Maalaisjärki käyttöön meidän Loviisassa

Anonyymi-ap

Tutustuin kuntapäättäjien sivustoihin ja löysinkin. sieltä omia kantojani edustavan potentiaalisen ehdokkaan. Petri Hakasaaren arvomaailma tuntuu olevan kohdillaan. Hän ei näe mitään syytä olla rakastumatta tähän kaupunkiin ja parasta Loviisassa ovat ihmiset.
Lohdullista❤️

34

844

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kyseisen valtuutetun toiminta käytännössä on perin olematonta. Esimerkiksi valtuuston kokouksissa istuu lähinnä tuppisuuna.

      • Anonyymi

        Sama rahan siitä saa


      • Anonyymi

        Oletko kuullut valtuustoryhmien valmistelukokouksista, ryhmätyöskentelystä ja ryhmäpuheenvuoroista. Valtuustotyöskentely on paljon laajempi kokonaisuus kuin puheenvuoro valtuustosalissa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Sama rahan siitä saa

        Aivan ja kansa maksaa


      • Anonyymi

        Onko näin


    • Anonyymi

      Kyseisen kuntapäättäjän mainossivulla on pelkkää maailmaa syleilevää sanahelinää. Kyseinen tyyppi oli myös kaupungin historian suurimman taloudellisen munauksen eli asuntomessujen järjestämisen vankkumaton kannattaja, joka ei ainakaan ole osoitus realistisen maailmankuvan omaamisesta.

      • Anonyymi

        Mikäli olisi käytetty edes hieman maalaisjärkeä, niin ei olisi järjestetty asuntomessuja.

        Tarkastuslautakunnan arviointikertomus 2023

        "Mutta sitten ne brutaalit faktat : Infran investointikustannusten takaisinmaksuaika on kymmeniä vuosia, eli investointina hanke ei ollut lähelläkään kannattavaa. Messujen kustannuksista puhuttaessa unohtuu useimmiten pysäköintialueen rakentaminen 0,717 miljoonaa euroa, messualueella ollei den kiinteistöjen ostot 0,318 miljoonaa euroa sekä kiinteistöjen purkukustannukset 0,163 miljoonaa euroa. Pysäköintialueen realisoiminen teollisuustonteiksi tuo mahdollisesti kaupungille tuloja tulevaisuudessa. Messualueen kaavoitukseen käytettiin 0,380 miljoonaa euroa. Tämän lisäksi kaupungin omistama tytäryhtiö Loviisan Asunnot Oy joutui ostamaan yhden kerrostalon lähes kaikki asunnot, jotta se saatiin valmiiksi messuille. Hinta oli 6,803 miljoonaa euroa sisältäen varainsiirtoveron, rahaa, jota olisi tarvittu kaupungin olemassa olevien vuokra-asuntojen peruskorjaamiseen."


    • Anonyymi

      En ole koskaan ymmärtänyt asuntomessujen tarvetta millään paikkakunnalla. Enkä ostaisi asuntomessualueelta taloa. Hoitakoot talorakentajat bisneksensä muulla tavoin kuin köyhdyttämällä jo kuralla olevia muuttotappiollisia kuntia entisestään.
      Lovisa yritti olla esillä monilla tavoin oli kuninkaallisia vierailulla ja Porvoosta käsin Hellsten jopa sisustuslehdissä markkina-arvoakin yritettiin hyödyntää. Heikoin tuloksin. Kuka haluaisi asua jossain helvetin messualueella? Ei saatana.

    • Anonyymi

      Äänestän😍

      • Anonyymi

        Mitä tarkoitat tolla


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mitä tarkoitat tolla

        Ihan vaan sitä, että seuraavissa kuntavaaleissa annan ääneni tuolle ehdokkaalle. Äänestäminen taas tapahtuu siten, että lipun saatuaan äänestäjä menee äänestyskoppiin, jossa hän selkeällä käsialalla kirjoittaa ehdokkaan numeron lipussa olevaan ympyrään. Sitten äänet lasketaan yhteen listakohtaisesti. Eniten listalta ääniä saanut saa vertailuluvukseen koko listan äänet, seuraana 1/2 osan, seuraava 1/3 jne. Valtuustoon menevät ehdokkaat määräytyvät tämän vertailuluvun mukaan. Selvittikö vastaus epätietoista?


