Onko kellään muulla kokemuksia PMS:stä. Miten sen kanssa voi tulla toimeen? Vinkkejä? Luontaistuotteitako avuksi? Vaikeuttaako PMS jotenkin raskaaksitulemista?
Minulla on kaksi viikkoa ennnen kuukautisten alkua eli siis ovulaation jälkeen tulee rinnat niin kipeiksi että sängyssä ei pysty kääntymään...rinnat turpoavat. Mieliala vaihtuu htekessä "enkelistä paholaiseksi". Erityisesti masentunut mieli ja mielialan vaihtelut ovat rankimpia. Oireet tuntuneet vaan pahentuneen vuosien varrella. E-pillereitä en syö, koska oloni tuntuu ilman niitä ainakin vähän paremmalle.
Olen 27-vuotias ja yhden lapsen synnyttänyt. Kuukautiskierto on erittäin säännöllinen - 28 vrk. Ovulaation aikana kivut ovat kovat aina oikealla alavatsassa, niin että kävelykin ja töissä nostaminen, ym. raskaat liikkeet (olen hoitotyössä)tekevät kipeää.
Hyvää kesää kaikille ja kiitos jo etukäteen vastauksista :))
Minulla on kaksi viikkoa ennnen kuukautisten alkua eli siis ovulaation jälkeen tulee rinnat niin kipeiksi että sängyssä ei pysty kääntymään...rinnat turpoavat. Mieliala vaihtuu htekessä "enkelistä paholaiseksi". Erityisesti masentunut mieli ja mielialan vaihtelut ovat rankimpia. Oireet tuntuneet vaan pahentuneen vuosien varrella. E-pillereitä en syö, koska oloni tuntuu ilman niitä ainakin vähän paremmalle.
Olen 27-vuotias ja yhden lapsen synnyttänyt. Kuukautiskierto on erittäin säännöllinen - 28 vrk. Ovulaation aikana kivut ovat kovat aina oikealla alavatsassa, niin että kävelykin ja töissä nostaminen, ym. raskaat liikkeet (olen hoitotyössä)tekevät kipeää.
Hyvää kesää kaikille ja kiitos jo etukäteen vastauksista :))
Vastaukset 17
Vanhimmat
Minulle määrättiin keltarauhashormoonia samoihin
vaivoihin kun kävin gynellä viime viikolla.
Primolut 5mg syödään 1tabletti 10 pv kuukaudessa.
Saa nähdä helpottaako.
Minusta tuntuu, että Lugesteron voisi olla tähän terveellisempi vaihtoehto kuin synteettiset keltarauhashormonit.
Hei! Ihan kuin olisin itse kirjoittanut tekstisi. Olen myös 27-v. ja yhden lapsen synnyttänyt. Ovulaation jälkeen alkavat PMS -oireet ja ne kestävät sinne menkkojen alkuun saakka eli toisin sanoen puolet kuukaudesta, puolet elämästä.
Oireista merkittävimmät ovat mielialanvaihtelut, masentuneisuus ja kömpelyys sekä turvotukset ja rintojen arkuus. Noihin mielialavaihteluihin söin joskus mielialalääkkeitä ja ne auttoivatkin juuri siihen vaivaan, mutta eivät tietenkään mihinkään muuhun.
Ovulaatiokipuni ovat pahentuneet viime joulusta lähtien, kestävät pahimmillaan 4-6 päivää ja ovat todella sietämättömät: kovaa tärinäkipua, vaikea istua, vaikea nousta, vaikea kävellä. Ei välttämättä ihan normaalia enää... Ajattelin kuitenkin kuulostella vielä jonkin aikaa ja käydä sitten lekurilla. Toista lastakin ollaan yritetty, mutta ei vaan ota onnistuakseen. Kuukautiskiertokin piteni lähes viikolla puolisen vuotta sitten.
Toiset suosittelevat PMS:n hoitoon hormoneja, toiset helokkiöljyä tai muuta luontaistuotetta. Itse olen huomannut, että myös säännöllinen liikunta ja ulkoilu helpottavat jonkun verran. Kokeile eri keinoja. Luultavasti näihinkin vaivoihin eri hoitokeinot antavat yksilöllisesti erilaisia tuloksia.
Voimia!
Mulla alkaa järkyttävä ahdistus ja se kestää reilun viikon. Siihen sain ssri-lääkkeitä testiin.
Mahakipuun auttaa mulla kamomillatee ja apua toi myös herukansydän-tyrnikapselit. Ihokin voi hyvin ja mikä parasta, vuoto väheni.
