Linkki:
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4aa147b5-3a8a-4eb8-990b-ce5f19175a6b
Julkisuudessa on ollut keskustelua tyyliin "ei koululainen tarvitse puhelinta, tarvittaessa tavoittaa opettajanhuoneeseen soittamalla".
No, tässä linkin takana syy, miksi se puhelin olisi hyvä olla (joskaan sen ei tarvitse olla älypuhelin, riittää, että sillä voi soittaa).
Koululainen loukkasi jalkansa liikuntatunnilla niin pahasti, ettei pystynyt kävelemään, mutta liikunnanopettaja halusi tulkita asian kiukutteluksi ja kuvitteli, että kyse olisi ollut kävelyhaluttomuudesta eikä kävelykyvyttömyydestä.
En usko, että kukaan kävelykykyinen koululainen haluaisi jäädä yksin ulkoliikuntapaikalle, kun liikuntatunti päättyy.
Lapsi sitten soitti itkuisena vanhemmilleen onnettomuuden jälkeen, kun liikunnanopettaja ei huolehtinut loukkaantuneesta lapsesta.
Juuri tuon takia se puhelin olisi hyvä olla, ja olisi jopa hyvä, ettei se ole älypuhelin.
Sitten pitäisi puuttua koulujen yli-innokkuuteen takavarikoida lapsen puhelin.
Jos tuonkin lapsen puhelin olisi ollut takavarikoituna jossain säilytystilassa koululla, niin apua ei olisi saanut mistään.
Puhelimen väärinkäyttö häiriköintiin on tietenkin asia erikseen, mutta se, että kaikilta kerättäisiin puhelimet takavarikkoon, on lasten terveyden vaarantamista, kuten tuo iltalehden artikkeli osoittaa.
Tuohon muuten pitäisi etsiä toinen vaihtoehtoinen uutinen, joka on jatkossakin kaikkien luettavissa.
Iltalehdellä on ikävä käytäntö, eli yli vuoden vanhoja artikkeleita ei voi luke ilmaiseksi, vaan niiden lukeminen edellyttää maksullista tilausta.
koululaiselle puhelin - tässä syy miksi
Anonyymi-ap
0
252
Luetuimmat keskustelut
- 881404
Jasmin Vähäkangas paljastelee
Eilinen päivä on heillä kulunut biitsillä niin silloin tuo äiti ihminen on intoutunut paljastelemaan kunnolla. Laittanut1921217- 741039
- 79955
Miksi kumppaniehdokkaan oma elämä on teille ongelma?
Täällä monesti kuulee vaatimuksia siitä, että kumppaniehdokkaalla ei saisi olla lemmikkejä, lapsia, kavereita, eksiä, su361841- 62837
Oikea nainen
On äärimmäisen naisellinen, pienikokoinen, kapeaharteinen, pienet kapeat kasvot, paksut huulet, kauniit hiukset, upeat t170805Miehet lähtevät itse pois deittailumarkkinoilta
Ovat saaneet tarpeekseen naisista. Tyypillisin poistuja on: Koulutettu, työssäkäyvä, etsii pitkäaikaista parisuhdetta.210764Kangaskylän alkoholi-hurjastelijat
Oppi olkoon että autollessa etanoli kuuluu pääasiassa 95 E10 polttoaineseen, siihenkin vain enimmillään 10% vahvuisena t6729- 91704