Yaris TS aikansa raju sport?

Moottori: 1,8 litran bensiini; teho 133 hv, vääntö 173 Nm. 5-portainen käsivaihteisto, etuveto.
Kiihtyvyys: 9,3 s.
Huippunopeus: 194 km/t.
Kulutus (valmistajan ilmoitus/koeajo): 7,2/8,3 l.

Moottoritiellä 120:n nopeudella moottoria piti kierrättää melkein 4.000:ssa ja meteli oli sitten sen mukainen. Toyota kuvitteli, että laittamalla isomman vaparin tavalliseen pikkuautoon siitä sai urheilullisen ja ajettavan sportin. Ei onnistunut.
5170
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Pögötti laittoi about saman tehoisen mutta 1,9-litraisen vaparikoneen 205:seen jo 1980-luvulla. Nollasta sataan alle 8 sekuntia oli omana aikanaan ihan jees suoritus. Auto kun painoi vain 900 kg. Vähän myöhässä on Toyota "Hot Hatchinsä" kanssa. Ensimmäinen versio TS-Yariksesta 1,5-litrainen ja tehoa tultasyöksevät 106 hevosvoimaa. Painoa 1200 kg, nollasta sataan peräti 11 sekuntia. Päivittyi myöhemmin 1.8-litraisella "isolohkolla". 0-100 km/h kiihtyvyydestä saatiin reilu sekunti pois ja kulutusta 2 litraa isommaksi. Hurjia lukemia ja repiviä G-voimia laiskanpullealle isoäidin kauppakasille. Samoihin aikoihin RS-Cliosta irtosi lähemmäs 200 heppaa ja 0-100 km/h ajat 7 sekunnin molemmin puolin. Aika uhkarohkea temppu Toyotalta lähteä kuumaan Hot Hatchien sarjaan kilpailemaan 80-luvun teholukemilla ja 2000-luvun massalla. Yaris TS:stä tulee varmasti samanlainen legenda ja autoharrastajien himoitsema keräilyharvinaisuus kuin Peugeot 205 GTI:stä!

Äänestä
  • Harvinaisuus siitä tulee nopeasti, koska ruoste syö jarpat.

    Äänestä

Yaris on raju, mutta halpa, eiku?!

Äänestä

no empä jaksanut kännissä lukemaan tekoälyn selostusta, mutta muista että jokin t- sport sojota oli senaikainen suht nopea tehdasvalmisteinen pikkuauto.
Ja aivan varmasti hyvä yksilö on ainakin 5- vuoden sisällä keräilyharvinaisuus.
JOten jos sulla on sellainen, onneksi olkoon !

Äänestä
  • 2000-luvulla reilu 9 sekuntia nollasta sataan omana aikanaan huippumodernilla nopea pffffffff! Jopa Peugeot 206 GTI vanhentuneella ja löysällä, tiilikasan painoisella 2.0 litran vaparilla kiihtyi 8:n sekunnin pintaan. Kireämmästä RS-versiosta puhumattakaan. On se kumma kun omana aikanaan "huippumodernista" VVT-i teknologiasta ei saatu enempää irti! TS-Yariksesta tulee varmasti legenda: AlfaRomeo Arnaa, Zastava Yugoa tai FSO Polonezia vastaava palanen automaailman surullisinta historiaa.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Moottori: 1,8 litran bensiini; teho 133 hv, vääntö 173 Nm. 5-portainen käsivaihteisto, etuveto.
Kiihtyvyys: 9,3 s.
Huippunopeus: 194 km/t.
Kulutus (valmistajan ilmoitus/koeajo): 7,2/8,3 l.

Moottoritiellä 120:n nopeudella moottoria piti kierrättää melkein 4.000:ssa ja meteli oli sitten sen mukainen. Toyota kuvitteli, että laittamalla isomman vaparin tavalliseen pikkuautoon siitä sai urheilullisen ja ajettavan sportin. Ei onnistunut.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu