Isännöitsijän työmäärä syksyllä saattaa poiketa täysin kevään työmäärästä. Keväällä tehdään joka päivä 12-13 tuntista päivää helmikuun alusta kesäkuun alkuun. Syksyllä 6 tunnin työpäivä on täysin ylimitoitettu. Mahdollisuus antaa ylitöitä vapaana on alalla kiistaton.
Onko sinut, isännöitsijä, lomautettu osa-aikaisesti eli laitettu tekemään osa-aikaista päivää? Se olisi mahtava päätös työnantajalta. Myöntää rehellisesti, että syksyllä isännöitsijälle riittää 4 tunnin työpäivä. Toki myös palkka pienenee silloin puoleen.
Ennen isännöitsijän lomauttamista olisi toki hyvä, jos työntekijä saisi ensin pitää vuosilomat pois ja sen jälkeen kevään ylityöt vapaana. Kun vuosilomat on pidetty ja kaikki kevään ylityöt muutettu syksyn aikana vapaaksi, ei olekaan enää tarvetta lomauttaa työntekijää, kun on tammikuun loppu ja kiireet alkavat.
Syksyn saisi ratsastettu vuosilomia pitämällä ja ylityövapaita ottamalla. Harva työnantaja osaa järjestelä työnteon järkeväksi. Usein on se tilanne, että työntekijä istuu töissä, vaikka ei ole mitään tekemistä. Siinä ei ole järkeä työntekijän kannalta eikä työnantajan kannalta.
Onko sinut lomautettu osa-aikaisesti?
Anonyymi-ap
0
89
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat1047810Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur4186964SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden1685228Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien1014152Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal954066Kun täällä kysytään aina vaan naisilta
Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en734052Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr103792Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!
Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.03490Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen
Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil132340Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?
Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema161919