Yle Kainuulle antamassaan haastattelussa Vesa Hyyryläinen väittää, että Kajaanissa vuosikymmeniä talvehtineet sinisorsat lähtevät muutolle kun niille ei vain anneta ruokaa. Kyllähän ne lähtevät muutolle tuonpuoleiseen kuoltuaan ensin nälkään ja pakkaseen mutta muutolle etelän lämpimiin ne eivät lähde - niiden muuttovietti on kadonnut koska ne eivät ole koskaan muuttaneet vaan ne on jokainen talvi ruokittu Linnanvirrassa talven yli. Siis Hyyryläinen puhuu täyttä potaskaa ja aiheuttaa näillä puheillaan ja lausunnoillaan suuren vahingon Suomen sinisorsien Kajaanin populaatiolle. Hyyryläisen lausuntoja vielä uskovat Kajaanin johtavat virkamiehet ja lautakuntien ja kaupunginhallituksen jäsenet.
Vesa Hyyryläinen puhuu potaskaa
6
413
Vastaukset
- Anonyymi
Ei siellä joessa ole yhtään kymmeniä vuosia vanhoja sorsia.
- Anonyymi
Kaikki on Kajaanissa mahdollista, kyllä ex-persukaupunkilaiset tietää kaiken paremmin kuin maalaisjuntit.
- Anonyymi
Vesa tietää mistä puhuu, päinvastoin kuin anonyymi kommentoija. T. Pekka.
- Anonyymi
Nyt unohtuu näiltä sorsien ruokkijoilta ja puolesta meuhkaajilta koko kieltoasian ydin . Ja se on että rotat tuli myös näille jyväapajille. Rotat ,ei eläinrotatkaan, kuulu sivistykseen.Ottakaa papukaija tai varis huoneisiinne ja syöttäkää sille jyviä ja opettakaa haukkumaan toisianne niinkuin tällä palstalla vihaatte ihmisiä.
- Anonyymi
Kyllä Vesa Hyyryläinen on tässä Kajaanin sorsa-asiassa aivan hakoteillä. Hänen pitäisi mennä tutkimaan Viron kaulushaikaroiden pesintää ja kusettamaan myyriä Pallastunturin maisemiin.
- Anonyymi
Nyt se Vesalle myrkyt lykkäs kun Hämeenlinnan hallinto-oikeus totesi Heinolan kaupungin sorsien ruokintakiellon lakien vastaiseksi ja kumosi kaupungin tekemän päätöksen. Kannattaisi Vesa Hyyryläisen seuraavaksi opiskella myös lakia niin voisi olla mahdollisuus saada Stupsilta lainsäädäntöneuvoksen nimi ja arvo.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa2697067Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat643789Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur2573072SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden521829Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä
Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä11297Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä
Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,31182Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr51047- 101993
TTP avajaiset
Tuhannen Taalan Paikka avautuu 1.3-26. Onpa tosi mukavaa! Kiitos Jaanalle kun olet niin aktiivinen ja jaksat yrittää ja40952Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!
Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.0921