Tiesitkö tätä?

Anonyymi-ap

Moottoripyörällä ajaminen ja auton ratissa ajaminen eroavat merkittävästi kehon kuormituksen ja ergonomian kannalta, mikä voi selittää, miksi moottoripyörällä voi ajaa pidempiä aikoja väsyttämättä samalla tavalla kuin autossa.

Ajoasento ja kehon aktivointi: Moottoripyörällä ajaminen vaatii jatkuvaa kehon hallintaa ja tasapainottamista. Tämän vuoksi keho pysyy aktiivisena ja lihaksisto on jollain tasolla mukana koko ajan. Tämä voi estää totaalista väsymystä, koska lihaksisto ei pääse jäämään passiiviseksi kuten autossa.

Eri tuki ja liikkeen virtaus: Moottoripyörällä ajaminen on usein dynaamisempaa ja keho liikkuu mukana enemmän. Autossa istutaan staattisesti, ja vaikka ajon aikana tapahtuu pieniä liikkeitä, koko keho ei ole yhtä aktiivisesti mukana.

Hengitystekniikka ja ilmanvaihto: Moottoripyörällä ajaminen voi tarjota paremman ilmanvaihdon ja mahdollisesti paremman hengitystekniikan kuin autossa, erityisesti jos autossa on tukehduttava lämpö tai huono ilmanvaihto.

Ergonomia: Moottoripyörän ajoasento on usein avarampi ja monelle luontevampi kuin auton istuimessa oleminen, jossa keho on enemmän jumiutunut paikoilleen. Autossa voi tulla kipuja tai väsymystä huonon istuimen tai liikkumattomuuden vuoksi.

Psykologinen ja henkinen vaikutus: Moottoripyörällä ajaminen voi olla jollain tasolla myös virkistävää ja jännittävää, mikä pitää mielen virkeänä pidemmän aikaa. Autossa pitkä, monotoninen ajo voi tuntua väsyttävämmältä.

Kaiken kaikkiaan eron taustalla on sekä fysiologisia että psykologisia tekijöitä. Moottoripyörällä ajaminen on usein enemmän osallistuva kokemus, kun taas autoilu saattaa tuntua passiivisemmalta ja siksi väsyttävämmältä.

1

408

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Nyt kun asiaa ajattelee, niin minulla selkä kipeytyy, jos ajaa paljon autolla. Prätkällä ajo taas parantaa ne. Ja on se muutenkin paljon hauskemaa :)

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Venäjä alkaa iskemään Suomen politiikkaan.

      Tässä on valtion ja koko länsiliiton päämiehet varoitelleet, että Venäjä alkaa talven aikana taas iskemään hybridisesti.
      Sinkut
      140
      866
    2. Muistelen lämmöllä

      Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti
      Ikävä
      48
      652
    3. Ajattelitko ikinä pyytää anteeksi?

      Tiedät kyllä mistä.
      Ikävä
      70
      629
    4. Tunnistan mun rakkaan

      Kirjoituksen heti kun se on täällä. Mä vaan tiedän sen ja tunnen 🤗
      Ikävä
      81
      571
    5. Miten oletkin noin

      osaamaton kaikin tavoin :)
      Ikävä
      39
      529
    6. Tyrkytät ittees liian

      tasokkaille :)
      Ikävä
      46
      510
    7. Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi

      Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks
      Ikävä
      64
      489
    8. Pakko myöntää mies

      En mä aina ihan rehellinen sulle ollut
      Ikävä
      98
      488
    9. Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä

      Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä
      Ikävä
      36
      485
    10. Odotan tosi paljon et nähdään uudelleen

      Sinussa on piirteitä, jotka sai kiinnostumaan.
      Ikävä
      21
      478
    11. Teinipersu Bergbom lupasi ensimmäisenä euron bensaa

      Teinipersu julkaisi Tiktok-videonsa marraskuussa 2021. Videolla Bergbom viittaa bensan hintoja esittelevään kylttiin ja
      Maailman menoa
      267
      466
    12. Vaihdevuodet ja psykoottinen käytös

      Estrogeenilla on suora yhteys aivojen välittäjäaineisiin, erityisesti serotoniiniin, joka säätelee mielialaa, impulssiko
      Suomussalmi
      37
      421
    13. Onko se loukkaavaa jos pelkkä seksi kiinnostaa?

      En tiedä olisiko meillä muuta yhteistä edes. En kyllä oikein osaa nähdä meitä menemässä naimisiin, paitsi ehkä jossain U
      Ikävä
      35
      413
    14. Timo Vornanen.

      On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.
      Maailman menoa
      25
      407
    15. Sofia ja Jeffrey yhdessä

      Sofia julkaisi instassa kuvan hänestä ja Jeffreystä kuvan, taustalla soi Happy birthday biisi ja Jeffrey kasvot peitetty
      Kotimaiset julkkisjuorut
      80
      405
    16. 21
      402
    17. Luottamus

      Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.
      Ikävä
      86
      396
    18. Joka ilta mietin

      sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka
      Ikävä
      24
      386
    19. Mikä on ollut ihanin

      Kohtaaminen kaivattusi kanssa? Mistä haaveilet hänen kanssaan?
      Ikävä
      13
      385
    20. Sysmän "ilon päivä"

      Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan
      Sysmä
      30
      378
    Aihe