KAIKKI VAPAAEHTOISTOIMINTA BOIKOTTIIN!

Anonyymi-ap

Metsästyspolitiikka vaikuttaa suoraan maa- ja syrjäseutujen asukkaisiin, maa- ja metsätalouden harjoittajiin, metsästäjiin, riistanhoitajiin, kalastajiin, koirankasvattajiin, maamme strategiseen huoltovarmuuteen sekä epäsuorasti jokaiseen suomalaiseen!
Ei liene tarpeellista enemmälti perustella metsästyspalstalla sitä, miten kyseinen politiikka on historiansa pahimmassa kriisissä.
Suomen historian ”metsästysmyönteisimmän” hallituksen aikana tilanne on kärjistynyt ja mitään positiivista ei ole lähiaikoina tulossa. Kysymys on valitettavasti poliittisesta tahdosta!

MTV uutisoi, että valtio käyttää miljoonia euroja vuodessa SusiLife hankeen susipartioihin. Kyseiset partiot etsivät mahdollisia suurpetojen salakaatoja sekä informoivat paikallisille ”tositietoa” susien vaarattomuudesta.
Ei varmasti tarvitse kommentoida ja näinä aikoina jolloin säästetään kaikesta, vetää uutisointi aika sanattomaksi!
NYT METSÄSTÄJIEN ON TOIMITTAVA YHTENÄISENÄ RINTANANA JA LOPETETTAVA KAIKKI VAPAAEHTOISTOIMINTA. JOS SITÄ JATKETAAN, HYVÄKSYTÄÄN HILJAISESTI NYKY POLITIIKKA!

•SRVA-toiminta jäihin ja ilmoitus lopettamisesta tähän aloitukseen. Media ja päättäjät lukevat palstaa, siksi ilmoittaminen tärkeää!
•Loppu suurpetoilmoituksille (niitä kuitenkin manipuloidaan) sekä susien ulostekeräilylle.
•Irtaantukaa HELMI-ohjelman kaikista osa-alueista. Se on pelkkää viherpolitisoitunutta rahanhaaskausta ja omalle maalle tehdyt kosteikko projektit kostautuvat tulevaisuudessa (hyvä ja varoittava esimerkki tulevasta on lyijykielto. Moni kosteikkosopimuksella aiheuttanut lyijykiellon maa-alueille joita ei ilman sopimusta luettaisi kosteikoiksi).
•Vaatikaa Metsästäjäliitolta toimia, tai paremminkin erotkaa kyseisestä Riistakeskuksen vasalliorganisaatiosta!
•Kunta/aluevaalien kampanjoinnin yhteydessä politikot koville, älkää uskoko kannanhoidolliseen metsästykseen ja ylipäätään mihinkään mikä sisältää valituskelpoisen hallinnollisen ratkaisun!

•Välittäkää informaatiota eteen päin!
•Metsästyskirja sekä sen tavoitteet jokaisen metsästäjän tietoon: https://www.suomenperusta.fi/julkaisu/metsastyskirja/

4

80

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      TILANNE ALKAA PARANTUMAAN VASTA KUN METSÄSTÄJÄT ALKAVAT TOSISSAAN LYÖDÄ NYRKKIÄ PÖYTÄÄN. NÖYRISTELY EI TUOTA MITÄÄN!

      • Anonyymi

        Täällä ei ainakaan anneta tuumaakaan periksi viherideologiselle metsästysvihalle ja muulle humpuukille mitä yrittävät suoltaa metsästyksen alasajamiseksi suomessa.
        Ainoa vaan, että metsästystä vastustavilla tahoilla rivit on tässä asiassa suoremmassa kuin metsästäjien kesken jotka jaksavat kateuksissaan kinata vain keskenään ja jos joku ei saa pyytää jotain haluamaan riistaeläintä, niin siitä vaikka maksetaan ettei joku toinen vaan saa sitä vähäisintäkään mahdollisuutta siihen.


    • Anonyymi

      Tämä on yleinen ongelma johon täytyisi saada ratkaisu. Metsästysseurat ovat usein ongelmallisia ja pyrkivät paikalliseen metsästysmonopoliin. Jäseneksi taas ei valita uusia. Edellä mainitusta syystä itseni kaltainen, iso maanomistaja ei koskaan ole edes halunnut seuran jäseneksi.
      Oikeistoa vaivaa sama yhteen hiileen puhaltamattomuus. Oikeisto ei Suomessa sisäisten ristiriitojen johdosta saanut yhtä vahvaa organisaatiota muodostettua maailmansodan pilvien noustessa horisonttiin 1930-luvulla. Syynä mm. kielipolitiikka.
      Samoin nyt. Poliittiset vihollisemme ovat yhtenäiset, omissa taas runsaasti täysin yhteistyökyvyttömiä blokkeja.
      Jotain ”perisuomalaistakin” tässä on. Muissa EU-maissa metsästyspolitiikka toimii edes jotenkin, Suomessa jatkuvasti paheneva katastrofi!

    • Anonyymi

      Nyrkkiä pöytään!

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

      Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
      Maailman menoa
      103
      7700
    2. Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa

      Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su
      Maailman menoa
      368
      6790
    3. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      73
      4155
    4. Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)

      Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill
      Ikävä
      29
      3879
    5. Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa

      Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?
      Ikävä
      199
      2341
    6. Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?

      Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os
      Tv-sarjat
      24
      2055
    7. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      71
      1860
    8. Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?

      Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps
      Tv-sarjat
      19
      1763
    9. Elämäni biisi starttaa uudessa muodossa - Voi olla pettymys faneille!

      Elämäni biisi ja juontaja Katja Ståhl ovat suomalaisten suosikkeja. Lauantai-iltaisin ohjelma on vetänyt tv-katsojat arv
      Tv-sarjat
      1
      1630
    10. Amazing Race Tomas rehellisenä Esko-appiukon, 63, tilasta: "Sairastelut ja..."

      Tomas Grekov ja Esko Rotola-Pukkila ovat mukana Amazing Race Suomi -kisassa. Ja nyt vuorossa on finaali. Hankaluuksia m
      Tv-sarjat
      1
      1627
    Aihe