Muutama asiaa heikosti tuntevan alkuräjähdyskysymys (laitan saman kysymyksen tuonne fysiikkapalstalle):
Mistä tiedämme, että KAIKKI materia oli pakkautuneena ennen alkuräjähdystä ja, että aika alkoi siitä?
Synnyttääkö tietyn valtavan materiamäärän yhteenpakkautumisen tuottama kuumuus ja paine aina alkuräjähdyksen kaltaisen reaktion? Jos kyllä, niin eikö silloin ole mahdollista, että universumi voisi olla paljonkin luultua paljon isompi ja vastaavia räjähdyksiä olisi tapahtunut/tapahtuisi muuallakin?
Jos olisikin niin, että "alkuräjähdyksiä" tapahtuisi ilman, että "kaikki on yhdessä pisteessä", niin eikö tästä seuraisi se, että maailmankaikkeus olisikin iältään paljon laskettua vanhempi ja mahdollisesti paljonkin laajempi - ehkä jopa ikuinen/ääretön? Ainakaan aika ei tuossa tapauksessa alkaisi alkuräjähdyksestä.
Mikä tässä mättää vai olisiko tämä (yllättäen) mahdollista?
Tämä oli sitten luonnontieteellinen kysymys t.s. jeesus-vastaajat älkää vaivautuko.
Alkuräjähdyskysymyksiä
13
1240
Vastaukset
- PekkaPakana
"Mistä tiedämme, että KAIKKI materia oli pakkautuneena ennen alkuräjähdystä ja, että aika alkoi siitä?"
Emme tiedäkään. Ainoastaan meidän tuntemamme materia ja aika on lähtöisin tästä "meidän" alkuräjähdyksestämme.
"Synnyttääkö tietyn valtavan materiamäärän yhteenpakkautumisen tuottama kuumuus ja paine aina alkuräjähdyksen kaltaisen reaktion?"
Enpäs tiedä, mutta veikkaaan että alkuräjähdys on kovin harvinainen ilmiö. - mie vaan..
Stephen Hawking laittoi kirjansa nimeksi "Ajan lyhyt historia". Varmasti hänen valintansa oli tarkoin harkittu ja kertoo mikä oli hänen ajatuksensa ajasta ja oleellisin asia kirjassa.
Kun entisaikojen filosofeilla ja fyysikoilla oli pohdittavanaan vain maakeskeinen, aurinkokeskeinen ja linnunratakeskeinen universumi, nykyisillä on tämän meille näkyvän universumin lisäksi mietittävänään myös rinnakkaiset ja universumin ulkopuoliset "universumit".
Meidän tuntema aika 13.5 miljardia vuotta on väläys äärettömyydessä, voi olla että se on ainutlaatuinen ja harvinainen mutta väläys jokatapauksessa.
Uskottavampaa kuitenkin on että se on yleinen ja niitä tapahtuu äärettömästi jokapuolella näkyvän universumimme ulkopuolisessa äärettömyydessä.
Valitettavasti niistä ei ehkä koskaan saada havaintoja.
Tiivistettynä : Tilaa, aikaa ja ehkä myös ulottuvuuksia erilaisille tai samankaltaisille jopa identtisille "universumeille" on äärettömästi. - toive_
"Tämä oli sitten luonnontieteellinen kysymys t.s. jeesus-vastaajat älkää vaivautuko. "
Olisiko "fysiikka"-palsta parempi paikka tällaiselle kysymykselle?
Vastaus: olisi.- mie vaan..
Evoluutio sanana mielletään tarkoittamaan kehitystä joka terminä ehkä ei ole paras mahdollinen, parempi olisi puhua kehittymisestä.
On väärin omia se pelkästään ihmisten ja elollisten kehittymisen havainnointia tarkoittavaksi teoriaksi ja termiksi.
Olen varma että vielä ihan lähitulevaisuudessa abiogeneesin ongelma tullaan ratkaisemaan nimenomaan fysiikan avulla.
Kemialliset ja biologiset prosessit noudattavat tiukasti fysiikan lakeja ja ovat osat fysiikan osa-alueita.
Kun tähänpäivään johtaneille tapahtumille haetaan vastauksia niiden falsifiointi tapahtuu fysiikan lakien mukaan ja niitä noudattaen, myös lajien kehittymistä tutkittaessa.
