laitoin tossa joku aika sitte ford 3600 tonnisen myyntiin, ja kuulemma sähköpostia on monilta tullu et on liian vähän ajettu. ajettu on siis käyttötunteina 700 000 tuhatta. mietin vaa et paljonko pitää ajaa että myyntiin menee. ja hyväs kunnos on vaikka onki 60 luvulta. mikä teiän mielestä on sopiva tuntimäärä?
traktorin myynti
11
593
Vastaukset
- Anonyymi
Ei 60-luvulla ollut vielä 3600 Fordeja.
- Anonyymi
Minulla oli taannoin myynnissä Valmet 20-traktori, yhtään ostotarjousta ei tullut, vaikka sillä oli kiristelty piikkilankoja vain 100 000 kilometriä aikoinaan.
T. Vanhaisäntä Juvalta. - Anonyymi
senhän voi jokainen ruuvata mieleiseksi niinkuin ennen diisseli taksi mersuista ruuvasivat.
Toi on kyllä ihan älytön määrä käyttötunteina. tietysti varmaa enne vanhaa ajettiin yötä päivää pelloilla ja turvesuolla, ja mittari senku raksuttaa. Ja kyllähän noi vanhat traktorit kestää paljo enemmä mitä uuet. Uusiin tehää melkei jotai aina.
- Anonyymi
Joo kyllähä noi 60 luvun ja sitä vanhemmat traktorit kestää vaikka kuinka kaua. Nyky traktorit valtrasta puhumattakaan nii ei oo kestäviä vaikka sitä nii paljo kehutaan. Ja varsinki tollane tuntimäärä mitä tossa fordissa on nii ehei tuu valtra kestämään lähellekkään.
- Anonyymi
Jaa että vähän ajettu? Taitaa muut olla kateellisia ku tolla ajettu noi paljo ja kestää paremmin ilman isoja huoltoja. Valtra ja nämä uuet nii ei ikinä tuu kestämään yli 50 vuotta ilman huoltoja se on fakta.
- Anonyymi
Hahaahaa, vai että yli 50 vuotta. Kun traktorissa moottori ja hydrauliikka jne. on sähköisesti ohjattua, traktorin mahanalus täynnä antureita, löytyy ecu-bokseja muuta elektroniikkaa, sellaisen koneen järkevä käyttöikä on max 25 vuotta. Sen jälkeen ei sellaista fakiiria olekkaan, kenen lompakko ja hermot kestää, kun sähkölaitteet alkaa happanemaan ja aina tarvitaan merkkiliikkeen asentaja suorittamaan diagnostiikka, kalibrointi, päivitys ja osien vaihdot. Syrjäseuduilla kaukana merkkihuollosta erityisen toivotonta, kone on vietävä tosinaan lavetilla satojen kilometrien päähän, sen halvaannuttua täysin johonkin omituiseen sähkövikaan.
- Anonyymi
Tosta tuliki mieleen et miten traktorin tuntimittari nollaantuu. Jos tolla on ajettu se 700 000 tuhatta nii nollaako se vasta ku on miljoona vai miten se menee? Meiän traktorilla on ajettu lähemmäs 300 000 tuhatta tuntia.
- Anonyymi
Seitsemän sataa tuhatta tuhatta on aika paljon. Kolmekin sataa tuhatta tuhatta on aika paljon. Varmaan joku viisaampi voisi kirjoittaa sen lukuna.
On teillä kestävät traktorit.
- Anonyymi
Mull on IH -73 ajettu 4000 tuntia. Ja Ford 1710 -87 ajettu 3200 tuntia.
Ei näitä kukaan rahalla osta, mutta jobbarit hakis ilmasiks! - Anonyymi
Niin että kuinka, 700 000 käyttötunteina. Ja monet sanoo et mittari nollaantuu 100 000. Kyllä sitte on puhuttu mulle pelkkää valetta. Kai tollane vanha tuntimittari menee varmaa reippaasti yli miljoonaan jos ees koskaan nollaantuu.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Asiakkaalle ei myyty energiajuomaa - tuomio tuli syrjinnästä
Vaikka oli ilmeisesti täysi-ikäinen. Tosin ei lapsiakaan saisi syrjiä, koska oppivat helposti itsekin syrjimään, jos koh402708Miksi aina pitää kilpailla parhaudesta?
Mua ärsyttää se, että kaikki kilpailut ja visailut keskittyvöt aina siihen, kuka on paras missäkin. Tänäkin aamuna tuli612058Pakkoruotsista luopumalla kymmenien miljoonien säästöt
Pakkoruotsin opiskelun kustannuksista ei ole juurikaan tehty kustannusselvityksiä, mutta joidenkin arvioiden mukaan siit521906- 911734
Luterilaisen kirkon koko kastekaava on väärä
Uudessa testamentissa on kaksi täysin ristiriidassa olevaa kastekäskyä Matt 28:19 ja Ap. t. 2:38. Matteuksen evankeluimi411564Kerro minulle
Miksi teit niinkuin teit? Miksi kielsit tunteesi minua kohtaan. Miksi et halunnut että tiedän oikeasti mitä tunnet. Etkö641185Seksuaalinen ahdistelu, naisten vähättely ja törkeä käytös naisia kohtaan kukkii rakennustyömailla
Tällainen lienee ihan tavallisista kaikilla "äijävaltaisilla" työpaikoilla. Kaikki miesvaltaiset alat eivät ole toksise1241129Miten Yxäri iskettiin?
Voisin tässä unta odotellessani kertoa, miten mieheni lähestyi minua. Tunsimme entuudestaan. Hän kyseli minulta aina j1661095Kristinuskossa Isän ja Pojan ja Pyhän Hengen nimessä
Jeesuksen kehoitus kastamiseksi Isän ja Pojan ja PH:n nimeen. Matt 28:19: "Menkää siis ja tehkää kaikki kansat minun3781055Rakkaalle J miehelle.
Hitto mulla on sua ikävä. Haluisin heti nyt tulla sun syliin ja suudella sua.ja, ja ja... Hirveä ikävä.641033