Maailman maitomarkkinoiden painopiste siirtyy Aasiaan, jossa maidon kysyntä kasvaa voimakkaasti.
Valiolla ponnistellaan jotta vienti saadaan vetämään.
Valiolla ponnistellaan jotta vienti saadaan vetämään.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Suomalaisten väkevien myynti on kans kovas nousus ulukomailla.
Valion tuotteet on laatua!
Siksikö ne pitää dumpata alle omakustannushinnan veronmaksajien tukemaan hintaan Kiinaan.
Juuri siksi. Muuten muut maat vie veronmaksajien tukemaan hintaan tuotteita Kiinaan.
Minua ei kiinnosta p**kaakaan jos jotkut muut hullut haluaa käyttää verorahojaan Kiinan elintarviketeollisuuden tukemiseen, mutta se v**uttaa että siihen käytetään minun maksamia veroja.
Et sinä edes ole mikään veronmaksaja. Ei nettikiusaamisesta saa tuloja.
Maataloustuotteiden ja elintarvikkeiden vienti kasvoi kiloina, mutta laski euroina 2023 - Luke
Kolmannes biotalouden arvonlisästä tulee metsäsektorilta.
Elintarvikesektorilla voimakasta laskua
Pääasiassa maataloudesta ja elintarviketeollisuudesta muodostuvan elintarvikesektorin osuus biotalouden arvonlisäyksestä oli 16 prosenttia. Koko elintarvikesektorin arvonlisäys pieneni edellisestä vuodesta reaalisesti 14 prosenttia. Maatalouden arvonlisäys väheni kuusi prosenttia.
Maatalouden 3,3 miljardin euron arvonlisäys ----sisältää ---1,8 miljardin tuet, joista noin 700 miljoonaa euroa maksetaan EU:n budjetista ja 1,1 miljardia euroa kansallisesta budjetista. -Luke
- Maatalouden nettoarvonlisä on siis 1,5 mrd eli yksinkertaisesti määrältään pienempi kuin toimialalle maksetut tuet -
juup,
nettosaaja pummi,
tuottaa vitosella euron...
Itseä sylettää jankutus Suomen "korkealaattuisista" raaka-aineista.
Jos suomalaisessa maidossa olisi jotenkin "korkea laatu", niin kai siitä jalostetuista tuotteista saisi premium-hinnan? Nyt ei saa, vaan hinta per kilo on LASKUSSA. Samalla kun kuluttaja joutuu maksamaan piimätölkistä 25% ENEMMÄN kuin ennen koronaa.
P.S.
Mitä tuohon maitotalouden tukiin on laskettu? Sehän on aika monimutkainen himmeli, kun nurmiviljelyä tuetaan erikseen, eläinten pitämistä erikseen, vientiponnistuksia tuetaan jne.
Eurolla 8 euroa....
Väärin laskettu. Ihan päin honkia.
Hienoa että suomesta viedään maitotuotteita. Kysyntä on melkoinen.
EUn korkeimpien maataloustukien nauttijoista voisi leikata min. 3/5-osaa ilman vaikutusta tuotantomääriin.
Niin avokätinen on maatalouden tukiastilanne.
Laita linkki!
Valtio maksaa taatusti Valiolle vientitukea maitotuotteiden vientiin esim. Kiinaan!