Myös universumin kehittyminen on evoluutiota ja tärkeää kokonaiskuvan muodostamisessa. Olemmehan oiva esimerkki ja todiste tapahtumien kulusta pohtiessamme olemassaoloamme ja siihen johtanutta historiaamme ensimmäisten rakannuspalikoittemme muodostumisesta universumin alkuhetkillä.
Ei näin tiukasti toisiinsa liittyviä asioita voi erottaa toisistaan ja keskittyä vain johonkin pikku näpertelyyn kehityksen kulusta, tyyliin "mikro-/makro...onko/eikö"
Nämä asiat kuuluvat myös tänne "vieno toivomus".
Tietysti olisi kressujen kannalta toivottavaa että yleensä mitään fysiikan totuuksia ei esitettäisi näillä palstoilla, joissa uskovaiset käyvät lukemassa myös evojen tekstejä ja heidän mielipiteensä saattavat kääntyä uskosta johonkin todelliseen, hienoon ja pohtimisen arvoiseen asiaan.
Käykääpä vilkaisemassa ihan piruuttaan fysiikka-palstaa ja kertokaa mielipiteenne tekstien tasosta ja fysiikan asiantuntemuksesta siellä.
- Dr.Phil
Alkuräjähdys on kuvattu ns. meidän tuntemien fysiikanlakien mukaan. Pistemäiseen "alkutilaan" on päädytty siksi, että mittaushavaintojen perusteella maailmankaikkeus laajenee edelleen joka suuntaan. (on huomioitava että mittaustulokset eivät ole kovin kattavia, johtuen optisista esteistä) Toisin sanoen loogisin ratkaisu on se, että kun mennään ajassa taaksepäin (typerä ilmaus) maailmankaikkeuden koko pienenee, lopulta päätyen pisteeseen.
Asioita on käsitelty todella selkeästi Stephen Hawkingin kirjoissa "Ajan lyhyt historia" ja "Maailmankaikkeus pähkinäkuoressa". Suosittelen lukemaan. On myös esitetty teorioita siitä että meidän maailmankaikkeus on syntynyt aiempien maailmankaikkeuksien jäänteistä. Tälläistä kiertokulkua olisi tapahtunut äärettömän pitkän ajan. On myös ajatuksia esitetty että universumeita olisi olemassa useita, jopa äärettömän monta, joissa olisi kaikki mahdolliset variaatiot kaikesta mahdollisesta. Mutta kannattaa lukasta nuo edellämainitut opukset... - relativity syndrome
Alkuräjähdys on eräänlainen ajan ja universumin nollapiste, jota on järkevämpää ajatella neliulotteisen pallon pinnan yhtenä pisteenä kuin räjähdyksenä. Koska materian ja energian välille voidaan vetää yhtäläisyysmerkit, alkupisteessä ei ollut olemassa ainetta vaan aine muodostui alkupisteen energiasta (tai sen avulla, miten sen ottaa, tämä kun menee jo kvanttifysiikan puolelle). Toisin sanoen alkupiste ei sisältänyt materiaa vaan potentiaalin materian synnylle.
Periaatteessa on mahdollista, että alkuräjähdys olikin itse asiassa toisessa universumissa olleen valtavan ainemäärän luhistuminen mustaksi aukoksi. Tällöin voidaan ajatella että alkupisteessä aine oli luhistunut äärimmäisen tiheään pisteeseen, jossa se lopulta muodosti singulariteetin, josta universumimme alkoi kuplan tavoin laajeta. Singulariteeteista voi lukea lisää vaikka wikipediasta. - diarroia
alkuräjähdys on kuin tikkataulu. harvoin osuu kymppiin eikä silloinkaan ihan keskelle. kaukaa jos heittää, vaikeampaa on. nyt puhutaan jo taidosta.
- Pekka
Tuolla oli asiasta juttua:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=1500000000000073&posting=22000000008900213 - abcd
Mielenkiintoinen kansi New Scientist -lehdessä:
http://www.newscientist.com/contents.ns?query=issue:2506
Jutun alkua:
http://www.newscientist.com/article.ns?id=mg18625061.800- NS:n lukija
New Scientist saapunee maanantaina myös Suomeen, joten voin vaikka kommentoida jutun pääpointteja tänne. Joku kuukausi sitten lehdessä oli lyhyt artikkeli alkuräjähdysteorian kanssa kilpailevista selitysmalleista, jotka selittävät maailmankaikkeuden alkuun liittyvät havainnot elegantimmin kuin kaikenlaisten hankalien oletusten varassa koossa pysyvä alkuräjähdysteoria. Stay tuned, kosmologian seuraava suuri mullistus voi olla nurkan takana!
- Alex
Moi !
Jotainhan tuollaisten lehtien on tehtävä levikin lisäämiseksi.
BB-teoriaa on haastettu aika ajoin, joka kerta on todettu kysymyksessä olleen "myrskyn vesilasissa". Veikkaisin niin olevan nytkin.
Fysiikkaa opiskelleena olen riittävän vakuuttunut BB-teorian paikkaansa pitävyydestä, se on haastettu lähes yhtä kovaan testiin kuin evoluutioteoria.
Ainoa varteenotettava keskustelu käydään siitä onko BB ollut nollasta alkava vai exponentiallisesti kiihtyvä.
Tämähän ei "isoa kuvaa" muuta miksikään.
-- - Automaton
NS:n lukija kirjoitti:
New Scientist saapunee maanantaina myös Suomeen, joten voin vaikka kommentoida jutun pääpointteja tänne. Joku kuukausi sitten lehdessä oli lyhyt artikkeli alkuräjähdysteorian kanssa kilpailevista selitysmalleista, jotka selittävät maailmankaikkeuden alkuun liittyvät havainnot elegantimmin kuin kaikenlaisten hankalien oletusten varassa koossa pysyvä alkuräjähdysteoria. Stay tuned, kosmologian seuraava suuri mullistus voi olla nurkan takana!
kuinka aina nämä muutaman höyrypään kyhäilemät teoriat heidän selitystensä mukaan selittävät kaiken ja vieläpä erittäin elegantisti kun taas valtavirta-teoria kuulemma on aina suurissa vaikeuksissa ja pysyy pinnalla pelkästään valehtelevien kannattajiensa auktoriteettien pönkittämänä.
Vielä huvittavampaa on se, että näitä valtavirta-teoriaa vastaan olevia teorioita on poikkeuksetta useita ja keskenään ne ovat yleensä hyvinkin ristiriitaisia.
Bb-teorian lisäksi toinen hyvä esimerkki(Ja edelliseen liittyen.)on nämä suhteellisuusteorian kumoamisyritykset.
Jopa pelkästään Suomesta löytyy useita höyrypäitä, jotka väittävät kumonneen suhtiksen, mutta hauskaa on huomata kuinka keskenään ristiriitaisia heidänkin "työnsä" ovat, mutta kuitenkin jokainen heistä huutaa suureen ääneen, että vain heidän "teoriansa" selittää kaiken oikein ja että valtavirta-tieteilijät ovat väärässä, typeriä ja valehtelijoita.
Kun puhuu paljon suuria sanoja ja pistää väliin muutaman jostain kirjasta repäistyn kaavan, niin tehoaahan se aina muutamaan asiaa huonosti tuntevaan maallikkoon, joita on tarkoitus käännyttää maineen, luomisuskon leviämisen ja joskus jopa puhtaan rahan tähden.
Täällä Suomessakin jotkut kretiinit aina innostuvat, kun nettiin ilmaantuu uusi sivusto siitä kuinka suhteellisuusteoria on "kumottu".
Olisi heidän varmaan järkevintä pitää tällöin päänsä kylmänä, sillä sentään nykyään kreationisteista pätevimmät(Vaikka asiaa tutkittaessa heilläkään ei mitään todellista pätevyyttä tähän kysymykseen ole, mutta intoa sitäkin enemmän.)Humphreys/Hartnett perustavat nuorimaa-juttunsa nimenomaan suhteellisuusteoriaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2082645
Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä
Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo501842Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa
On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall1481422Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.
Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol3561368Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis3511316Kääminsä polttanut taksi suomussalmella
Vieläkö sillä hermonsa menettäneellä hulluja ylinopeuksia ajavalla asiakkaansa haukkuvalla( jos ajat paska kyydin hänen251216Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden
Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe581156Eronnut Janni Hussi palaa julkisuuteen - Aloittaa uudessa työssä, joka on aivan uusi pesti Suomessa
Janni Hussi on saanut viime aikoina kohujulkisuutta, kun hänen ja Joel Harkimon avioliitto päättyi eroon kesällä 2025. H141076- 55996
Jorma Uotinen avaa sanaisen arkkunsa TTK-miesparista ja koko uudistuksesta: "Sehän on..."
Tanssii Tähtien Kanssa -parketilla nähdään ensimmäistä kertaa Suomessa tanssiparina miespari kauden alusta asti. Mikko S22916