Onko totta. Poliitikot estää päiväkodin rakentamisen.
Nyt jo lapset joutuu olemaan sisäilmaongelmaisissa tai ei ollenkaan päiväkoti käyttöön tarkoitetuissa tiloissa.
Eikö henkilökunta halua luopua saavutetuista eduista ja siksi venyttää rakentamista.
Ei kyllä kannata lapsiperheiden tulla tänne.
Nyt jo lapset joutuu olemaan sisäilmaongelmaisissa tai ei ollenkaan päiväkoti käyttöön tarkoitetuissa tiloissa.
Eikö henkilökunta halua luopua saavutetuista eduista ja siksi venyttää rakentamista.
Ei kyllä kannata lapsiperheiden tulla tänne.
Vastaukset 68
Vanhimmat
Mistä rahat?? Kepun vaali lupauksia.
Onko teillä nyt kotivara ja huoltovarmuus kunnossa kuin kuuluu. Hätätilassa voi majoittua koulussa. Uskontojen monet lahkot on velvollisia hoitamaan itse lastensa päiväkotien tilat mihin saa tukea kylän kunta itse anoo sitä unionista. Paloturvallinen päiväkoti pslamattomasta materiaalista ja uimahalli. Venäjän termonaaliset aseet syyttää palamaan talojen seinä katot Ukrainassa. Palamaton materiaali koulun katto ja päiväkoti. Ei syty palamaan ja ehtii poistua. Sirpale suoja betonista mikä suojaa droneilta johonkin. Ukrainalaisia venäläisiä liikkuu lähiöissä.
Suomi on nykyään Euroopan unionissa ja Natossa. Suomen päiväkoti rahat tulee euroissa unionista anomalla ja uimahallit sekä pyörätiet. Jokaisella on velvollisuus varautua ja kotivaraan kuuluu että sulla on taskulamppu ja ruokaa 3-4 päiväksi sekä valtavirtaa kuten patteria ja patteri radio sekä juomaa 3-7 päivän varaksi. Kriiseissä on hyvä olla omatoiminen ja auttaa toisia.
Taitaa olla edellinen kommentti persulta kun ei tunne miten kaupunkien rahoitus toimii erilaisissa investoineissa. Perusrakentaminen kuuluu aina kunnille ja osittain valtiolle. Nämä huppareissa huseeraavat persut energiatölkki kädessä ovat aiheuttaneet yhteiskunnassa kaaosta viimeaikoina.
Nyt on päässy oikein mielikuvitus valloilleen.
Yllätyikkö että Persut on paranoidisia? :D
Lapsia syntyy niin vähän ettei uutta päiväkotia kannata rakentaa. Seurakuntatalosta remontin valmistuttua päiväkoti sillä siellä on tapahtumat pääsääntöisesti viikonloppuisin. Rauhanyhdistyksen tiloissa voi toimia uskontokunnan oma päiväkoti. Viikonloppuisin jos on tarvetta päivähoidolle palkataan koululaisia tai eläkeläisiä hoitamaan lapsia. Näin me perussuomalaiset ratkaisemme nämäkin ongelmat.
Ei ole tarpeelista ja asiallista sijoittaa kaikkia rauhayhdistyksen lapsia omaan hoitopaikkaan tai kouluun. Heidänkin tulee nähdä oikeaa elämää. On täysin vastuutonta politiikkaa antaa rauhayhdistyksen väen huseeraavaan omissa piireissään kunnan- ja valtion rahoituksella. Pitäköön omia pyhäkoulujaan ja parannuskokouksiaan omilla varoillaan.
Entinen dognesshalli, sinne kaikki pikkuset. Mikään ry ei oo kyllä oikea päiväkoti. Kirkkoon ei lapset saa mennä ja Kannus kuskaa pienokaiset ry tiloihin.
Saisko korvauksia, eikö virrenveisuuki ole koulussa kielletty
Kirkkoja on uhkailtu joten valvontaa on hyvä lisätä kristittyjä on uhkailtu ja se tarkoittaa että yhteisesti voi varautua sekä valvoa.
10 miljoonaa lisämenoa, Kannuksen nopeampi hiipuminen. Ei täällä enää lapsia edes synny.
Muumaalaiset on usein muusta uskonnosta joissa kielletään Jeesus. Suhtaudu siis ystävällisesti mutta itsesuojelu vaistolla.
Paussin-Paikassa ja ABC huoltamolla mahdollisuus rakentaa suljettu tila lapsille. Näissä paikoissa päivystävät eläkeläiset voivat toimia "hoitajina" ja saisivat pientä korvausta.
Ehdottomasti kannatettava idea!
