Tällaisena juhlapäivänä tulee väkisinkin mietittyä sitä, että ovatko venäjän valtavan suuret tappiot vasta alkua?
Meinaan sitä, että venäjä on heikentynyt sotilaallisesti VALTAVASTI viimeisen kahden ja puolen aikana. Neuvostoliiton aikana kehitetty ja valmistettu kalusto on käytännössä TUHOUTUNUT. Venäjän maille on ottajia, idässä Japani ja Kiina, etelässä useat valtiot, lännessä Norja, Viro, Latvia, Liettua, Puola ja tietysti Suomi. Myös Valko-Venäjä on ottanut pesäeroa venäjään.
Kaikissa noissa maissa katsotaan, että venäjällä on paljon maata ja erittäin heikko armeija. Ja muistellaan historiaa, jonka aikana venäjä on jatkuvasti ollut hyökkäilemässä naapurimaihinsa.
Missä vaiheessa suunnitelmat venäjän paloitteluksi ovat menossa?
Ottaako venäjä vielä pataan oikein kunnolla?
17
389
Vastaukset
- Anonyymi
No jos taas tartutaan asian laitaan tähänkin linkkiin niin todetaan että ukraina on romahtamis pisteessä ja nuoret urhot ovat maailmalla paossa kun ei halua tulla tapetuksi ukrainassa.wlodomirin aika ukrainassa on käymässä vähiin ja ameriikka kutsuu pikku nilkkiä.ja ukraina tulee maksamaan sotakorvauksia samaan tyyliin kuin suomi
- Anonyymi
Vaihtoehto oli silti paljon huonompi.
- Anonyymi
Otetaan omamma POIS.
- Anonyymi
Mitä lieneekin aarteita Suomessa,
toki kallehin on vapaus.
Tääll' on suorana seistä ja kaatua
joka miehellä oikeus.
Siis te lapset ja vanhukset,
ja te äidit ja morsiamet,
niin kauan teillä on suojattu lies
kun on pystyssä yksikin mies. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mitä lieneekin aarteita Suomessa,
toki kallehin on vapaus.
Tääll' on suorana seistä ja kaatua
joka miehellä oikeus.
Siis te lapset ja vanhukset,
ja te äidit ja morsiamet,
niin kauan teillä on suojattu lies
kun on pystyssä yksikin mies.Kyll’ on kansa Karjalankin
monet kovat kokenut,
väkivallan raaimmankin
iskut tuimat tuntenut;
kestänyt on sodan pauhut,
sorrot vuosisatojen,
sodan pauhut, vainon kauhut,
kolkot vuodet katojen.
- Anonyymi
Venäjä heikkenee heikkenemistään, muut maat ympärillä vahvistuvat. Vaikka on muuten taloudessa tiukkaa niin Suomikin lisää puolustusmäärärahoja ja vahvistaa joukkojaan. Venäjä polttaa kynttiläänsä molemmista päistä samaan aikaan.
- Anonyymi
😁😁juttusi ovat yhtä harhaa kuin toverin peksin...
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
😁😁juttusi ovat yhtä harhaa kuin toverin peksin...
Muista välillä laittaa taas välillä kokkelinokka vlodimir ja sitten lisää noita maanmainoita hymiöitä, niistä sinun typeryys tunnetaan tällä palstalla.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Muista välillä laittaa taas välillä kokkelinokka vlodimir ja sitten lisää noita maanmainoita hymiöitä, niistä sinun typeryys tunnetaan tällä palstalla.
Harmittaako poikaa faktat??
- Anonyymi
Ukrainan sota on pelleilyä,jonka perustarkoitus on todellisuudessa heikentää Eurooppaa ja USAta. Miksi kummallakaan sotivalla ei ole kunnolla miehiä rintamalla? Kuka hyötyy todellisuudessa? Epäilemättä Kiina. Putin ja Zele ovat marionetin asemassa. Tietämättään tai tietoisesti.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Harmittaako poikaa faktat??
Turha niitä on harmitella, faktat on faktoja. Kaikki muu enemmän tai vähemmän mielipiteitä. Et vielä ilmeisestikään kovin hyvin osaa eroittaa näitä kahta asiaa. Omaa mielipidettään kun tarpeeksi kauan toitottaa niin se alkaa omassa päässä muuttua faktaksi vaikka se on vain sinun oma fakta, eli mielipide.
- Anonyymi
Pahemmat harhat kuin Pekka Toverilla.
Käytännössähän Kiina aikanaan ostaa Venäjän pois kuleksimasta, ampumatta laukaustakaan.
- Anonyymi
Juu ja suomi on käytännössä tulevaisuudessa mogadishu 😁
- Anonyymi
1000km Ukrainasta paukkuu ja räjähtelee....
https://x.com/bayraktar_1love/status/1854064368264056871 - Anonyymi
Venäjä kärsii jätti tappioita
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/fadf4ce9-dd84-484c-89ec-dad177cf33a7
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial21635Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras1061597Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva2341122Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221068- 128909
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt2846Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?
Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks29827- 10825
Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks47807- 69790