Kokemuksia refurbedista?

Onko joku muu saanut kovan tarjouksen vanhasta puhelimesta Refurbed nettikaupasta ja lähettänyt puhelimen sinne ja jäänyt ilman rahaa? 😫

9

12703

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Saitko puhelimestasi rahaa? Juuri itse oon lähettämässä sinne puhelintani niin mietin vain.

    • Anonyymi

      Ei todellaan kannata lähettää. Tää on aivan trollifirma. Automaattisesti käännettyjä maileja. Puhelin lähtee Saksaan ja tuskin kuulet heistä sen jälkeen

    • Anonyymi

      Refurbed ei ole luotettava toimija.

    • Anonyymi

      ÄLÄ TILAA MITÄÄN TÄLTÄ FIRMALTA! Refurbedilla ei ole huoltoa Suomessa, ja vian ilmetessä vaaditaan videota (kuinka otat sen samalla viallisella puhelimella jota kuvaat?) tai lähettämään puhelimen heille tarkastettavaksi (minun tapauksessani Irlantiin), jolloin joutuisin poistamaan ensin kaikki tiedot ja jos puhelin tulisi takaisin, palauttamaan tiedot. Heidän TAKUULLAAN EI SIIS OLE MITÄÄN MERKITYSTÄ.

    • Anonyymi

      Itse tilasin eilen kuulokkeet airpod pro1 ja en kirjatunut sovellukseen. Olis pitänit. No maksamisen jälkeen mobilebaysta meni takaisin sivistolöe ja sivua ei löydetä.. eli ne rahat meni enkä saanut mitään tilaus vaihvistusta sinne meni 135e eikä ainakaan vielä ole kukaan vastannut mitään mihinkään..

      -Perhana

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Älkää ostako, minä ostin iPhone uudella akulla. 10 kk jälkeen akku nuukahti. Tarkistetun sen asiantuntijalla, oli ladattu 1376 kertaa, vuosimalli 2021. Eivät ottaneet vastuuta, täysin rikollista. Varokaa!

    • Anonyymi00008

      Älkää ostako heiltä puhelimia!!

      Ensimmäisen puhelimen palautin, koska netti ei toiminut siinä ollenkaan, esim. mitään sovelluksia ei voinut ladata,enkä päässyt mitenkään pitkälle puhelimen käytön suhteen. Sen tulo kesti. Annoin toisen mahdollisuuden ja tilasin toisen puhelimen ja palautin ekan. Puhelimet tuotiin kotiin asti, mutta niistä ei tullut mitään ilmoituksia milloin, ni niissä kestää ku ne viedään postiin haettavaksi ja kun tulevat toisesta maasta. Toisessa puhelimessa ääni ei kuulunut puhuessa hyvin, eikä netti toiminut samaan aikaan ku puhelin on käynnissä. Ekan puhelimen ne lähetti minulle vielä takas omiaan minulta kysymättä,vaikka palautin sen ja ilmaisen asian selkeästi etten halua sitä. Se siitä ympäristöä ja luonnon säästämisistä olevista arvoista. Toisen puhelimen palautus meni ihan ok:sti, mut toisesta jouduin taistelemaan oikeasti kunnolla ja vääntämään. Söivät sanansa ja lupauksensa mitä netissä sanotaan. Älkää uskoko sokeasti niihin. Yrittivät valehdella ja monta kertaa, ja käyttivät vaikka mitä keinoja ja yrittivät väittää minulle, mut ei onnistu mun kanssa. Ja lopulta kehtasivat kysyä minulta vielä konkretiaa ja mitä pitäis tehdä tällä puhelimella ku sain palautettua sen. Jouduin paljon vääntämään rautalangasta kaikki niiden kanssa. Minulla oli todistusaineistoa ja kirjallisena kaikki, päivämäärät ja tilanne raportit ja heidän omia sanoja sähköpostissa. Lopulta sain palautettua muka heidän ystävällisyydestä johtuen. Totuus on, että ilman minua, ja minun aktiivisuuttani ja jaksamisellani ja kirjallisilla todistusaineistollani ja mitä heidän sivuilla luvataan, en olisi saanut rahojani takaisin. Käytin tietenkin klarnaan näiden ostojen yhteydessä. Koko psosessiin on mennyt monta kuukautta. Siinä kestää. Siellä on monta jälleenmyyjää ja minunkin asiaa hoiti monta eri ihmistä, jotka ei olleet perehtyneet itse asiaan. Lopulta maksoin turhaan yhdet ylimääräiset panssarilasit ja kuoret,ja ostin itse nykyisen puhelimen suoraan kaupasta lopulta.

      Älkää oikeasti ostako heiltä mitään puhelimia!! Ne ei syystäkin toimi,ettekä halua käydä samaa läpi mitä itse kävin,eikä teillä välttämättä käy samoin lopputuloksin.

    • Anonyymi00010

      Minä. Lähetin puhelimeni myytäväksi yritykselle 03/2026. Yritys hylkäsi laitteen sen saatuaan, ja samassa viestissä ilmoitettiin, että laite palautuu minulle kahden viikon sisällä. Nyt ollaan yli kuukautta myöhemmässä ajassa, ja puhelintani ei ole palautettu eikä yritys ole antanut mitään selvitystä siitä, missä puhelimeni on. Seurantanumeroa ei ole koskaan toimitettu. Vaadittuani vahingonkorvausta yritys on lopettanut viesteihini vastaamisen kokonaan.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      129
      1323
    2. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      100
      841
    3. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      75
      650
    4. 50
      567
    5. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      11
      481
    6. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      40
      454
    7. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      150
      422
    8. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      30
      397
    9. Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä

      Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;
      Maailman menoa
      174
      372
    10. Missä näet kaivattuasi?

      Mitä teet silloin? Tuleeko pakene reaktio? Vai hellä tunne ja ere..
      Ikävä
      25
      368
    Aihe