Heippa kaikki Frankfurtin ympäristössä asuvat mukavan rennot lapsiperheet. Haluatko lapsillesi leikkiseuraa (alle 10 v), itsellesi juttuseuraa, ihan vaan mukavan oleilun merkeissä? Ethän ole "tiukkapipo" ja elämääsi kuuluu muutakin kuin kateus ja vertailu, kehuskelu ja valitus? Ette perusta seurapiirien metsästyksestä ja olette jo kasvaneet yli "suomi-syndroomasta" (joka täällä tuntuu riehuvan pyörremyrskyn tavoin). Ota ennakkoluulottomasti yhteyttä ja katsotaan löydetäänkö sama sävel?
"Tiukkapipot" älkää vaivaantuko.
Perheesi voi toki olla myös 1/2 Suomalainenkin!!!
sähköposti: [email protected]
Frankfurtin lapsiperheet
5
513
Vastaukset
- utelias uuno
Mikä on mainitsemasi "Suomi-syndrooma"? Mitä tarkoitat tällä?
- franfkurtinalue
Suomi-syndroomalla tarkoitan sita kun ihmiset eiva viela vuosienkaan jalkeen hyvaksy sita etta asumme ukomailla ja elama taalla TODELLAKIN ON erilaista. Siis yha itketaan Suomalaisen ruoan peraan, ei hyvaksyta tosia kulttureita, yritetaan eliminoida kaikki toisten kulttuurien vaikkutteet... ja eletaan #niin suomalaisesti kuin vain ikina# ja kaikki uudet vaikutteet ovat #Ei meille#.
- Viihtyvat
franfkurtinalue kirjoitti:
Suomi-syndroomalla tarkoitan sita kun ihmiset eiva viela vuosienkaan jalkeen hyvaksy sita etta asumme ukomailla ja elama taalla TODELLAKIN ON erilaista. Siis yha itketaan Suomalaisen ruoan peraan, ei hyvaksyta tosia kulttureita, yritetaan eliminoida kaikki toisten kulttuurien vaikkutteet... ja eletaan #niin suomalaisesti kuin vain ikina# ja kaikki uudet vaikutteet ovat #Ei meille#.
Frankfurtissa ja Saksassa yleensakin on varmasti paljon suomalaisia jotka viihtyvat siella hyvin.
Niinpa haluaisinkin tiedustella muutamaa seikkaa.
Millaiset kaytannon asiat seka kulttuuriin, mentaliteettiin ja tapoihin liittyen koetaan yleensa positiivisina.
Mitka taas ovat tekijoita jotka usein/toisinaan koetaan haasteellisina ja joihin mahdollisesti monilla on vaikeampi sopeutua.
Sitten joitakin kaytannon asioita. Elintaso/ hintataso, onko missa maarin verrattavissa Suomeen, onko jotkin elinkustannukset merkittavasti kalliimpia tai edullisempia (autojen hintaetu lienee kaikkien tiedossa).
Verotuksen taso/ sosiaaliturva, seka vuokrataso?
Mikali tietoni ovat oikeat, niin kiinteistopuolella (osto/myynti) ollaan talla hetkella pikemminkin syklin ala-osassa.
Olen harkinnut jossain vaiheesa tulevaisudessa viettaa noin kuuden kuukauden periodin Saksassa kielen opiskelun merkeissa (saksan kielen taitoni on talla hetkella zero).
Tahan liittyen olen kiinnostunut tietamaan onko kalustettu esim. kaksio helppo/vaikea loytaa ja minkalaiseen hintatasoon tulisi varautua?
Paikkakuntina alustavasti kiinnostaa Frankfurt, Stuttgart, Munchen ja mahdollisesti Freiburg, joskaan en tieda varsinkaan viimemainitun soveltuvuudesta kielen opiskeluun.
Millaisia vaihtoehtoja on tarjolla kielen opiskeluun, onko mahdollisesti tiedossa oppilaitoksia seka hinta/laatusuhdearvioita.
Yksi kiinnostava vaihtoehto saattaisi olla Itavalta, joskaan sen hintatasosta suunnitelmaani ajatellen en osaa tehda arviota.
Hei!
Olen suomalainen lukiota käyvä nuori. Etsin lastenvahti töitä, joten jos lapsenne kaipaavat hoitajaa muutamaksi tunniksi, voitaisiin tavata ja keskustella asiasta! Olen asunut Frankfurtin lähellä lähes koko elämäni ja olisin erittäin iloinen jos löytäisin suomalaisia lapsia joille voisin olla lastenvahti. Mutta älä huoli, en kärsi niin sanotusta "suomi-syndroomasta"!
Odottelen innolla vastausta.- fmo
no, olisihan se hauska nähdä, mutta huomasin tuosta aloituksesta, että ne lapset taitaa olla jo aika isoja, kun 7 vuotta on kulunut.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taas nuoren kuolema
Vasunmäentiellä paha onnettomuus. Nuori nainen menehtyi. Niiin sydäntä riipaisevaa 😭1686375Elikkäs persuissa ovat pahimmat häiriköijät
Koska sieltä tuli kaikkein kovin ulahdus. Persujen peesissä seuraa kokoomus js hajuraon päässä röhkii kepulaiset. Olipa793670"Skandaali muhii SDP:ssä" - "pelon ilmapiiri vallitsee"
Puolueen johto on vähintään vastuussa ilmapiiristä, jossa häirinnän uhrit eivät ole saaneet ääntään kuuluviin. Vyyhdin1123557Tehomaksu rankaisisi normaalista sähkönkäytöstä
Energiaviraston valmistelema tehomaksumalli herättää aiheellista huolta erityisesti tavallisten kotitalouksien näkökulma752855Ahdistelu ongelmaa vain vasemmistossa - ei oikeiston edustajissa
Mutta demarit ovat tunnetusti sivistymättömiä, ja vähemmän fiksuja.442420Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni582218- 1201805
Trump asettaa Grönlannin kaappausta vastustaville Euroopan maille 10% tuontitullin
Suomi mukana näissä maissa. Myöhemmin Trump aikoo nostaa tuontitullit 25%:iin kesäkuun alusta, jos Grönlannin kaappausta3751284- 541278
Miksi suorittamisesta tulee
Miksi suorittamisesta tulee hyvä fiilis? Mitä sillä paikataan? Jollekinhan se voi olla jopa terapeuttista, mutta itse a521035