Jos sä saat 2 500e eläkettä ja elät 80-vuotiaaksi, niin sä tulet 65-80 -vuotiaana saamaan eläkettä yhteensä 450 000e. Voi kuulostaa isolta, mutta minäpä kerron.
Jos sä sijoitat 100e/kk 18-65 -vuotiaana, niin tiedätkö mimmonen potti sua odottaa 65-vuotiaana? Yli 400 000 euroa!!!
Eikä tässä vielä kaikki. Jos pystyt sijoittamaan 200e/kk, mutta lopetat säästämisen jo 45-vuotiaana, niin sinulla onkin 65-vuotiaana...hmmm... 715 000e!!!!
Käsi ylös, joka ei olisi Pystynyt säästämään 200e/kk 18-45 -vuotiaana: No eipä montaa kättä noussut. Mutta olisiko selkäranka kestänyt sitä? Samalla, kun kaverit lähtee viikonloppuna baariin tai syömään ulos? Tai kun läheiset hankkii satasien arvoisia joululahjoja tai matkustavat joka vuosi ulkomaille?
Säästä itse eläkkeesi
8
822
Vastaukset
- Anonyymi
Onko nyt joku voittanut ässäarvassa, kun useammassa viestissä puhuu sijoittamisesta?
- Anonyymi
Haista huilu neuvoinesi. Kohta kaksi viikkoa kulunut ja rahaa sulanut yli 5%
- Anonyymi
Entäpä nyt kun on jouluralli markkinoilla nostanut kursseja?
- Anonyymi
52:lla kuhmoislaisella on suoria osakesijoituksia. Keskimääräinen salkku on 3 700 euroa.
Jos otetaan rahastotkin huomioon, niin päästään lukemaan 309 ihmistä, mutta keskimääräinen salkku onkin enää 1 050 euroa. Tiedättekö mistä tuo pudotus johtuu?- Anonyymi
Ja tässä lähde oli mikä? Jos luvuilla on joku totuuspohja, niin ei kait tuossa pudotuksessa ole mitään ihmeellistä kun muistetaan että puhe on mediaanista eikä keskiarvosta.
- Anonyymi
Pudotus johtuu siitä, että kun otetaan rahastot mukaan, niin sitten on paljon niitä, joilla 70 euroa s-pankin rahastossa ja toisella on 110 euroa nordean rahastossa eli mediaani laskee, kun pikkuporvarit tulee mukaan.
- Anonyymi
Pieniä on silakat joulu-kaloiksi.
- Anonyymi
Mistä tällaisia tilastotietoja näkee?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä841729Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2721605Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava2901389Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.1701309- 57915
- 48891
- 66884
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em66873Miksi mies tuntee näin?
Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui40861Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤48838