Tänään Ylen MOT-ohjelmassa juttua siitä miten huonosti heitä on Suomessa kohdeltu. Miten esimerkiksi AC-Kajaanin ulkomaisia jalkapalloilijoita on Kajaanissa kohdeltu?
Ulkomaiset jalkapalloilijat
7
348
Vastaukset
- Anonyymi
Suomessa on työvoimapula jalkapallossakin. Ihmiskauppa jalkapallossa on toki ikävä asia.
- Anonyymi
Ei ollua tuota ongelmaa 80 luvulla jormuan tarmossa. Entä jos jalkapallojoukkueet edelleenkin perustettaisiin vain kantasuomalaisista nuorista niin tuoki ongelma poistuisi kerta heitolla. Samalla nuoret saisivat liikuntaa älykännykän tuijottamiselta.
- Anonyymi
Samaa mieltä edellisen kanssa, mutta hyväksyisin kaikissa joukkuelajeissa yhden ulkolaisen pelaajan/joukkue. Jos valmentaja on ulkolainen, ulkolaista pelaajaa ei saisi olla. Kaikki yhteiskunnan tuet missä tahansa muodossa pois joukkueilta, jotka eivät noudata ja sarjasta sulkeminen varoituksen jälkeen. Mitä järkeä on siinä, että kotimaiset nuoret joutuvat lopettamaan harrastuksensa sen takia.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Samaa mieltä edellisen kanssa, mutta hyväksyisin kaikissa joukkuelajeissa yhden ulkolaisen pelaajan/joukkue. Jos valmentaja on ulkolainen, ulkolaista pelaajaa ei saisi olla. Kaikki yhteiskunnan tuet missä tahansa muodossa pois joukkueilta, jotka eivät noudata ja sarjasta sulkeminen varoituksen jälkeen. Mitä järkeä on siinä, että kotimaiset nuoret joutuvat lopettamaan harrastuksensa sen takia.
Suomalainen jalkapallo kehittyisi enemmän jos omat juniorit pääsisi paremmin pelaamaan.
- Anonyymi
Rasistipelle. Sinäkin olisit tuijottanut kännykkää ihan samalla tavalla nuorena, jos niitä olisi vain ollut. Sun nuoruus meni kivien ja käpylehmien kanssa, onko nyt jotenkin parempi olo, kun mollaat nuorisoa?
- Anonyymi
On selvää että palloliiton pitäisi rajoittaa yhden seuran ulkomaalaisten määrää. Lähtökohta voisi olla 2-3 pelaajaa joukkueessa, joiden syntyperä ei ole Suomessa.
Toisaalta pelaajien rajoittaminen syntyperän perusteella voi olla Perustuslain mukaan Rasismia. - Anonyymi
Spartakin ulkomaan ukot majoittu hiitomajalla. Miten vielä?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä
SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,1574950Eikö tunnukin kamalalta, kun en
anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut813606SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt352597SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het402253Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu
Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä962149Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?282046Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"
Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan632043Mitä saa sanoa?
Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja872003Onko olemassa miehiä, jotka haluavat yhteydenpitoa?
Silloin tällöin viestiä, puntarointeja arkielämästä, ikäänkuin pientä viihdettä ilman sen kummallisempaa. Tällaista miet211506Mitä Trump itse pitäisi siitä, jos häntä solvattaisiin
Kuten hän solvasi muita mm. Macronia? Kyllä ei huumori enää kukkisi. White house on nykyään pelkkä vitsi vain, ei mitään1051406