Yle Kainuulle antamassaan haastattelussa Vesa Hyyryläinen väittää, että Kajaanissa vuosikymmeniä talvehtineet sinisorsat lähtevät muutolle kun niille ei vain anneta ruokaa. Kyllähän ne lähtevät muutolle tuonpuoleiseen kuoltuaan ensin nälkään ja pakkaseen mutta muutolle etelän lämpimiin ne eivät lähde - niiden muuttovietti on kadonnut koska ne eivät ole koskaan muuttaneet vaan ne on jokainen talvi ruokittu Linnanvirrassa talven yli. Siis Hyyryläinen puhuu täyttä potaskaa ja aiheuttaa näillä puheillaan ja lausunnoillaan suuren vahingon Suomen sinisorsien Kajaanin populaatiolle. Hyyryläisen lausuntoja vielä uskovat Kajaanin johtavat virkamiehet ja lautakuntien ja kaupunginhallituksen jäsenet.
Vesa Hyyryläinen puhuu potaskaa
6
449
Vastaukset
- Anonyymi
Ei siellä joessa ole yhtään kymmeniä vuosia vanhoja sorsia.
- Anonyymi
Kaikki on Kajaanissa mahdollista, kyllä ex-persukaupunkilaiset tietää kaiken paremmin kuin maalaisjuntit.
- Anonyymi
Vesa tietää mistä puhuu, päinvastoin kuin anonyymi kommentoija. T. Pekka.
- Anonyymi
Nyt unohtuu näiltä sorsien ruokkijoilta ja puolesta meuhkaajilta koko kieltoasian ydin . Ja se on että rotat tuli myös näille jyväapajille. Rotat ,ei eläinrotatkaan, kuulu sivistykseen.Ottakaa papukaija tai varis huoneisiinne ja syöttäkää sille jyviä ja opettakaa haukkumaan toisianne niinkuin tällä palstalla vihaatte ihmisiä.
- Anonyymi
Kyllä Vesa Hyyryläinen on tässä Kajaanin sorsa-asiassa aivan hakoteillä. Hänen pitäisi mennä tutkimaan Viron kaulushaikaroiden pesintää ja kusettamaan myyriä Pallastunturin maisemiin.
- Anonyymi
Nyt se Vesalle myrkyt lykkäs kun Hämeenlinnan hallinto-oikeus totesi Heinolan kaupungin sorsien ruokintakiellon lakien vastaiseksi ja kumosi kaupungin tekemän päätöksen. Kannattaisi Vesa Hyyryläisen seuraavaksi opiskella myös lakia niin voisi olla mahdollisuus saada Stupsilta lainsäädäntöneuvoksen nimi ja arvo.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.3792918SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis662314Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj781979Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis801655- 1401562
- 691179
Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki1021039Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!
Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li11978Raiskaukset loppumaan?
Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön264975- 40844