Moottori: 1,8 litran bensiini; teho 133 hv, vääntö 173 Nm. 5-portainen käsivaihteisto, etuveto.
Kiihtyvyys: 9,3 s.
Huippunopeus: 194 km/t.
Kulutus (valmistajan ilmoitus/koeajo): 7,2/8,3 l.
Moottoritiellä 120:n nopeudella moottoria piti kierrättää melkein 4.000:ssa ja meteli oli sitten sen mukainen. Toyota kuvitteli, että laittamalla isomman vaparin tavalliseen pikkuautoon siitä sai urheilullisen ja ajettavan sportin. Ei onnistunut.
Kiihtyvyys: 9,3 s.
Huippunopeus: 194 km/t.
Kulutus (valmistajan ilmoitus/koeajo): 7,2/8,3 l.
Moottoritiellä 120:n nopeudella moottoria piti kierrättää melkein 4.000:ssa ja meteli oli sitten sen mukainen. Toyota kuvitteli, että laittamalla isomman vaparin tavalliseen pikkuautoon siitä sai urheilullisen ja ajettavan sportin. Ei onnistunut.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Pögötti laittoi about saman tehoisen mutta 1,9-litraisen vaparikoneen 205:seen jo 1980-luvulla. Nollasta sataan alle 8 sekuntia oli omana aikanaan ihan jees suoritus. Auto kun painoi vain 900 kg. Vähän myöhässä on Toyota "Hot Hatchinsä" kanssa. Ensimmäinen versio TS-Yariksesta 1,5-litrainen ja tehoa tultasyöksevät 106 hevosvoimaa. Painoa 1200 kg, nollasta sataan peräti 11 sekuntia. Päivittyi myöhemmin 1.8-litraisella "isolohkolla". 0-100 km/h kiihtyvyydestä saatiin reilu sekunti pois ja kulutusta 2 litraa isommaksi. Hurjia lukemia ja repiviä G-voimia laiskanpullealle isoäidin kauppakasille. Samoihin aikoihin RS-Cliosta irtosi lähemmäs 200 heppaa ja 0-100 km/h ajat 7 sekunnin molemmin puolin. Aika uhkarohkea temppu Toyotalta lähteä kuumaan Hot Hatchien sarjaan kilpailemaan 80-luvun teholukemilla ja 2000-luvun massalla. Yaris TS:stä tulee varmasti samanlainen legenda ja autoharrastajien himoitsema keräilyharvinaisuus kuin Peugeot 205 GTI:stä!
Harvinaisuus siitä tulee nopeasti, koska ruoste syö jarpat.
Yaris on raju, mutta halpa, eiku?!
no empä jaksanut kännissä lukemaan tekoälyn selostusta, mutta muista että jokin t- sport sojota oli senaikainen suht nopea tehdasvalmisteinen pikkuauto.
Ja aivan varmasti hyvä yksilö on ainakin 5- vuoden sisällä keräilyharvinaisuus.
JOten jos sulla on sellainen, onneksi olkoon !
2000-luvulla reilu 9 sekuntia nollasta sataan omana aikanaan huippumodernilla nopea pffffffff! Jopa Peugeot 206 GTI vanhentuneella ja löysällä, tiilikasan painoisella 2.0 litran vaparilla kiihtyi 8:n sekunnin pintaan. Kireämmästä RS-versiosta puhumattakaan. On se kumma kun omana aikanaan "huippumodernista" VVT-i teknologiasta ei saatu enempää irti! TS-Yariksesta tulee varmasti legenda: AlfaRomeo Arnaa, Zastava Yugoa tai FSO Polonezia vastaava palanen automaailman surullisinta historiaa.