Mopo booaa ja sammuu, ei myöskään käynnisty

Auttakaas meikäläistä, eli kyseessä on siis 2-tahti Peugeot Trekker -skootteri, 02vm. Hetken seisonnan jälkeen ei lähde käyntiin ilman apubensaa, eli pitää itse ruiskuttaa ruiskulla kaasariin bensaa. Kun käynnistyy, niin heti kaasua antaessa booaa ja sammuu. Eikä lähde uudestaan käymään ilman apubensaa. Ryyppy löytyy, mutta ei auta käynnistyksessä. Kohokammiossa on bensaa, ja olen vaihtanut on/off bensahanan. Kaasutin on 21mm dellorto 102 -suuttimella ja skootterissa on 70cc malossin pytty. Suuttimesta ei pitäisi johtua, sillä mopo toimi ennen myös 100 -suuttimella. Vika alkoi yhtäkkiä matka-ajossa. Sitäkin ennen ollut kyseinen käynnistysongelma, tosin ryyppy toimi ennen jolloin ei tarvinnut apubensaa ruiskuttaa. Mopo myös savuttaa todella paljon myös kuumana, ja tulppa on öljyinen. Mopossa käytössä 2.5% seosvoitelu. Mopo myös iskee liekkiä välillä ja booaa. Välillä toimii ajossa normaalisti, tänä aamuna taas teki tämän. Juuri vaihdettu sytytyspuola ja tulppa. Myös ryyppyssrjan vaihdoin, sen jälkeen alkoi ryypyn ongelma.

NYT NIITÄ APUJA PIKAISESTI KIITOS, NIMITTÄIN MEINAA OLLA AIKA HARMILLINEN JA OMITUINEN VIKA.

0

736

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

        Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
        Maailman menoa
        280
        3468
      2. Muovikassikartelli

        Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
        Talousrikokset
        21
        1923
      3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

        Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
        Maailman menoa
        30
        1561
      4. Mikä tekee sen

        Vetovoiman kaivatussasi?
        Ikävä
        84
        1451
      5. Harmittaako joku

        Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
        Ikävä
        138
        1093
      6. Miksi et vain uskalla!?

        On niin ikävä...
        Ikävä
        81
        1034
      7. Hallintooikeus..

        "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
        Pyhäjärvi
        68
        1018
      8. Olen rakastunut

        varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
        Ikävä
        90
        885
      9. Kannattaa ymmärtää se asia

        että mitään stalkkausta tai hakkerointia ei tapahdu. Oikeasti kannattaa tutkituttaa päänsä.
        Tunteet
        198
        745
      10. Jos se joskus oli molemminpuolista

        niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
        Ikävä
        61
        727
      Aihe