Toinen yliopistotutkinto aikuisena?

Anonyymi-ap

Hei,
Olen 32-vuotias nyt, nykyiseltä koulutukseltani olen yhteiskuntatieteilijä. Valmistumiseni jälkeen olen hakenut paljon oman alani töitä, mutta en saa kuin pätkän sieltä, toisen täältä ja olen kuluneiden vuosien varrella (valmistumisesta kohta 4v.)ollut aika paljon työttömänä, valitettavasti.

Olisin kiinnostunut opiskelemaan toisen tutkinnon it-alalta, sillä siellä töitä pitäisi ainakin löytyä. Olen vain miettinyt, onko tässä liikkeessä järkeä vai ei, kun olisin valmistuessani todennäköisesti yli 35v, ja niukkaan työkokemukseen ei juuri tulisi lisäystä? Minulla ei kuitenkaan ole perhettä eikä taloudellista syytä jättää opiskelematta, näin aikuisena en ole kiinnostunut fuksitouhuista, vaan fokus olisi puhtaasti opiskelussa.

Eli hakeutuako it-alalle johtavaan koulutukseen vai ei? Tietojenkäsittelytiede kiinnostaa eniten..

6

396

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Yleensä 35 - 40-vuotias vastavalmistunut ei ole vanha, mutta IT-alalla saattaa olla yli-ikäinen.

      Kannattaisiko sittenkin harkita sosiaalialaa joko AMK-tasolla tai yliopistosta? Töitä on.

      • Anonyymi

        Hyvä vinkki myös sosiaaliala. En kuitenkaan ole ehkä itse sen tyyppinen ihminen, että pärjäisin lastensuojelun, päihderiippuvaisten tms. parissa tehtävässä työssä. Luonteeltani olen ihan normaalit sosiaaliset taidot omaava, mutta introverttiuteen taipuvainen.


    • Anonyymi

      Yli 30-vuotias on nykyisin jo liian vanha työmarkkinoille.

      • Anonyymi

        Millaisia työmarkkinoita tarkoitat?


      • Anonyymi

        Justjoo, tätähän hoetaan mutta todellisuudessa ikä ei ole mikään kriteeri vaan se, mitä osaa.

        It-alalle työllistyy myös 5-kymppisiä ja vanhempiakin kunhan vain on osaaminen ajan tasalla


    • Anonyymi

      it alan opiskelussa pärjäävät hyvin he joille it asiat ja koodaaminen ovat olleet intohimoista jännää harrastusta lapsesta lähtien. Tsekkaa löytyykö omista harrastuksistasi joku ala johon on helppo hypätä kyytiin ja opiskella yliopistolla lisää. Ihan sinne akateemiseen tutkintoon asti. Sitä oppii mihin on palo ja intohimo. Jos valitsee ensisijaisesti siltä pohjalta missä on hyvin töitä saatavilla niin kovinkaan kummoiseksi mestariksi ei tule. Ilman paloa opiskelu on täyttä hapuilua.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      141
      3898
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      352
      3015
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      13
      1937
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      10
      1655
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      4
      1109
    6. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      71
      964
    7. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      38
      874
    8. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      23
      811
    9. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      44
      784
    10. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      67
      779
    Aihe