Armeija tarvii huoltamo alueen käyttöön. Poikkeusoloissa.
Metallin paljastin paljastaa myös eksyneet kuolleet ja huumeet sekä käsilaukut ja muun pitkin metsiä ja takapihoja sekä missä nyt yleensä sekoillaan levähdyspaikoilla. Löytyy passia ja koruja.
Noista päivystävistä eläkeläisistä ei ole lastenhoitajiksi, hyvä kun saavat omat persukset pyyhittyä ja munat pestyä. Harvoin siellä naisia on istumassa ja maailmaa parnatamassa, heillä taitaa olla omat kokoontumispaikat.
Eikö sielä oo sen vanhan aa-kerhon tilat vapaana nii sinnehän voi perustaa päivähoidon, sinne tarjolle näkkäriä ja kauraryynejä nii sehän on siinä.
Päiväkoti rakennetaan ja kahdellesadalle lapselle. Kannus on kehittyvä kaupunki.
Kenenkä kannattaa tulla ???
Työpaikat tuo väkeä, ei päiväkoti tai liikunta tilat. Niitä kaikkialla.
Missä ne työpaikat on?
Työpaikkoja syntyy koko ajan. Tarvitaan päiväkoteja ja kouluja.
Mitä työpaikkoja syntynyt viimeaikoina, lomautuksi vaan
Lomautuksia ja säästöjä joka paikassa, Kannus kuihtuu, päiväkodit jää tyhjilleen.
Kokkolassa on paljon työpaikkoja tulossa. Kannus on sopivan etäiayyden päässä ja puolet edullisemmat asumiskustannukset
Mitä työpaikkoja? Työmatka 40km suunta...
Pihla laajentaa palkkaa lisää väkeä
Siellähän nytkin lomautus, kun tilauksia ei heru.
Valitettavasti tämä on aivan normaalia Kannuksessa, tällaiset jotka ei tee mitään päivätöitä päättävät työssäkäyvien lapsiperheiden asioista
Mene politikkaan mukaan jos haluta olla päättämässä niissä asioista mistä hyödyt. Todella harva Kannuksen valtuuston päätös on suosinut eläkeläisiä suoraan.
Miksei pikku takaloon laiteta päiväkotia???
Sinne voisi remontilla saada mahtumaan yhden ryhmän. Ei voi päiväkodista puhua.
Ei taida päiväkotia tulla, jos katsoo uutta teknisen pöytäkirjaa. Tehty taas uusi esitys. Unohtakaa uusi päiväkoti. Rahat ei riitä, kuin vatulointiin.
Työväentalo ja vanha kuntala remontoidaan sekä alue aidataan niin saadaan edullinen päiväkoti.
Saatteko uusia komunisteja niistä?
Yrittääkö Ry torpata rakentamisen että saa vuokra rahaa edelleen.
Nuorille alaikäisille paha tekijä pojille pitää alkaa määrätä kotiarestia.eli koulusta suoraan kotiin ja viikonloppuna ei minnekään mennä ne pojankossit riehuu kyllä ja varastaa ihmisiltä ja kaupoista
Jaa taass pikkupojat pyörii tämän setän päässä. Oliki pitkää hilijasta.
Kitinkankaalla ilvekset ja sudet vaarana lapsille.
Onko tämä vitsi?
Hölmö ajatus rakentaa Kitinkankaalle. Kukahan tämmöistä suoltaa. Kitinkangas vilkas liikunta-alue, ei missään nimessä päiväkotia sinne. Rauhalliselle paikalle se pitää rakentaa.
se pahankurisille ja yhteiskunta rauhaa uhkaaville pojankosseille jotka varastaa jareuhaa pitää rakentaa kannuksen ulkopuolle se nuorisokoti,silleä niille kunnon 60 kurinpalautus jalkapalloa ja hiihtämistä kaikki tietokoneet ja pelit pois ja kännykät,ne pitää kasvattaa kuriin ja nuhteeseen
Siellä sä pääsisit "ohjaamaan" näitä poikia ja purkamaan patoutunutta "mielenkiintoa" pikkupoikiin
rauhoitu poika siellä nyt minä määrään sinua nyt
siinähä se ongelma on ku sä et määrää mitään. Kotonaki oot akkas tossun alla ja netis pitää uhota ku kotona ei voi. Reppana
Poika ole vaiti et saa kommata minua ymmärrätkö poika?!
Millonkaha sääki tajuat että oot vain kasa määkivää "läjää". Joka epätoivosesti yrittää kerätä miehisyyen rippeitä vaimonsa kengänpohjasta.
Lopeta tuo lapsellinen ulinas.
