Onko lesbous vaikuttanut ammatin valintaan. Esim. onko joku jättänyt kouluttautumatta jollekin itselle mieluiselle alalle sen vuoksi että sattuu olemaan lepakko ja pelkää että seksuaaliseta suuntautumisesta tulee olemaan haittaa juuri siinä työssä? Olen kuullut että näitä ongelmia olisi ollut kirkko-ja kasvatusammateissa.
Ammatin valinta?
Duide
41345
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Vaikutti siten, että lesbouden julkitulo vaikeutti opiskeluja; opettajakunta tavallaan savusti minut ulos laitoksesta. No se oli ihanalla "vapaalla" kasikyt luvulla. Menneet on menneitä, mutta ala vaihtui sen myötä.
En ole tehnyt oikeastaan päivääkään kunnon työsuhteessa koulutustani vastaavaa työtä. En halua olla jakkupukukansalainen ja kaapissa. En suostu siihen tässäkään iässä.
Kouluttauduin akateemisesti, mutta teen ihan muita töitä avarakatseisessa työyhteisössä samanlaisten ihmisten kanssa. Meitä on yllättäen monta samassa paikassa. Kiva ja vapaa ilmapiiri olla mitä on.
Minulta onneksi puuttuu kunnianhimo, joten teen työtä lähinnä saadakseni tilipussin. Heitän myös jonkinverran freelancekeikkaa pitääkseni osaamistani yllä.
Mitäpä nyt voisi laittaa.. Olen kait onnekas yksilö! Yhteisö on "aina" hyväksynyt minut! En ole akateemisesti koulutettu, toiseen suuntaan...miehiseen, mutta silti!
Toisinaan nostaa se pieni pystyhärkä päänsä!
Mielenkiintoista kuulla kuinka naiset kommentoi!
vai onko tämä sitä identiteettiä?
Mie
että, kun työyhteisö epäili vahvasti,että olen lesbo, he tekivät minusta huomautuksen - muissa asioissa esimiehelle, joka "tarmokkaasti" puuttui asiaan josta ei ymmärtänyt mitään.Ahdisti se tilanne kovin ja lähdin pois.
Uskon että pomo luulee vieläkin puuttuneensa "tosi hankalan työntikijän ongelmaan". Tosiasiassa oli vallalla lesbo pelko vaikka en itse ededs ole varma mikä suuntautumiseni on,mutta se on toinen juttu se. He olivat varmoja ja kohtalo oli kova. No häpeä heille. Minulle uusia uria ja kiva että voin vaihtaa työpaikkaa tuosta puritaaninan maailmasta.