No aloimme kanssa nyt yrittämään pari viikkoa sitten toista lasta. Nyt rinnat ovat hirvittävän kipeät, kuumottavat, pinkeät...tuskinpa on raskausoire, vaan pms:ää. Ensi viikon ma pitäis alkaa kuukautiset ja varmasti alkaakin. Viime kerralla, eli siis 8 vuottas sitten vauva tuli alulle heti ensi yrittämällä.
raskausaika muuten sujui todella hienosti. Silloin ei ollut tietoakaan mistään pahoista oloista ja masennuksista...voisin sen puolesta olla aina raskaana. Eli siis sekin vahvistaa epäilyksiäni, että hormoneista nämä riidat ja pahantuulisuus kotona ja yms. johtuvat. Mutta vaikeahan miesten sitä ymmärtää :)
Ja yhtäläisyydet senkun jatkuvat.. Meillä myös 8-v. lapsi, joka sai alkunsa melko helposti!
Aikaa on tosiaan vierähtänyt edellisestä raskaudesta. Minulla tosin se oli riskiraskaus, minkä vuoksi lääkäri ei synnytyksen jälkeen enää suositellutkaan toista lasta. Nyt kuitenkin ollaan taas yritetty raskautua, ja tiedänkin, että joudun/pääsen tarkkaan kontrolliin, jos tärppää.
Hiukan vain vaivaa ne huomattavasti koventuneet ovulaatiokivut ja mietityttää, että ei kai vaan jotain ole vialla. Tosin muutama kuukausi vasta ollaan ilman ehkäisyä oltu, joten eihän tässä vielä mikään hätä ole.
Minulla oli myös viime kierron loppupuolella rinnat kipeämmät kuin koskaan ennen ja olin jo ihan varma.. mutta sittenpä ne menkat kuitenkin alkoivat ja taas melkein viikon myöhässä. Kroppa ja mieli tekevät ihme temppuja.
Mutta plussausonnea meille molemmille - sillähän niistä PMS-vaivoistakin pääsee, ainakin vähäksi aikaa! :)
Ihanaa kuulla, että sinulla sama tilanne. Tänään varasin ajan gynelle. Saas nähdä mitä sanoo. Haluan ainakin, että nuo "vehkeet" ultrataan. Jännittää kauheesti mennä.
Tosiaan ens maanantaina pitäis kk:n alkaa. Toivottavasti ei ala. Kokeilin jo aconin herkällä raskaustestillä, mutta vain yksi viiva tuli :(. Tisut on kyllä ihan mielettömän kipeät edelleen mutta pahoinvointia ei ole yhtään. Eli siis ainoat pahoinvoinnit taitaa tulla ens ma, kun mensut alkaa tai ainakin paha mieli.
Mietin tässä, oisiko sinulla ollut varhainen keskenmeno, koska sinulla oli kuitenkin raskaudenmerkkejä ja kk myöhässä VIIKON.
Toivotaan parasta siis meille molemmille :)Esikoinen haluaisi jo kovasti päästä isoveljeksi :)Ihanaa kun saa jollekin purkaa tuntojaan, jolla sama tilanne...
Hih, ai teilläkin on poika, no niin meilläkin..! Paljon yhteistä meiltä tuntuu löytyvän.
Ja sitä suuremmalla syyllä, ilmoittelehan sitten, mitä gyne sanoi ja tottakai myös siitä, että kuinka käy ensi viikolla mensujen suhteen! Toivotaan, että säästyt tällä kertaa niiltä. Minulla vielä muutama viikko aikaa odotella seuraavia menkkoja, joten vielä en uskalla alkaa jännittää, ettei ainakaan stressin takia elimistö temppuilisi.
Palaillaan!
Juu, nyt sit kävin gynellä. Pakko heti päästä tänne purkamaan tuntojaan. Olin ihan poru kurkussa, kun sieltä pääsin. Luultavasti endometrioosi-oireita. Sain Terolutia, joka ilmeisesti keltarauhashormonia ja helpottaa PMS-oireita, ja tehostaa raskaaksitulemista. Otetaan aina kierron 15.-24. päivinä. Kannattaa sinunkin mennä hakemaan sitä !!
"Vehkeet" ultrattiin ja kaikki pitäisi olla kunnossa. Minulla aina ovulaatiokipu ollut joka kierrolla oikealla puolella, mutta nyt lääkäri sanoi, että olen ovuloinut tällä kierrolla vasemmalta...ihmeellistä, vaikka kipu aina oikealla. Raskaana en kuulemma ole, koska kohdun limakalvo ohut, joten kk:a ootellaan alkavaksi;((
Ihmeellistä, että tisuissa on nyt ollut ihan hirveät kivut ja aivan pinkeät, mutta PMS, endometrioosi aiheuttavat selaisia oireita. Kovasti lääkäri sanoi, että tulen raskaaksi viim. syksyllä, yritti olla positiivinen. Sanoi, että meidän ikäisillä keskimäärin raskautumisaika on 5 kk. EN JAKSA enää ootella niin kauan, kun itse oon toivonut toista lasta jo tosi kauan...5 vuotta. Mies vaan ei ole halunnut, vasta kun nyt. Lääkärikin ihmetteli, että oonko vaihtanut miestä, kun näin pitkä väli sisaruksilla :))
Edelleenkin tosi kiva, että joku, joka samassa tilanteessa...ootko muuten tehnyt ovulaatiotestejä? Tein viime ovulaatiossa, ja näytti plussaa. Voin muuten antaa meiliosoitteeni, niin voidaan vaihtaa kuulumisia aina välillä.
Sinäpä nopeasti sait gyneajan! Hienoa, ettei tarvinnut jäädä pitemmäksi aikaa painiskelemaan tuollaisen asian kanssa.
Vai endoa se epäili - se tuntuu olevan melko yleistä tänä päivänä. Eiköhän se sitten ole minullakin.. Toivotaan nyt kuitenkin, että sinulla nuo terot auttavat, ettei tarvitsisi rankempiin hoitoihin mennä. Itse kyllä epäilen, että määräisivätköhän lekurit minulle mitään lääkettä, kun eivät ne muutenkaan raskautta suosittele.
Jännä tuo ovulaatiokipu, minä taas tunnen sen yleensä vuoroin vasemmalla, vuoroin oikealla puolella, eli uskoisin, että ovis tapahtuu normaalisti. Oma diagnoosini onkin, että olen ehkä jopa hedelmöittynytkin muutaman kerran, mutta jostain syystä raskauden ylläpito häiriintyy. Näin siis itse kuvittelen, voi olla, että olen ihan väärässäkin. Ovathan ne raskausoireet niin samanlaisia kuin kuukautisia edeltävät oireet, joten hämääntymisen vaara on suuri!
En ole vielä tehnyt ovulaatiotestejä, olen kyllä harkinnut. Ovathan ne kyllä melko kalliita..
Jos haluat antaa meiliosoitteesi, niin kirjoitan mielelläni! Mukavampaahan se niin olisi, vaikka toisaalta nämä yleiset keskustelut saattavat auttaa muitakin samassa tilanteessa olevia.
Töistä nopeasti kirjoittelen...
Terolut-lääke, jota sain, nimenomaan ylläpitää raskautta koska on keltarauhashormoni. Ilman keltarauhashormoniahan ei raskaus voi jatkua. Mietin, että onkohan sinun tapauksessa puute juuri tästä hormonista, koska olet ehkä saattanut hedelmöityä, mutta sitten tullut varhainen km. Lääkettä otetaan siis 15-24. kiertopäivinä. Hedelmöityshän monesti tapahtuu ainakin minulla 14. kiertoäivänä., koska kierto on 28 vrk. Eli siis tämä terolut auttaa raskautta jatkumaan.No en ole lääkäri...sairaanhoitaja vain, ja arvailujahan voi aina miettiä.
Ovulaatio minulla ilmeisesti tapahtuu, koska ovistesti niin näytti. testit ei muuten ole kalliita. Acon-merkkinen paketti netistä tilattuna, joka sisältää muistaakseni kuusi ovistikkua ja kolme raskaustestiä, maksaa vain 13 e kotiin lähetettynä. Testit voi leikata puoliksi, jolloin ovulaatiotestejä ja r-testejä siis riittää puolta enemmän. Mielestäni tosi halpa. Sivu on: www.kotitestit.com, muistaakseni. testit lähetetään kotiin huomaamattomassa kirjeessä. Sieltä saa myös miehille spermatestejä.
Minäkin kirjoittelin aikaisemmin päivällä töistä hätäisesti, nyt onneksi jo kotona..
Eli joo, tuota keltarauhashormonin puutetta itsekin epäilin. Mutta voihan olla kyse jostain muustakin. Mahdollisia syitä on niin monia, että parempi kun ei itse ala liikoja arvailemaan, saa vain pään sekaisin. Ja sehän on monesti todettu, että mitä enemmän sitä raskautta odottaa alkavaksi, sitä varmemmin se ei ala. Sitten kun lopettaa liian stressaamisen asiasta, niin johan tärppää. Pitäisi kai minunkin yrittää ajatella muita asioita, mutta ei se kyllä helppoa ole.. :)
Ei tuo 13 e niin kalliilta tunnukaan, mutta ovatkohan ne sitten miten luotettavia? Toisaalta tunnen kyllä melko tarkalleen, milloin oletettavasti ovuloin, niin voinhan testata jonain ei-ovis -päivänä ja sitten ovis-päivänä ja verrata viivoja. Tuskin se viiva huvikseen tummemmaksi muuttuu. Jos siitä sitten jotain voisi päätellä. Ehkäpä seuraavassa kierrossa kokeilen niitä. Jos siis se seuraava kierto tulee, eihän sitä koskaan tiedä... ;)
Mun tietääkseni synteettisiä keltarauhashormoneja ei saa syödä, jos on raskaana. Terolut on synteettinen, lapsettomuushoidoissa käytetään Lugesteronia, joka on luonnollinen keltarauhashormoni.
tarkistin lääkeoppaasta Terolutin kohdalta ja siinä sanotaan: "Tähän mennessä ei ole osoitusta siitä, että dydrogesteronia ei voisi käyttää raskauden aikana."
Kiinnostuin tästä sen verran, koska mullakin on joskus ollut Terolut kuuri ja mietin näitä asioita silloinkin, että etsin vähän juttuja netistä ja löysin nämä:
"Terolut vaikuttaa kuukautiskiertoon, niiden avulla vuoto tulee säänöllisesti. sen sijaan raskaaksi tulemiseen Terolut ei vaikuta, vaikka sitä näkee käytettävän lapsettomuushoitojen yhteydessä.", sanoo gynegologi Eero Varila netissä. Tyypillinen lapsettomuushoito on ehkä tällainen: 4kk Clomifen kp 3-7 ja Lugesteron kp 16-25. Ilmeisesti kuitenkin Terolut voi tehdä hyvää kohdulle niin, että raskaus alkaa luomusti sitten 3 kuukaden kuurin loputtua. Sama gynegologi vielä: "Terolut voi joskus normalisoida munasarjojen toimintaa, mutta mikään varsinainen lapsettomuuslääke se ei ole. Sen avulla kierto tulee säännölliseksi, mutta se ei vielä takaa sen enempää, saadaanhan e-pillereilläkin aikaan säännöllinen kierto. Kystien kannalta Terolut on hyvä."
No tänään alkoi sunnuntain kunniaksi, voi kurjuuksien kurjuus. No arvashan sen jo onneks etukäteen. Seuraavaa yritystä aloitetaan sitten 13.heinäkuuta, eli onneksi meille ei ole tulossa ketään kyläilemään silloin ja mies onneksi lomalla, että jaksaa ;)). Hävisi muuten kk:n alettua toi rintojen turvotus ja kipu. Että silleen on ihan hyvä olla ja hermotkaan ei ole niin pinkeenä :)
Juu, tosi vaikeeta olla stressaamatta asiasta. Joka päivä melkein miettii, että jokohan sitä nyt tässä kierrossa :). Sitten taas kamalaa odotusta kk:n alkamispäivään, että alkaako vai ei.
ja niin vielä niistä testeistä...terkkarissa ainakin tota aconin testiä raskauden toteamisessa käytetään, että on melkein luotettavampi kuin esim. apteekin oma raskaustesti tms.
No voi kurja niitä menkkoja. Mutta eikös se gynekin vähän varoitellut jotain sen suuntaista..?
Minulla on vasta nyt (luultavasti) ovulaatio takana päin, joten nyt vain odotellaan, mitä tapahtuu. Jos vieläkään ei tärpännyt, niin pari kiertoa ajattelin vielä malttaa ja sitten hakeudun lääkäriin. Pitäisi muistakin syistä siellä käydä, joten otan sitten varovasti tämänkin asian esille. Olisi mukavaa, jos ultrattaisiinkin. Viimeksi olin ultrassa tammikuussa ja silloin kuulemma hyvältä näytti. Tosi kovat ovulaatiokivut on kuitenkin toistuvasti tulleet vasta sen jälkeen, joten sen vuoksi vähän pelottaa. Toisaalta esimerkiksi endohan ei edes ultrassa näy.
Mutta hei, oli kiva kuulla kuulumisiasi, vaikka ne eivät tuon punajunan vuoksi ihan parhaasta päästä olleetkaan. Samassa veneessä tässä kuitenkin ollaan ja se lohduttaa ainakin minua ja varmasti monia muita. Et muuten antanut sitä meiliosoitettas, mutta jos haluat meilailla, niin tämmöiseen voi pistää postia tulemaan:
[email protected]
Tietysti voidaan jatkaa keskustelua näin julkisestikin, jos haluat. Pääasia, että jatketaan! :)
Ei sitten muuta kuin hauskoja yrityskertoja tässä kierrossa! Kyllä se vielä tärppää ja sitten voidaan hetki hengähtää sen PMS:n osaltakin!