Poika ole nyt vaiti!! Et saa kommata minua
Roikolan ja Märsylän koulut lakkautetetaan piakkoin. Noi 500 m2 hyvää tilaa vapautuu päiväkotrikäyttöön, kuljetetaan mulkerot Roikolaan ja Märsylään hoitoon, saavat puhtaasa maalaismaisemassa kehittyä elämänsä eka vuodet kunnon kansakunna jäseneksi.
Metsä ja maalaismaisema on hyvä ihmismielen kehittäjä ja sopii monenlaiseen liikuntaan.
Asiaa puhut Roikolaan ja Märsylään vaan. Muistakaa äänestää Perussuomalaisia.
Kyllä olet oikeassa nuorille kurittomille pitää perustaa kasvatus laitos esimerkiksi eskolaan.tytöt ja pojat erotetaan toisistaan kaikki elektroniset laitteet pois ja tilalle paljon liikuntaa mm jalkapalloa ja voimistelua.Raikkaasa talvisäässä heh
Näin on tulis kunnon työtä tekeviä
Miten se poikakoti hanke etenee nyt Kannuksen eskolassa? Siis sinne tulee 4m korkeat rauta-aidat sen laitoksen ympärille joka estää pakenemisen myös vartiotornit sekä tehokas valaistus.Nulkumaan menoaika joka ilta klo 21 herätys aamuisin klo 6
Tutustumista ja matkoja järjestetaan, eikä kellään heistä omia lapsia päiväkodissa.
Siinä meillä asiantuntijat. Voi hyvää päivää. Tuskin kukaan tietää edes vaippapaketin hintaa, saati ymmärrä mitään lastenhoidosta
Kannus rulettaa
Työttömien ja muiden loiseläjien lapsille ei päivähoitoa. Lestaatiolaisten äidit jatkuvalla äitiyslomalla niin jos lapsia tehdään niin kyllä ne aiemmatkin sukupolvet hoitivat ne kotona eikä missään päiväkodeissa.
Niin, ei kannata lapsia hankkia jos jo tekovaiheessa tietää ettei kykene kasvattaa niitä ilman päiväkotia. Lisää vaan tuettavia yhteiskuntaan tulee.
Näitä itseään kuvaajia ja "lauluntekijöitä" on liikaa yhteiskunnan elätettävänä. Aikuisiän ADH diagnooseja eli laiskuutta ja muuta sairautta on kuin mustalaisilla.
Seitsenkymppiset papparaiset siellä suunnittelee lapsille päiväkoteja mutta missä Manolis on?
Mikä asiantuntia Manolis olisi päiväkotiasiassa? Onko lapsia laitettavaksi päiväkotiin?
Paskaa jauhavat, osalla innokkaista puhujista ei ole edes lapsia.
Olikohan 15teuroa kustannus lastakohti yhteiskunnalle päivähoidon vuosi hinta. Jos puoletkin tuosta maksettaisiin kotihoito lapsille niin ei tarvisi päiväkoteja rakennella.
Vanhemmat pitää saada töihin
Kaikki aikanaan, vain pieni osa ihmisistä on ja haluaa olla uraohjuksia. Vain heille on merkitystä päivähoitopaikoilla.
Normi hommissa oleville joilla ei työelämässä ole tarvetta päteä ja riittää kun saa elannon vois hyvinkin maksaa kohtuu korvauksen pikkulapsi ajalta, kaikki pärjäisi.
Älytön päätös! Meillä on päiväkoteja ihan riittävästi eikä tarvi uutta/uusia. Jos ei nykyset kelpaa, niin heippa. Ja muutenkin joutavaa kokonpäiväkoti systeemi. Lapset voi hoitaa kotona, jonka myötä niistä tulee fiksuja. Jos joku tarvii hoitopaikkaa, jokainen maksaa sen täysin omistaan eikä veroeuroilla. On niitä sukulaisia ja ystäviä kelle viedä hoitoon, jos lapsia tekee eikä kiinnostakaan hoitaa niitä, vaan lähtee töihin lorvimaan.
Taidat olla yhteiskunnasta vieraantunut tuhkis ku tollasta huutelet.
Ajat muuttuu.
Vanhatpojat maksaa sinunkin lapsiesi päivähoidon ilman, että saavat yhteiskunnan tukea missään muodossa.
Vanhat pojat käyttää varansa itseensä eikä millään lailla sijoita suomen tulevaisuuteen kasvattamalla uutta sukupolvea. Perheellisellä varoja ei riitä omiin tarpeisiin samalla tavalla.
Siksi aikanaan oli vanhanpojan/ piian vero yli 27v lapsettomilla. Olisi hyvä tänäpäivänäkin.