Tiesitkö tätä?

Anonyymi-ap

Moottoripyörällä ajaminen ja auton ratissa ajaminen eroavat merkittävästi kehon kuormituksen ja ergonomian kannalta, mikä voi selittää, miksi moottoripyörällä voi ajaa pidempiä aikoja väsyttämättä samalla tavalla kuin autossa.

Ajoasento ja kehon aktivointi: Moottoripyörällä ajaminen vaatii jatkuvaa kehon hallintaa ja tasapainottamista. Tämän vuoksi keho pysyy aktiivisena ja lihaksisto on jollain tasolla mukana koko ajan. Tämä voi estää totaalista väsymystä, koska lihaksisto ei pääse jäämään passiiviseksi kuten autossa.

Eri tuki ja liikkeen virtaus: Moottoripyörällä ajaminen on usein dynaamisempaa ja keho liikkuu mukana enemmän. Autossa istutaan staattisesti, ja vaikka ajon aikana tapahtuu pieniä liikkeitä, koko keho ei ole yhtä aktiivisesti mukana.

Hengitystekniikka ja ilmanvaihto: Moottoripyörällä ajaminen voi tarjota paremman ilmanvaihdon ja mahdollisesti paremman hengitystekniikan kuin autossa, erityisesti jos autossa on tukehduttava lämpö tai huono ilmanvaihto.

Ergonomia: Moottoripyörän ajoasento on usein avarampi ja monelle luontevampi kuin auton istuimessa oleminen, jossa keho on enemmän jumiutunut paikoilleen. Autossa voi tulla kipuja tai väsymystä huonon istuimen tai liikkumattomuuden vuoksi.

Psykologinen ja henkinen vaikutus: Moottoripyörällä ajaminen voi olla jollain tasolla myös virkistävää ja jännittävää, mikä pitää mielen virkeänä pidemmän aikaa. Autossa pitkä, monotoninen ajo voi tuntua väsyttävämmältä.

Kaiken kaikkiaan eron taustalla on sekä fysiologisia että psykologisia tekijöitä. Moottoripyörällä ajaminen on usein enemmän osallistuva kokemus, kun taas autoilu saattaa tuntua passiivisemmalta ja siksi väsyttävämmältä.

1

408

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Nyt kun asiaa ajattelee, niin minulla selkä kipeytyy, jos ajaa paljon autolla. Prätkällä ajo taas parantaa ne. Ja on se muutenkin paljon hauskemaa :)

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      157
      1480
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      129
      1180
    3. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      216
      869
    4. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      65
      791
    5. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      62
      710
    6. 52
      680
    7. Mikä sua mies vaivaa?

      Siis oikeasti.
      Ikävä
      46
      675
    8. 76
      576
    9. Annan aikaa jos sitä vielä tarvit

      mutta loputonta odottamista en kestä. Naiselle
      Ikävä
      52
      572
    10. Martina avaa suhdettaan

      IL 22.7: Martina avaa suhdettaan nuoreen Muhikseen. Nyt on jo vakavaa, on käyty syömässä Itä-Helsingissä. Onkohan muutt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      187
      568
    Aihe