ilman rituaaleja

missy

Mitä mieltä olette wiccan suorittamisesta ilman rituaaleja? Siis puhtaasta uskosta ja kunnioituksesta luontoa kohtaan, ja wiccan elämänohjeiden noudattamisesta.

5

647

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • #random

      jätä uskonnot omaan arvoonsa ja käytä aivoja.

    • kastehelmi

      minusta wiccaa voi harjoittaa ilman covereita tai muun laisia menoja,vaikka itse niitä harjoitankin. wiccalaisuus tulee sydämmestäsi tee niin kuin itsestäsi tuntuu, kolmea lakia kunnioittaen.
      =)

    • Surreal

      ...on sitä, että luullaan että pitää noudattaa pilkuntarkasti jotain tiettyä käyttäytymiskaavaa jotta kaikki varmasti tietäisivät, että on hyvä ja kunnollinen ihminen. Kenelle sinä wiccaa harjoitat? Itsesi hyväksi vai näyttääksesi kaikille että "kattokaa, olen cool wicca"?

    • Itse ainakin melkein joudun olemaan ilman rituaaleja ja sellaisia kun asun kotona. Alttarin haluaisin mutta sille ei ole paikkaa joten... Pianon päällä ainoastaan olen pitänyt suitsukkeita, kynttilöitä jne. Muuten olen sielultani wicca. :) Aamulla tervehdin aurinkoa ja yöllä kuuta ja muistan kunnioittaa luontoa. Sapatteja on hieman vaikea juhlistaa mutta hyvin olen aina jotain keksinyt. :)

    • voi wiccaa harjoittaa ilman rituaalejakin.. Siis onhan niitäkin ihmisiä jotka eivät aina jaksa edes mitään rituaalia tehdä.

      Niin ja eikös wiccassa useat ole vain suuntaa antavaa, ei kaikkia aina täydy tehdä juuri niinkuin "ohjeissa" sanotaan...

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kelekkakisat

      Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.
      Nivala
      16
      7565
    2. Aivan kauheaa

      Veikö koskiuoma taas ihmishengen? Se pitää kieltää!
      Imatra
      24
      4367
    3. Onko kaivattusi

      …mielestäsi älykäs, tai kenties tyhmä? Oma mielipide.
      Ikävä
      100
      3781
    4. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      13
      3274
    5. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      92
      3139
    6. Eikö me voitais

      Vaan harrastaa seksiä kun muusta ei tule mitään
      Ikävä
      55
      3039
    7. Oletko huomannut

      Yhden muutoksen?
      Ikävä
      33
      2767
    8. Epäilen ettet edes

      Kehtaisi liikkua kanssani.
      Ikävä
      46
      2564
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      13
      2220
    10. Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa -kaudesta

      Unelmia Italiassa -sarja on ollut supersuosittu ja uutta kautta on odotettu. Nyt on tullut se aika, että TV-katsojat pää
      Tv-sarjat
      8
      2015
    Aihe