    • Anonyymi

      Hyvä ehdokas. Kuuntelee ihmistä ja on kiinnostunut asioista. Pärjää molemmilla kotimaisilla.

      • Anonyymi

        Kyllä. Molemmilla kotimaisilla ja vielä yhdellä maailmanikelellä tämän lisäksi. Huipputyyppi!


      • Anonyymi

        Siis suomella ja saamella? Epäilen!
        Muita kotimaisiahan ei ole, ilmeneehän se jo kielen nimestä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Siis suomella ja saamella? Epäilen!
        Muita kotimaisiahan ei ole, ilmeneehän se jo kielen nimestä.

        Kun niitä pykäliä mielelläsi nyssit, niin katsohan kielilakia:

        Kielilaki

        Eduskunnan päätöksen mukaisesti säädetään:
        1 luku
        Yleiset säännökset
        1 §
        Kansalliskielet

        Suomen kansalliskielet ovat suomi ja ruotsi.


      • Anonyymi

        Se on ihan totta


    • Anonyymi

      Vaikuttaa fiksulta kaverilta, valitettavasti puolue on täysin väärä.

      • Anonyymi

        Sehän sinullekin hyväksi jos mielestäsi väärässä puolueessa toimii hyvä tyyppi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Sehän sinullekin hyväksi jos mielestäsi väärässä puolueessa toimii hyvä tyyppi.

        Totta! Mutta toivottavasti porvarit sitten sitä äänestää, multa ei kylien näivettämistä ajavalle kokoomukselle tule koskaan ääntä tippumaan.


      • Anonyymi

        Vaikuttaa, mutta ei vaan ole minkäänlaista näyttöä tästä kunnallispolittisesta fiksuudesta. Valtuuston julkisissa kokouksissa käyttäytymisen ja hallituksen pöytäkirjojen perusteella JAA-tyyppi, joka hyväksyy kaiken mitä esitetään. Ihan kaiken ja ei omaa tai ainakaan esitä mitään omia mielipiteitä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Vaikuttaa, mutta ei vaan ole minkäänlaista näyttöä tästä kunnallispolittisesta fiksuudesta. Valtuuston julkisissa kokouksissa käyttäytymisen ja hallituksen pöytäkirjojen perusteella JAA-tyyppi, joka hyväksyy kaiken mitä esitetään. Ihan kaiken ja ei omaa tai ainakaan esitä mitään omia mielipiteitä.

        Näyttöä on. Mutta tyhmempi sitä ei ihan heti huomaa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Näyttöä on. Mutta tyhmempi sitä ei ihan heti huomaa.

        Laitatko listan niistä PH:n näytöistä:
        -
        -
        -
        -


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Laitatko listan niistä PH:n näytöistä:
        -
        -
        -
        -

        Lista todellisista näytöistä on tyhjä. Kiitos rehellisyydestä.


    • Anonyymi

      No näinhän se on

    • Anonyymi

      Ei ole järkeä

    • Anonyymi

      Ei ole järkeä

    • Anonyymi

      Jos muutoksia haluaa tulee rkp jättää rannalle

      • Anonyymi

        Samoin kokoomus, joka on vajonnut todelliseen alennustilaan.


    • Anonyymi

      Mielenkiintoista, että täältä poistetaan kommentteja, jotka eivät ole millään tavalla palstan sääntöjen vastaisia. Tällä menolla palsta on kohta kuin S-foorumi, jossa ei saa kuin ylistää politrukkeja.

    • Anonyymi

      Paikallisen palsta-sheriffin kannattaisi edes lukea säännöt ennenkuin poistaa kommentteja, jotka eivät millään tavalla riko sääntöjä. Se ei tee kommenteista sääntöjen vastaisia, että niissä tuodaan esille politiikkojen toimintaa.

