Ihmisten ylikoulutus on Suomessa ollut viime vuosikymmeninä aivan posketonta. Koulutetaan veronmaksajien rahalla kaiken maailman maistereita, jotka istuvat koko uransa julkisen sektorin töissä. Työpäivät kuluvat yhteiskehittämiseen, koulutuksiin, palavereihin ja täysin mitättömiin data-analyyseihin, kuten monenko metrin päässä tiestä suomalaisten postilaatikot keskimäärin sijaitsevat, tai montako koirankakkaa on sadalla metrillä jalkakäytävää.
Ohjeistamispäällikkö Jaakko Parantainen elää ja voi hyvin!
Sitten kun julkisen sektorin palkka on kohtuullisen mukava, ikää on yli 40, ja kokemus fyysisistä töistä suunnilleen nolla, ei se maisteri sieltä mihinkään lähde. Se istuu vuodesta toiseen itseinhoa tuntien päätteen edessä ja syö veronmaksajien kuormasta. Minä olen tällainen maisteri.
Neuvoni Suomen päättäjille: Lopettakaa, pysäyttäkää tämä järjetön systeemi! Yliopistojen aloituspaikoista voisi leikata puolet pois. Ne jotka haluavat sivistää itseään, voivat mennä avoimeen yliopistoon. Vähintään voisitte laittaa kaikkiin ei-kauppatieteen tutkintoihin pakolliset liiketoiminnan perusteet tai työharjoittelun yrityksissä. Tämä auttaisi mutterilla korvansa lävistäneitä vasemmistomaistereita tajuamaan, mistä raha tulee, mikä nykyisessä systeemissä on pielessä, ja miksi oman viraston rahoituksen supistuminen ei ole maailmanloppu.
Lopettakaa ylikoulutus
Anonyymi-ap
2
210
Vastaukset 2
- Anonyymi
Ottakaa persuista mallia . Nythän hallitus tekee kaikkensa , ettei ainakaan vähävaraiset opiskelisi ! Eikä ammattia voi vaihtaa jos ei ole itsellä rahaa opiskella .
- Anonyymi
ei ylikoulutus ole se ongelma vaan se ettei haluta oikeasti opiskella ja tulla fiksuksi.
Luku-, kirjoitus- ja laskutaidottomuus lisääntyy. Tyhmyys ja suoranainen junttius on lisääntynyt paljon. Ja siitä seuraa valtava osaamattomuus. Ylikoulutusta ei ole. Liaan moni jopa vihaa opiskelemista ja itsensä kehittämistä. Kaikilla opiskelualoilla on vaatimustasoa nostettava ja paljon.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1062225- 103896
- 66843
- 46800
Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???21766Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha518725Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76640- 64625
Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik23590- 57561