Kuinka kauan filmi säilyy kamerassa?

Anonyymi-ap

Sain vanhan järkkärin joitain vuosia sitten ja hain siihen filmin ja otin yhden kuvan.
Kyllä siitä ainakin 5 vuotta on aikaa. Onkohan se enää kunnossa jos napsin sen loppuun ja voiko se yksi kuva olla edelleen kunnossa?

7

709

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Englanniksi kun hakea asiaa netistä niin löytyy monenlaista arviota, riippuen millaisissa oloissa on säilytetty jne. Mutta kyllä 5 vuotta on jo sen verran pitkä aika että tuskin enää tuoretta filmiä vastaa ja otettu kuvakin menettänyt sävyjä, haalistunut. Joskus se voi olla ihan jännä ja haluttukin efekti.

      • Anonyymi

        Harmi. Voisihan se käydä kehittämässä sen yhdenkin kuvan. Ei tässä ole mitään muuta kuin olen äärimmäisen utelias enkä muista tarkkaan mistä nappasin sillä kuvan.


    • Anonyymi

      Riippuu siitä mitä se kamera on kokenut.

    • Kapteeni Ilmeisen vastaus tuohon on, että kuvaa filmi loppuun mahdollisimman pikaisesti ja kehitä se ensi tilassa.

      Sittenpähän näet ihan itse.

      • Anonyymi

        Sepä se sitten kivaa olisikin jos upeat otokset eivät lainkaan tallentuisi filmille! Viimeksi kun tätä kysyttiin etsin tietoa värifilmille, en jaksa etsiä uudelleen mutta muistelen että värifilmin käyttökelpoisuus on pitempi kuin ihmiselämän pituus. Mustavalkofilmin on moninkertainen.


    • Anonyymi

      Kyllä se siellä kamerassa säilyy ihan niin pitkään kuin halutaan, jos kukaan ei ota sitä pois.

    • Anonyymi

      Filmin herkkyys laskee ajan myötä, nopeus riippuu säilytyksestä. Eli jos kuvaat filmin loppuun niin kannattaa ylivalottaa. Ja se yksi valotettu kuva on varmasti kunnossa vielä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      96
      4764
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      113
      3912
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      208
      3804
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      104
      2210
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      77
      1964
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      80
      1336
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      132
      1248
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      162
      1236
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      53
      1105
    10. En ymmärrä ateisteja!

      Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???
      Ateismi
      485
      1038
    Aihe