Palmuista turha haaveilla

Anonyymi-ap

Loviisan Rantatielle piti tulla kaadettujen koivujen tilalle ” erikoispuut”. Kattia kanssa! Sinne istutetaan ensi viikolla mitäpä muuta kuin kymmenen koivua. Hieno päätös.

17

674

    Vastaukset 17

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Heh... Tullitielle istutettiin viime lokakuussa jotain pylvästammeja. Niistä kuoli 7-8 kappaletta. Tänä vuonna marraskuussa ne uusittiin. Saas nähä moniko niistä selviää?

      • Anonyymi

        Puutarhaosastolla lienee reilut määrärahat ja alkemistien väsäämät suunnitelmat kun liuta duunareita on aika ajoin pyörinyt ison kompuran kanssa isojen ja pienien puiden ympärillä pumppaamassa maaperään ilmaa!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Puutarhaosastolla lienee reilut määrärahat ja alkemistien väsäämät suunnitelmat kun liuta duunareita on aika ajoin pyörinyt ison kompuran kanssa isojen ja pienien puiden ympärillä pumppaamassa maaperään ilmaa!

        Isosta säiliöautosta lorotetaan useamman duunarin voimin pienestä letkusta vettä pienille puille! Rahaa on reilusti käytössä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Puutarhaosastolla lienee reilut määrärahat ja alkemistien väsäämät suunnitelmat kun liuta duunareita on aika ajoin pyörinyt ison kompuran kanssa isojen ja pienien puiden ympärillä pumppaamassa maaperään ilmaa!

        Nurmikon ilmastus kaunisti nurmikkoa keskustassa.
        Mutta puihinhan sellainen ei mitään vaikuta vaikka se olikin "viisaiden" perustelu kalliille kunnostukselle.


    • Anonyymi

      Riippuu miten priorisoidaan! Kurkipuiston länsipään lehmukset on koko kesän ollut villin näköisiä, siis keskustassa! Mutarantaa kylläkin hoidetaan ja istutetaan kirsikkaa!

      • Anonyymi

        Siellä asuu joku tärkeä henkilö. Ei sitä muutoin yhtä puistoa niin kunnostettaisiin jos ei joku arvokas yksilö haluaisi "omaa pihaa" kauniimmaksi kunnan rahoilla.

        Muut IHMISET hyötyy kunnan toimista vain sattumalta aina sen mukaan kuka tärkeä yksilö himoitsee mitäkin etua "pihapiiriinsä".

        Määrlahden rahvas sai lähikaupan koska joku tykkäsi asuntomessuista.

        Loviisalaiset sai vihdoin koirapuiston koska joku yksilö muutti rantakadulle?


    • Anonyymi

      Kirsikan istuttaminen on hyvä juttu. Ihanasti kukkivat keväisin ja tuovat iloa pitkän talven jälkeen. Voitaisiin Loviisassakin viettää Hanami-juhlaa, toisi paljon turistejakin perheineen. Piknikkiä ja ohjelmaa sekä kulttuuria kaikille.

      • Anonyymi

        Kirsikkana kaupungin kehityskakun päällä piti olla asuntomessujen järjestäminen. Pieleen meni, joka ei sinänsä ollut mikään yllätys, koska messujen järjestäminen ei ole johtanut muuallakaan mihinkään muuhun kuin suuriin kustannuksiin. Ei olisi mikään ihme, että Rantatielle suunniteltiin "erikoispuita" Potemkinin kulissin ylläpitämiseksi. Miksi paikalla jo olleet koivut piti kaataa?
        Rantatien kalliiksi tullut niin sanottu levähdyspaikka ilmestyi sinne kuin tyhjästä. Sama keissi kaupungin sisääntulotien liikenneympyrän suorastaan lapsellisessa somistamisessa. Messujen jälkeen se on jäänyt heitteille ja ympyrään roudattu soutuvene lahoaa niille sijoilleen. Runsaasta veronmaksajien rahojen käytöstä huolimatta minkäänlaista toimielimen päätöstä näistä hankkeista ei ole olemassa. Rantatien rakennelma on todennäköisesti myös asemakaavan vastainen.


