Ihmisten ylikoulutus on Suomessa ollut viime vuosikymmeninä aivan posketonta. Koulutetaan veronmaksajien rahalla kaiken maailman maistereita, jotka istuvat koko uransa julkisen sektorin töissä. Työpäivät kuluvat yhteiskehittämiseen, koulutuksiin, palavereihin ja täysin mitättömiin data-analyyseihin, kuten monenko metrin päässä tiestä suomalaisten postilaatikot keskimäärin sijaitsevat, tai montako koirankakkaa on sadalla metrillä jalkakäytävää.
Ohjeistamispäällikkö Jaakko Parantainen elää ja voi hyvin!
Sitten kun julkisen sektorin palkka on kohtuullisen mukava, ikää on yli 40, ja kokemus fyysisistä töistä suunnilleen nolla, ei se maisteri sieltä mihinkään lähde. Se istuu vuodesta toiseen itseinhoa tuntien päätteen edessä ja syö veronmaksajien kuormasta. Minä olen tällainen maisteri.
Neuvoni Suomen päättäjille: Lopettakaa, pysäyttäkää tämä järjetön systeemi! Yliopistojen aloituspaikoista voisi leikata puolet pois. Ne jotka haluavat sivistää itseään, voivat mennä avoimeen yliopistoon. Vähintään voisitte laittaa kaikkiin ei-kauppatieteen tutkintoihin pakolliset liiketoiminnan perusteet tai työharjoittelun yrityksissä. Tämä auttaisi mutterilla korvansa lävistäneitä vasemmistomaistereita tajuamaan, mistä raha tulee, mikä nykyisessä systeemissä on pielessä, ja miksi oman viraston rahoituksen supistuminen ei ole maailmanloppu.
Lopettakaa ylikoulutus
Anonyymi-ap
2
110
Vastaukset
- Anonyymi
Ottakaa persuista mallia . Nythän hallitus tekee kaikkensa , ettei ainakaan vähävaraiset opiskelisi ! Eikä ammattia voi vaihtaa jos ei ole itsellä rahaa opiskella .
- Anonyymi
ei ylikoulutus ole se ongelma vaan se ettei haluta oikeasti opiskella ja tulla fiksuksi.
Luku-, kirjoitus- ja laskutaidottomuus lisääntyy. Tyhmyys ja suoranainen junttius on lisääntynyt paljon. Ja siitä seuraa valtava osaamattomuus. Ylikoulutusta ei ole. Liaan moni jopa vihaa opiskelemista ja itsensä kehittämistä. Kaikilla opiskelualoilla on vaatimustasoa nostettava ja paljon.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Korjaa toki jos...
Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä292875- 1171170
- 58941
Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu6907- 66895
olet kaiken rakkauden arvoinen
Olisinpa kertonut kuinka rakastuin sinuun. Kuinka hyvältä tunnuit siinä lähelläni, kunpa en olisi väistänyt vastapäätyy26867Mikä koirarotu muistuttaa kaivattuasi eniten?
Koirien piirteet muistuttavat usein ihmisten ja omistajiensa piirteitä.65824Olisi kiva
Tietää, mitä oikein ajattelet minusta tai meistä? Mitä meidän välillä on? Salattua tykkäämistä, halua, himoa? Onhan tämä37820Nainen, jos kuuntelet ja tottelet, niin sinulle on hyvä osa
Ominpäin toimiessasi olet jo nähnyt mihin se on johtanut. Olen jo edeltä sen sinulle kertonut ja näen sen asian ja totuu143770Oot mun koko maailma
Ei ole koskaan ollut ketään, joka olisi niin täydellinen minulle kuin sinä mies ❤️ Ikävöin sua🥹75754