Taulumäen uusi vesitorni

https://yle.fi/a/74-20124190 Rakennus aloitetaan ensivuonna ellei joku valita tästäkin. Hyvä syy nostaa vesimaksuja!?
16180
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Jättimäinen vesitorni keskelle kaupunkia.. turvallisuus syistä näiden sijainti pitäisi olla kauempana.

Äänestä
  • Otahan ne bentsot pipipää

    Äänestä

UFO!

Äänestä

"Vesitorni tulee olemaan huomattavasti isompi,kuin Harjun ja Kuokkalan vesitornin". Jos menee rikki niin tuolla sijainnilla tulee kunnon kaupunkitulva, kuten kävi Kangasvuoressa 10 vuotta sitten..🌊

Äänestä

Hyvä syy ap:n hankkia lobotomia

Äänestä

Saattaa suvimäenkin klubitalo huuhtoutua veden mukana.

Äänestä

Ei taida olla mahdollista valittaa jos kaikki jo valmiina.
Urheiluhallista ei edelleenkään ole edes päätöksiä kaikesta rahoituksesta vaikka muuta sanovat ja yksityinen rahoitus, kaupunki maksaa. Ja kun kaupunki maksaa tarkoittaa se että veroista lähtee sijoittajille parinkymmenen prosentin voitto. 211 miljoonaa, laskepa siitä. Mikäli ottavat lisää velkaa tulee siihen lisäksi ne velan korot.
Monta lisää ulkomaista rakentajaa rakentamaan, hyvä että saavat töitä. Mutta oisivat saaneet töitä vaikka oisi kaupunki itse rakennuttanut ja järkevämmälle paikalle hallinsa.

Äänestä

Leijuva vesitorni... kuka kustantaa?

Äänestä
  • Alva kustantaa nostamalla maksuja.

    Äänestä

Ainahan vesitornista voi 49% myydä vaikka Lichtensteiniin.

Äänestä
  • Siellähän sitä on jo ennestään ainakin siirtoyhtiö Elenian ylin rahavarasto, monen mutkan kautta toki.

    Äänestä

Mitä jos et antaisi tyhmiä ideoita mihinkään

Äänestä

Voihan vesitornin rakentaa ja omistaa vaikka belgialaiset. Vesi vain on omassa hallussa ja kupista maksetaan vuokraa. Vuokra katetaan veden myynnillä, ei verovaroin.

Äänestä

Täydellinen kohde keskellä kaupunkia Venäjän sabotaasille.

Äänestä
  • Niin ajatella, Putinin masinoima kaksoiskansalainen kiipeää Bondina torniin ja kaataa salmonellaa veden sekaan ja pian kaikki istuvat paskalla!

    Äänestä

  • Anonyymi00015 kirjoitti:

    Niin ajatella, Putinin masinoima kaksoiskansalainen kiipeää Bondina torniin ja kaataa salmonellaa veden sekaan ja pian kaikki istuvat paskalla!

    Varsinkin Suvimäen Klubitalolla..

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

https://yle.fi/a/74-20124190 Rakennus aloitetaan ensivuonna ellei joku valita tästäkin. Hyvä syy nostaa vesimaksuja!?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu