Nasan mukaan tänään perjantaina nähtävä Kuu on kuluvan vuoden neljäs ja viimeinen superkuu.
Tähtitieteellisen yhdistyksen Ursan mukaan Kuu on tänään suurimmillaan noin puoli kahdentoista aikaan illalla.
Superkuuksi kutsutaan tilannetta, jossa Kuu on radallaan lähimmässä pisteessä Maata täydenkuun aikaan.
Superkuu...
Anonyymi-ap
4
70
Vastaukset
- Anonyymi
Vähän pilvet häiritsevät kuun näkymistä.
- Anonyymi
Korkealla etelätaivaalla näkyy Lahdessa.
- Anonyymi
Kuun suuri koko näkyy. Siis noin kello 23.30 tänään.
- Anonyymi
Tällöin Kuu näyttää noin 14 prosenttia suuremmalta ja 30 prosenttia kirkkaammalta kuin ollessaan ratansa kauimmaisessa pisteessä, Ursan sivuilla kerrotaan.
Lähimmillään Kuu on 363 300 kilometrin päässä Maasta, kun kauimmillaan se on 405 500 kilometrin päässä, Nasan sivuilla sanotaan. Koska kuun kiertoradan muoto vaihtelee hieman, ovat jotkut superkuut lähempänä tai kauempana kuin toiset.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta663402Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh463212Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa1272820- 452574
- 311963
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘271860- 481646
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä871525- 391340
Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k391291