      Suomi24-palveluissa ei saa;

      -Rikkoa Suomen lakia
      -Esittää rasistista tai muille vahingollista materiaalia
      -Esittää laitonta tai loukkaavaa materiaalia
      -Esittää väkivaltaa sisältävää kuvamateriaalia
      -Esittää pornografista sisältöä, lukuunottamatta K18-osioita
      -Tarjota tai tiedustella seksipalveluita
      -Julkaista viestiä, jossa on pelkkä linkki
      -Massapostittaa viestejä useille eri palstoille
      -Esittää asiatonta sisältöä muista käyttäjistä tai uhkailla muita käyttäjiä
      -Esiintyä toisena käyttäjänä
      -Antaa vääriä tietoja käyttäjätunnuksen tietoihin
      -Julkaista omia tai muiden henkilökohtaisia yhteystietoja kuten osoitetta, puhelinnumeroa tai sähköpostiosoitetta. -Ei koske osto- ja myynti-ilmoituksia sekä tutkimusaineiston keruuta keskusteluista.
      -Esittää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia ja kopioida suoraa tekstiä muista julkaisuista
      -Markkinoida tai mainostaa tuotteita tai palveluita ilman Suomi24:n lupaa
      -Käyttää palvelun sisältöä kaupallisiin tarkoituksiin ilman Suomi24:n lupaa
      -Pyytää rahaa tai lahjoitusta
      Esittää haittaohjelmia tai viruksia sisältävää materiaalia

      • Anonyymi

        Kerrohan taas niistä asuntomessuista...😁


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kerrohan taas niistä asuntomessuista...😁

        Tarkastuslautakunta

        Arviointikertomus 2023

        Mutta sitten ne brutaalit faktat :
        Infran investointikustannusten takaisinmaksuaika on kymmeniä vuosia, eli investointina hanke ei ollut lähelläkään kannattavaa. Messujen kustannuksista puhuttaessa unohtuu useimmiten pysäköintialueen rakentaminen 0,717 miljoonaa euroa, messualueella olleiden kiinteistöjen ostot 0,318 miljoonaa euroa sekä kiinteistöjen purkukustannukset 0,163 miljoonaa euroa. Pysäköintialueen realisoiminen teollisuustonteiksi tuo mahdollisesti kaupungille tuloja tulevaisuudessa. Messualueen kaavoitukseen käytettiin 0,380 mi ljoonaa euroa. Tämän lisäksi kaupungin omistama tytäryhtiö Loviisan Asunnot Oy joutui ostamaan yhden kerrostalon lähes kaikki asunnot, jotta se saatiin valmiiksi messuille. Hinta oli 6,803 miljoonaa euroa sisältäen varainsiirtoveron, rahaa, jota olisi tarvittu kaupungin olemassa olevien vuokra-asuntojen peruskorjaamiseen.

        Messujen kävijämäärä, noin 106 000 ihmistä, kuulostaa hyvältä, mutta vertailtuna tämän vuosituhannen muualla pidettyjen Asuntomessujen kävijämääriin, se on kolmanneksi pienin. Vain koronavuosina on ollut vähemmän kävijöitä. Eli kävijämäärä oli myös pienoinen pettymys. Kaupungin osuus lipputuloista oli 0,416 miljoonaa euroa.

        Tarkastuslautakunta ei ole nähnyt suunnitelmia, miten Asuntomessujen tuomaa julkisuutta hyödynnetään seuraavien vuosien aikana, miten uusia yrityksiä houkutellaan Loviisaan ja miten saadaan uusia veronmaksajia.

        Herää kysymys, kuinka moni kaupungin investointi on jouduttu siirtämään tulevaisuuteen messuihin tehtyjen yli 20 miljoonan euron investointien takia?

