Valtaako englanti Suomen? Osallistu kielitieteelliseen kyselytutkimukseen!

Englantia käytetään enenevässä määrin Suomessa. Mitä ajatuksia tämä herättää sinussa? Mitä englanti merkitsee sinulle?

Olen Helsingin yliopiston tutkijatohtori ja työskentelen LAIF-tutkimushankkeessa. Tutkimme suomenkielisten suomalaisten asenteita englannin kieltä kohtaan. Keräämme aineistoa kyselylomakkeella, ja tavoittelemme vastaajia kyselyyn eri puolilta Suomea.

Tutkimukseen osallistumalla autat kartuttamaan uutta tietoa suomalaisten kieliasenteista. Kiitos avusta!

Voit osallistua tutkimukseen jos a) asut pääasiallisesti Suomessa, b) puhut suomea yhtenä äidinkielenäsi, ja c) olet vähintään 15-vuotias.

Osallistu kyselyyn tästä: https://redcap.link/kieliasennekysely

Lisätietoa tutkimuksen toteutuksesta ja tietosuojasta saat linkin takaa; löydät myös yhteystietoni kyselylomakkeesta. Kysely on auki 9.12. asti

0

84

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

        Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
        Maailman menoa
        25
        7495
      2. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

        Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
        Maailman menoa
        98
        6146
      3. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

        https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
        Maailman menoa
        117
        4240
      4. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

        Rakastamallesi ihmiselle.
        Ikävä
        155
        4204
      5. Pystyisitkö olla

        Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
        Ikävä
        163
        1951
      6. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

        Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
        Maailman menoa
        50
        1867
      7. Paras muistosi

        kaivatustasi?
        Ikävä
        63
        1822
      8. Miksi miehen on hankala ymmärtää

        Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.
        Ikävä
        139
        1724
      9. Mitä sä musta oikein haluat?!

        Anna olla jo.
        Ikävä
        45
        1534
      10. Hei kuule nainen

        Seuraavan kerran kun nähdään, puhu minulle jooko! Näin toivoo mies
        Ikävä
        40
        1519
      Aihe