Ajoin 21.lokakuuta peltipoliisiin ja räpsähti. Kauanko menee nykyää että sakkolappu on postilaatikossa?
Kauan menee että sakkolappu postilaatikossa?
Anonyymi-ap
9173
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Kukaan ei tiedä?? Kauan nykyään menee että sakko tipahtaa postilaatikkoon
Riippuu siitä, miten paljon ylinopeutta ajoit. Sakkoa ei koskaan lähetetä postissa, se noudetaan poliisiasemalta. Sen sijaan liikennevirhemaksu on poliisin laitettava todetusta ylinopeudesta postin kuljetettavaksi kahden viikon kuluessa ajoneuvon omistajalle/haltijalle.
Tietysti voi olla, ettei seuraa mitään, jos kriteerit eivät täyty.
Mulla on räpsähtäny 3 kertaa tässä 5 vuoden aikana ja ei oo kertaakaan tullu mitään rikesakkoa tai ees kyselyy, että kuka on ajanu.
Jos siis ajat ihan silleen rajoilla, niin kamera voi räpsähtää muttei mitään laskua tulekkaan... nou hätä !
Lähes oikein, mutta ylinopeuksista ei 1.6.2020 jälkeen ole annettu rikesakkoja, vaan liikennevirhemaksu, tai sakko. Liikennevirhemaksu on 100 - 200 euroa riippuen siitä millä rajoitusalueella ylinopeus ajettiin ja kuinka paljon. Sakon suuruus taas riippuu sakotettavan tuloista.
Postista tulee poliisilta kysely, kuka sitä sun surkeeta koslaasi ajoi. Siihen menee aikaa kuukauden päivät.
Siihen ei tarvitse vastata, ja sitten taas kuukauden päivien jälkeen tulee kutsu kuulusteluun. Sinne kannattaa mennä! Vaihtoehtoisesti laittavat etsintäkuulutuksen, jonka jälkeen pääset valtion kyydillä kuulusteluun.
Rangaistuksia jaetaan sitten sen mukaan, mitä olet todistettavasti tehnyt. Siitä päättää lievemmissä tapauksissa syyttäjä. raskaammat rikokset menevät tuomioistuimen käsittelyyn. Aina voi valittaa aina korkeimman oikeuden peräseinään asti.
Pari kertaa on omalla kohdalla välähtänyt. Ei koskaan tullut mitään yhteydenottoja kummassakaan tapauksessa.
Poliisille annettiin joitakin vuosia sitten tuomiovaltaa, jos sakotettava syyllisyyden myöntää ja siihen suostuu, tällöin sakko ei mene syyttäjälle.
Unohdin kertoa, että ei pidä myöntää mitään. Todisteiden mukana mennään.
Jokaisella on oikeus kiistää, mutta samalla täytyy muistaa, että tyhmyydestä sakotetaan. Jos käräjä- ja hovioikeus kierroksen häviää, niin sakko tuomitaan maksettavaksi ja sen päälle kaikki oikeudenkäyntiin liittyvät kulut.
Liikennevirhemaksusta tehdään oikaisuvaatimus liikennevirhemaksun määränneelle viranomaiselle. Jos oikaisuvaatimus ei tuota tulosta voi valittaa hallinto-oikeudelle. Samalla on maksettava 260 euron oikeudenkäyntimaksu, jonka saa takaisin, jos asiansa voittaa.