pystynyt kävelemään, mutta liikunnanopettaja halusi tulkita asian kiukutteluksi ja kuvitteli, että kyse olisi ollut kävelyhaluttomuudesta eikä kävelykyvyttömyydestä.

En usko, että kukaan kävelykykyinen koululainen haluaisi jäädä yksin ulkoliikuntapaikalle, kun liikuntatunti päättyy.

Lapsi sitten soitti itkuisena vanhemmilleen onnettomuuden jälkeen, kun liikunnanopettaja ei huolehtinut loukkaantuneesta lapsesta.

Juuri tuon takia se puhelin olisi hyvä olla, ja olisi jopa hyvä, ettei se ole älypuhelin.

Sitten pitäisi puuttua koulujen yli-innokkuuteen takavarikoida lapsen puhelin.

Jos tuonkin lapsen puhelin olisi ollut takavarikoituna jossain säilytystilassa koululla, niin apua ei olisi saanut mistään.

Puhelimen väärinkäyttö häiriköintiin on tietenkin asia erikseen, mutta se, että kaikilta kerättäisiin puhelimet takavarikkoon, on lasten terveyden vaarantamista, kuten tuo iltalehden artikkeli osoittaa.

Tuohon muuten pitäisi etsiä toinen vaihtoehtoinen uutinen, joka on jatkossakin kaikkien luettavissa.

Iltalehdellä on ikävä käytäntö, eli yli vuoden vanhoja artikkeleita ei voi luke ilmaiseksi, vaan niiden lukeminen edellyttää maksullista tilausta.

0

240

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

        Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
        Maailman menoa
        310
        3069
      2. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

        Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
        Maailman menoa
        63
        2370
      3. Persujen puoluekokous 2026

        Missä ja Milloin pidetään ?
        Maailman menoa
        126
        2072
      4. Israel euroviisujen 2.

        Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
        Uskonnot ja uskomukset
        350
        2051
      5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

        Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
        Maailman menoa
        127
        1743
      6. Mikä kaivatussasi

        Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
        Ikävä
        67
        1409
      7. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

        Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
        Ikävä
        212
        1395
      8. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

        Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
        Ikävä
        66
        1357
      9. Mikä se viehättävin

        Asia on kaivatussasi?
        Ikävä
        70
        1303
      10. Rakas nainen ymmärsin

        Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
        Ikävä
        81
        1268
      Aihe