Lopetin Microsoft365-tilauksen

151580
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Ohjelmasta ei ole tietoa mutta Klarnaa kannattaa aina välttää. Maksua ei tehdä pankissa vaan Klarna kaappaa pankkitunnukset. Kuitenkin pankkitunnusten luovuttaminen kolmannelle on ankarasti kielletty pankkien käyttöehdoissa.

Äänestä
  • Olen tehnyt kymmeniä nettiostoksia Klarna maksupalvelun kautta ilman ongelmia.

    Äänestä

  • Ei mitään ongelmaa, vain saimaapapalla ei mikään onnistu kun sillä on windoosi!

    Äänestä

Saakohan tuohon normaali päivitykset?

Äänestä

No ei täällä kannata kysyä milloinkaan mitään, tämä on trollien "windowsonpaska" palsta. Suosittelen tämän palstan köijäämistä kaatopaikalle.
t. aloittaja

Äänestä

Jos ja kun sinulla on Microsoft-tili, niin ota käyttöön @outlook.com -sähköposti, niin saat sen kautta Wordin, Excelin ja Powerpointin käyttöön ilmaiseksi. Kylläkin pilvipalvelun kautta. Ota läppärin Outlook-sähköposti käyttöön ja em. tilin kautta ohjelmat toimivat.

Äänestä
  • Huono neuvvo!

    Äänestä

Latasin ja asensin Libressen, masentava kokemus. Ostin sitten netistä OfficePro 2021:n parillakympillä ja sen aktivointikin onnistui. Siinä on mukana Acces jota käytän melko usein, eise libressen viritys tajunnut mitään Acces-tietokannoista. Nyt on meidän huushollissa palikat paikallaan siltä osin. t. aloittaja

Äänestä
  • Access on ihan susipaska, kyllä se oikea tietokanta eli Libreoffice Base päihittää sun Accessis. JA huomaan ettet osaa edes Libreofficea kirjoittaa oikein vaan väännät sen muiden winkuratrollien tapaan Libresseksi jolla ei ole tietokoneiden kanssa mitään tekemistä vaan on naisten kuukautissuoja!!

    Äänestä

  • Anonyymi00015 kirjoitti:

    Access on ihan susipaska, kyllä se oikea tietokanta eli Libreoffice Base päihittää sun Accessis. JA huomaan ettet osaa edes Libreofficea kirjoittaa oikein vaan väännät sen muiden winkuratrollien tapaan Libresseksi jolla ei ole tietokoneiden kanssa mitään tekemistä vaan on naisten kuukautissuoja!!

    Eli kun joku ei toimi Libressessä, se on paska. haha

    LibresseOffice on pelkkä haiseva alapäärätti.

    Äänestä

Jos ei ole MS-tiliä, voi Officen asentaa Office Tool Plus -työkalulla:
https://otp.landian.vip/
Valitsee office-versioksi esim. 2024 LTSC, ja kieleksi sama kuin järjestelmän kieli (yleensä suomi). MS-tiliä ei tarvitse liittää office-asennukseen.

Office Tool Plus -työkalua ei voi käyttää aktivointiin (jos ei ole olemassaolevaa työpaikan tai koulun office-tunnusta). Office 2024LTSC-version pysyvään aktivointiin voi käyttää esim. Microsoft Activation Scripts (MAS) skriptiä.

Äänestä
  • Jos käytät Exceliä, alkuperäinen kieli on ainoa oikea. Funktioiden suomennokset aiheuttavat vain sekaannusta, eivätkä ole edes suomea.

    Äänestä

Googlella on samat ohjelmat ilmaiseksi.

Äänestä

Office 365 tulee kalliiksi verrattuna kertamaksullisiin. Harva toiminto (=ei yksikään) joita 365:een ilmestyy 5 vuoden aikana on niin välttämätön, että sillä voisi perustella 2x hinnan 5 vuoden aikana verrattuna kertamaksulliseen johon ei tule ominaisuuspävityksiä vaan vain virheenkorjaavia päivityksiä ja tietoturvapäivityksiä.

Äänestä
  • Ostin kerta ostoksena Office 2024 Home:n (Pro Shopilta, maksoikohan jotain 135e?), koska en tarvi kuin Exceliä, hoommaan jonka aloitin nyt syyskuussa. Mietin aluksi, että joku Libre/Open Officekin olisi varmaan riittänyt, mutta jos pitää validoida itse Excel formaatin (xlsx) oikeellisuus ja toimivuus omassa tuotteessa, lie Excel siihen paras. Sitten on jotain satunnaista muutakin käyttöä Excelille myös. Nuo muut softat on ihan turhia mukana.

    Mutta nyt näkyi eka kerran joku pollukka "Upgrade your plan", tyrkyllä Office 365, haha! Siis ihan turhaa bloattia ja ominaisuuksia, millä en tee mitään ja vähintään 99e/vuosi. Olen kuullut, että joku Windows päivitys olis tuhonnut joidenkin "ikuisen" Office-asennuksen? Saas nähä milloin tuo tulee omalle kohdalle?

    Irtisanoin Office 365 tilauksen joskus 1.5 vuotta sitten, koska nykyään ärsyttää tuo jatkuva maksaminen turhasta muutenkin, mikä ei tuo mitään lisäarvoa siihen, miten asiat pelasi ennen, 1990- ja 2000-luvulla. Siis saman tuotteen jatkuvaa ostamista, kyse on kuitenkin tuotteesta, eikä palvelusta! Sama kuin ostaisin vasaran 30 eurolla joka vuosi, vaikka tarviin sitä vasaraa vain ehkä 5 kertaa vuodessa.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Mitä mieltä ootte tästä 365:n korvaajaksi?

https://softwareexpert.fi/tuote/microsoft-office-2021-professional-plus-pc/?msclkid=9236431cc11317581b7f2430abfa8998&utm_source=bing&utm_medium=cpc&utm_campaign=Search%20-%20Office%202021%20Professional%20Plus&utm_term=microsoft%20office%202019%20microsoft%20office%202021&utm_content=Ad%20group%201

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu