Metsästyspolitiikka vaikuttaa suoraan maa- ja syrjäseutujen asukkaisiin, maa- ja metsätalouden harjoittajiin, metsästäjiin, riistanhoitajiin, kalastajiin, koirankasvattajiin, maamme strategiseen huoltovarmuuteen sekä epäsuorasti jokaiseen suomalaiseen!
Ei liene tarpeellista enemmälti perustella metsästyspalstalla sitä, miten kyseinen politiikka on historiansa pahimmassa kriisissä.
Suomen historian ”metsästysmyönteisimmän” hallituksen aikana tilanne on kärjistynyt ja mitään positiivista ei ole lähiaikoina tulossa. Kysymys on valitettavasti poliittisesta tahdosta!
MTV uutisoi, että valtio käyttää miljoonia euroja vuodessa SusiLife hankeen susipartioihin. Kyseiset partiot etsivät mahdollisia suurpetojen salakaatoja sekä informoivat paikallisille ”tositietoa” susien vaarattomuudesta.
Ei varmasti tarvitse kommentoida ja näinä aikoina jolloin säästetään kaikesta, vetää uutisointi aika sanattomaksi!
NYT METSÄSTÄJIEN ON TOIMITTAVA YHTENÄISENÄ RINTANANA JA LOPETETTAVA KAIKKI VAPAAEHTOISTOIMINTA. JOS SITÄ JATKETAAN, HYVÄKSYTÄÄN HILJAISESTI NYKY POLITIIKKA!
•SRVA-toiminta jäihin ja ilmoitus lopettamisesta tähän aloitukseen. Media ja päättäjät lukevat palstaa, siksi ilmoittaminen tärkeää!
•Loppu suurpetoilmoituksille (niitä kuitenkin manipuloidaan) sekä susien ulostekeräilylle.
•Irtaantukaa HELMI-ohjelman kaikista osa-alueista. Se on pelkkää viherpolitisoitunutta rahanhaaskausta ja omalle maalle tehdyt kosteikko projektit kostautuvat tulevaisuudessa (hyvä ja varoittava esimerkki tulevasta on lyijykielto. Moni kosteikkosopimuksella aiheuttanut lyijykiellon maa-alueille joita ei ilman sopimusta luettaisi kosteikoiksi).
•Vaatikaa Metsästäjäliitolta toimia, tai paremminkin erotkaa kyseisestä Riistakeskuksen vasalliorganisaatiosta!
•Kunta/aluevaalien kampanjoinnin yhteydessä politikot koville, älkää uskoko kannanhoidolliseen metsästykseen ja ylipäätään mihinkään mikä sisältää valituskelpoisen hallinnollisen ratkaisun!
•Välittäkää informaatiota eteen päin!
•Metsästyskirja sekä sen tavoitteet jokaisen metsästäjän tietoon: https://www.suomenperusta.fi/julkaisu/metsastyskirja/
KAIKKI VAPAAEHTOISTOIMINTA BOIKOTTIIN!
4
102
Vastaukset 4
- Anonyymi
TILANNE ALKAA PARANTUMAAN VASTA KUN METSÄSTÄJÄT ALKAVAT TOSISSAAN LYÖDÄ NYRKKIÄ PÖYTÄÄN. NÖYRISTELY EI TUOTA MITÄÄN!
- Anonyymi
Täällä ei ainakaan anneta tuumaakaan periksi viherideologiselle metsästysvihalle ja muulle humpuukille mitä yrittävät suoltaa metsästyksen alasajamiseksi suomessa.
Ainoa vaan, että metsästystä vastustavilla tahoilla rivit on tässä asiassa suoremmassa kuin metsästäjien kesken jotka jaksavat kateuksissaan kinata vain keskenään ja jos joku ei saa pyytää jotain haluamaan riistaeläintä, niin siitä vaikka maksetaan ettei joku toinen vaan saa sitä vähäisintäkään mahdollisuutta siihen.
- Anonyymi
Tämä on yleinen ongelma johon täytyisi saada ratkaisu. Metsästysseurat ovat usein ongelmallisia ja pyrkivät paikalliseen metsästysmonopoliin. Jäseneksi taas ei valita uusia. Edellä mainitusta syystä itseni kaltainen, iso maanomistaja ei koskaan ole edes halunnut seuran jäseneksi.
Oikeistoa vaivaa sama yhteen hiileen puhaltamattomuus. Oikeisto ei Suomessa sisäisten ristiriitojen johdosta saanut yhtä vahvaa organisaatiota muodostettua maailmansodan pilvien noustessa horisonttiin 1930-luvulla. Syynä mm. kielipolitiikka.
Samoin nyt. Poliittiset vihollisemme ovat yhtenäiset, omissa taas runsaasti täysin yhteistyökyvyttömiä blokkeja.
Jotain ”perisuomalaistakin” tässä on. Muissa EU-maissa metsästyspolitiikka toimii edes jotenkin, Suomessa jatkuvasti paheneva katastrofi! - Anonyymi
Nyrkkiä pöytään!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1241415
Costa Rica on tympeän makuinen kahvi
Ostin kahvin hinnan romahduksen kunniaksi Costa Rican "Premium Blendiä". Piti olla sataprosenttista arabialaista. No ain1011364Hei, voitko kuunnella
Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu1491325Joku porukka lähtenyt täältä
Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.2441199Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä
Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,571066- 691012
Vieläkään ei voi opiskella kursseja korkeakoulussa?
Vaikka lakiin tehty muutos hän ei saanut opiskella työttömyystuella. https://yle.fi/a/74-20244925181004- 83901
Onkin niin, että olet hulluna minuun
mutta et uskalla sitä tuoda ilmi. Salaa haaveilet kiihkeästä suhteesta, vaan siihen se jää, ja syyksi esteet ja muut. S42730- 66724
- 37656
- 42640
- 101597
Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"
Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin15588- 34575
Suolahden ostokeskus
Kiinteistöyhtiö konkurssissa. Taisi jäädä vastikkeet maksamatta eräällä yrittäjällä.45550Jälleen näin nainen unta sinusta
Aika usein tulet uniini, enkä tiedä, mitä se tahtoo minulle sanoa. Tällä kertaa en ollut kotonasi, vaan ulkona jossain t28549En haluaisi sanoa tätä
Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari40548- 65528
- 92505