        Kaupunginvaltuusto
        Pöytäkirja 26.06.2024/Pykälä 82

        https://julkaisu22.loviisa.fi/FIN/cgi/DREQUEST.PHP?page=meetingitem&id=2024834-4


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tarkastuslautakunta

        Arviointikertomus 2023

        Mutta sitten ne brutaalit faktat :
        Infran investointikustannusten takaisinmaksuaika on kymmeniä vuosia, eli investointina hanke ei ollut lähelläkään kannattavaa. Messujen kustannuksista puhuttaessa unohtuu useimmiten pysäköintialueen rakentaminen 0,717 miljoonaa euroa, messualueella olleiden kiinteistöjen ostot 0,318 miljoonaa euroa sekä kiinteistöjen purkukustannukset 0,163 miljoonaa euroa. Pysäköintialueen realisoiminen teollisuustonteiksi tuo mahdollisesti kaupungille tuloja tulevaisuudessa. Messualueen kaavoitukseen käytettiin 0,380 mi ljoonaa euroa. Tämän lisäksi kaupungin omistama tytäryhtiö Loviisan Asunnot Oy joutui ostamaan yhden kerrostalon lähes kaikki asunnot, jotta se saatiin valmiiksi messuille. Hinta oli 6,803 miljoonaa euroa sisältäen varainsiirtoveron, rahaa, jota olisi tarvittu kaupungin olemassa olevien vuokra-asuntojen peruskorjaamiseen.

        Messujen kävijämäärä, noin 106 000 ihmistä, kuulostaa hyvältä, mutta vertailtuna tämän vuosituhannen muualla pidettyjen Asuntomessujen kävijämääriin, se on kolmanneksi pienin. Vain koronavuosina on ollut vähemmän kävijöitä. Eli kävijämäärä oli myös pienoinen pettymys. Kaupungin osuus lipputuloista oli 0,416 miljoonaa euroa.

        Tarkastuslautakunta ei ole nähnyt suunnitelmia, miten Asuntomessujen tuomaa julkisuutta hyödynnetään seuraavien vuosien aikana, miten uusia yrityksiä houkutellaan Loviisaan ja miten saadaan uusia veronmaksajia.

        Herää kysymys, kuinka moni kaupungin investointi on jouduttu siirtämään tulevaisuuteen messuihin tehtyjen yli 20 miljoonan euron investointien takia?

        Kaupunginvaltuusto
        Pöytäkirja 26.06.2024/Pykälä 82

        https://julkaisu22.loviisa.fi/FIN/cgi/DREQUEST.PHP?page=meetingitem&id=2024834-4

        PH esiintyi Asuntomessujen todellisena fanina ja kannattajana.


    • Anonyymi

      Asunnot Oy joutui ostamaan yhden kerrostalon lähes kaikki asunnot, jotta se saatiin valmiiksi messuille. Hinta oli 6,803 miljoonaa euroa sisältäen varainsiirtoveron, rahaa, jota olisi tarvittu kaupungin olemassa olevien vuokra-asuntojen peruskorjaamiseen.

      PH on Asunnot Oy:n hallituksen puheenjohtaja.

    Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

      Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
      Maailman menoa
      88
      10575
    2. Pikkupersu osoitti olevansa hieman yksinkertainen

      "Heikosti älykkyystesteissä pärjänneistä lapsista tulee muita todennäköisemmin ennakkoluuloisia ja konservatiivisia", uu
      Maailman menoa
      141
      8834
    3. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

      vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
      Maailman menoa
      90
      6087
    4. Jos on heikkolahjainen ja laiska koulupudokas, niin silloin äänestää vasemmistopuolueita

      näin tämä on käytännössä aina mennyt. Jos ei älyä ole paljon suotu, niin ei silloin inssiksi opiskella, vaan päädytään
      Maailman menoa
      63
      4335
    5. Enää viisi yötä Sannan kirjaan

      Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut
      Maailman menoa
      63
      4262
    6. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      81
      4103
    7. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      50
      3729
    8. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      69
      3220
    9. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      7
      3127
    10. IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!

      "Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k
      Maailman menoa
      70
      2985
    Aihe