Tänään Ylen MOT-ohjelmassa juttua siitä miten huonosti heitä on Suomessa kohdeltu. Miten esimerkiksi AC-Kajaanin ulkomaisia jalkapalloilijoita on Kajaanissa kohdeltu?
Ulkomaiset jalkapalloilijat
7
323
Vastaukset
- Anonyymi
Suomessa on työvoimapula jalkapallossakin. Ihmiskauppa jalkapallossa on toki ikävä asia.
- Anonyymi
Ei ollua tuota ongelmaa 80 luvulla jormuan tarmossa. Entä jos jalkapallojoukkueet edelleenkin perustettaisiin vain kantasuomalaisista nuorista niin tuoki ongelma poistuisi kerta heitolla. Samalla nuoret saisivat liikuntaa älykännykän tuijottamiselta.
- Anonyymi
Samaa mieltä edellisen kanssa, mutta hyväksyisin kaikissa joukkuelajeissa yhden ulkolaisen pelaajan/joukkue. Jos valmentaja on ulkolainen, ulkolaista pelaajaa ei saisi olla. Kaikki yhteiskunnan tuet missä tahansa muodossa pois joukkueilta, jotka eivät noudata ja sarjasta sulkeminen varoituksen jälkeen. Mitä järkeä on siinä, että kotimaiset nuoret joutuvat lopettamaan harrastuksensa sen takia.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Samaa mieltä edellisen kanssa, mutta hyväksyisin kaikissa joukkuelajeissa yhden ulkolaisen pelaajan/joukkue. Jos valmentaja on ulkolainen, ulkolaista pelaajaa ei saisi olla. Kaikki yhteiskunnan tuet missä tahansa muodossa pois joukkueilta, jotka eivät noudata ja sarjasta sulkeminen varoituksen jälkeen. Mitä järkeä on siinä, että kotimaiset nuoret joutuvat lopettamaan harrastuksensa sen takia.
Suomalainen jalkapallo kehittyisi enemmän jos omat juniorit pääsisi paremmin pelaamaan.
- Anonyymi
Rasistipelle. Sinäkin olisit tuijottanut kännykkää ihan samalla tavalla nuorena, jos niitä olisi vain ollut. Sun nuoruus meni kivien ja käpylehmien kanssa, onko nyt jotenkin parempi olo, kun mollaat nuorisoa?
- Anonyymi
On selvää että palloliiton pitäisi rajoittaa yhden seuran ulkomaalaisten määrää. Lähtökohta voisi olla 2-3 pelaajaa joukkueessa, joiden syntyperä ei ole Suomessa.
Toisaalta pelaajien rajoittaminen syntyperän perusteella voi olla Perustuslain mukaan Rasismia. - Anonyymi
Spartakin ulkomaan ukot majoittu hiitomajalla. Miten vielä?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mieleni harhailee sinussa
Uskon että tykkäät minusta. On vain yksi elämä. Silti jään paikoilleni ja odotan että jokin muuttuu. Menin palasiksi, ei142869Jännitän sinua J mies
Ei tästä tulee mitään. Tuskin kaikki olis mennyt näin moneen solmuun, jos olis tarkoitettu meidät yhteen.1221300- 891205
Orpo suunnittelee palestiinalaislasten Suomeen siirtoa
"Sairaalahoitoa tarvitsevien lasten ottaminen Suomeen on lisäksi selvityksessä, Orpo sanoo. – Jos meillä on mahdolli2491051Kuinka kauan kesti että ihastuit
Kaivattuusi? Jos lasketaan siitä hetkestä alkaen kun näit hänet ensi kerran. Oliko jokin tilanne tai tapahtuma, joka voi511033Olen käyttäytynyt sinua kohtaan väärin toistuvasti
Puolustuksekseni täytyy sanoa, että ei ole ollut tahallista vaan seurausta harhaisista luuloista ja ajatuksista. Esimerk63952Tunneälyä testaamaan!
Testi pitää sisällään viisi osa-aluetta. Itse sain täydet tuosta ensimmäisestä eli 25/25. Kokonaispistemäärä oli 100/1253836- 84806
- 41792
Saanko mies tulla sun kainaloon nukkumaan?
En saa unta kun mietin sua❤️ Saako tulla sun viereen ja käpertyä sun kainaloon?48753