    • Anonyymi

      Pitäisi istuttaa havupuita, iloa silmälle, vihreyttä ympäri vuoden.
      Koivu on aika ankean näköinen lehdettömänä ja märkänä tai lumisena.
      Lehtipuiden lehdet kai työllistävät sopivasti syksyisin serkkuja, setiä ja tätejä, jokapuolella pärisevät puhaltimet.

      • Anonyymi

        Havupuiden istuttaminen kuulostaa hyvältä idealta. Ovat kestäviäkin. Jotain eksoottisempaa lajia ehkä Siperiankuusi tai mitä niitä onkaan syksyisinkin vaihtaisivat väriä ja kävyt erikoisen näköisiä joita voisi hyödyntää askartelussa tai sisustuksessa. Hyönteisetkin viihtyvät havupuissa.


      • Anonyymi

        Joo lehtipuhaltimet ovat tooosi suosittuja tässä kylässä.
        Kummallista.

        Ihminen on vienyt koneen marssiin asti mutta hiljaisen puhaltimen keksiminen ei vaan onnistu.


    • Anonyymi

      Palmuista haaveileminen ei ole turhaa.

    • Anonyymi

      Jos palmu on Birkalan koivu, nii sitten vaan.

    • Anonyymi

      Helsinki poistaa palmut Esplanadilta.
      Saisikohan ne Loviisaan, siis vähän käytettynä?

      • Anonyymi

        Hyvä ehdotus


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Hyvä ehdotus

        Paras


      • Anonyymi

        Tosi hyvä idea


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Puukotus Kajaanissa

      Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu
      Kajaani
      59
      1531
    2. Taas henkirikos

      Kuka lienee nyt asialla.
      Ilomantsi
      26
      1154
    3. 82
      1002
    4. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      41
      823
    5. Mitä söpö

      Mies mietit?
      Ikävä
      65
      816
    6. Minä en ole koskaan

      Rakastanut ketään toista yhtä paljon kuin sinua
      Ikävä
      92
      764
    7. Humalassa autolla ajo.

      Tuhti humala hyydytti kuljettajan Suomussalmella -sammui rattiin ,uutisoi Ylä-Kainuu.
      Suomussalmi
      13
      720
    8. Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.

      Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.
      Ikävä
      131
      705
    9. Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."

      Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i
      Kotimaiset julkkisjuorut
      19
      705
    10. Vähän pitää

      Kiusia ja näyttää
      Ikävä
      115
      676
    11. Suloinen ja herkkä

      Toiset huomioiva, räväkkä, yllättävä. Ei sellaisesta voi olla pitämättä.
      Rakkaus ja rakastaminen
      31
      615
    12. Jäljitelmä Birginit

      Ei jumaleisson, Jeffin vaimo kertoo et nää Hermesit olikin jäljitelmiä ja timangit labrarääsää. Anna mun kaikki kestää �
      Kotimaiset julkkisjuorut
      142
      605
    13. Hurja pako Kuhmossa

      19 vuotias kaahasi humalassa jalkakäytävälle tänään. Kuka mitä häh.
      Kuhmo
      4
      602
    14. Taidat olla

      Luovuttanut jo minun suhteeni osalta?
      Ikävä
      43
      591
    15. Minä muistan

      Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol
      Ikävä
      45
      570
    16. Mä voisin rakastua noihin tähti silmiin

      Katseesi on niin lumoava nainen💚.
      Ikävä
      19
      546
    17. Hyvää yötä hurmuri

      Iltaa haaveeni! Kauniita unia😘 Jospa me vielä nähtäis ja juteltais, suukoteltais ja halittais, siliteltäis ja hyväiltä
      Ikävä
      24
      523
    18. Jos tullaan toisiamme vastaan, niin

      pitäiskö pysähtyä ja onnitella?
      Ikävä
      41
      518
    19. Anteeksi J-mies

      Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t
      Ikävä
      72
      503
    20. Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle

      Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke
      Hyrynsalmi
      17
      477
    Aihe