Huoltajuuden hakeminen

Anonyymi-ap

Apua kaipaisin

Sain kuulla muutama vuosi sitten että minulla on poika yhden illan suhteesta. Asia selvisi kun minut kutsuttiin DNA-kokeisiin. Yritin silloin aloittaa yhteydenpidon lapseen mutta lapsen äiti oli päihderiippuvainen ja se teki kaikesta hankalampaa.

Yhteydenpito jäi heikoksi. Myöhemmin kuulin lapsen siirtyneen huostaanotettuna sijaisperheeseen. Ymmärrän, että hän olisi ollut sijaisperheessä nyt vuoden ajan. Hiljattain kuulin lapsen äidin kuolleen.

Ymmärsin sosiaalityöntekijän puheista, että vaikka lapsen huostaanotto jatkuisi, lapsella täytyy olla huoltaja. Haen siis huoltajuutta ja minulla on tulevaisuudessa palaveri asiasta. Korviini kantautui, että lapsen isoäiti hakee myös huoltajuutta. Hän tuntee lapsen ja on tietääkseni käynyt tapaamassa lasta jne. Nyt pelkään menettäväni lapsen huoltajuuden hänelle. Pohdin, onko tässä tapauksessa minun, biologisen isän, vai tämän mummon asema vahvempi.

Mitä minun pitäisi tehdä tai sanoa? Tilanne on aivan uusi minulle ja sosiaalityöntekijä vaikutti aika happamalta, en yhtään tiedä mitä odottaa. Minulla on kaksi lasta nykyisen puolisoni kanssa ja vakaa elämä. Haluaisin tutustua lapseeni ja tarjota hänelle mahdollisesti kodin tulevaisuudessa.

0

142

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

        Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
        Maailman menoa
        92
        2127
      2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

        Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
        Maailman menoa
        33
        2070
      3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

        Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
        Maataloustuki
        50
        1835
      4. Topi osti Askon

        Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
        Maailman menoa
        75
        1360
      5. Mitä kirjainta kaipaat?

        Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
        Ikävä
        86
        1251
      6. Kastaa ja upottaa on eri sanat

        Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
        Kaste
        219
        1141
      7. Uskomatonta touhua!

        Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
        Haapavesi
        31
        1060
      8. Oliko se oikeasti epäselvää

        sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
        Ikävä
        56
        1003
      9. Miten hän sinua katsoi?

        😊😊😊😊😊😊
        Ikävä
        67
        936
      10. Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?

        Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.
        Luterilaisuus
        282
        895
      Aihe