https://yle.fi/a/74-20110603
mitä tästä tuumataan
usasta tuli uutisia nyt
Solar Foods on listautunut Helsingin pörssiin.
37
1033
Vastaukset
- Anonyymi
hiljainen on kylätie....
- Anonyymi
osake pohjaa vielä euron tuntumaan?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
osake pohjaa vielä euron tuntumaan?
oomi886
- Anonyymi
tuhoon tuomittu kohkaus?
- Anonyymi
eikö kukhan kerro mithän?
- Anonyymi
jos kerran valtio tukee niin ehkä näkymä on toiveikas
- Anonyymi
Käsi kättä pesee, eli korruptiorahoja lähipiirille.
- Anonyymi
Ei ole Helsingin Pörssissä vaan sen First North listalla.
- Anonyymi
eli nousua luvassa 2030?
- Anonyymi
Vietkö naisen ensitreffeille syömään Solarfoofdsin mössöä, missä on liikaa rautaa?
- Anonyymi
innovaatiot voi nousta hetkeksi raketin lailla-ostohetki oleellinen
- Anonyymi
Mitä Solein on?
Solein on monipuolinen proteiini, jota valmistetaan ilmasta, jota hengitämme: Ainutlaatuisessa tuotantoprosessissa luonnosta löytyvää mikrobia -- yhtä miljardeista erilaisista mikrobeista -- kasvatetaan fermentoimalla, hyödyntäen ilmaa ja sähköä. Solein on runsasravinteinen ja monipuolinen raaka-aine, joka voi korvata kasvi- ja eläinproteiineja kaikenlaisissa ruoissa. Soleinilla voidaan myös täydentää erilaisten elintarvikkeiden ravintoprofiilia: se voi olla raudan, kuidun tai B-vitamiinien lähde, ja se voi tuoda ruokiin erilaisia teknofunktionaalisia ominaisuuksia. Lue lisää osoitteesta www.solein.com.
Solar Foodsista
Solar Foods tuottaa Solein®-proteiinia hyödyntämällä hiilidioksidia ja sähköä. Säästä ja ilmasto-olosuhteista riippumaton Soleinin tuotanto vapauttaa maailmanlaajuisen proteiinituotannon perinteisen maatalouden rajoituksista. Suomessa vuonna 2017 perustettu Solar Foods on listattu Nasdaq First North Growth Market Finland -markkinapaikalle. Lue lisää osoitteista www.solarfoods.com ja www.investors.solarfoods.com.
Liitteet
Funded by the European Union.png
Nasdaq Green Equity.png - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
innovaatiot voi nousta hetkeksi raketin lailla-ostohetki oleellinen
tehtaita pystyyn juu-menee sähköä paljon tuotantoon....
uutiset kertoo
https://www.kauppalehti.fi/uutiset/kl/154d37e2-c5db-42ab-82fd-0db2e0b2d83f?ref=ampparit:f8f8
- Anonyymi
https://www.kauppalehti.fi/uutiset/kl/cfc30224-52ad-4c06-996c-2483c8570588?ref=ampparit:75aa
sellasta hyvää ilmasta - Anonyymi
kananmunien korvike?
- Anonyymi
ja kohta taas pohjaa n. 4 euroon?
- Anonyymi
Musk mussuttaa soleiinia kohta raketissa trumpin kanssa
- Anonyymi
Liikaa rautaa, mikä on vaarallista ihmiselle. Maistuu pahalle. Kukaan ei tähän investoi.
- Anonyymi
kohta 7 e...
- Anonyymi
kohta 200e osake?
- Anonyymi
jauhelihaa ei tarvita?
- Anonyymi
vaatiko se myös vetyä prosessiin?
- Anonyymi
Missä yrityksen johto luuhaa. Pettikö kantti ensimmäisen tosi ongelman edessä. Viittaan tällä soleiinin rautapitoisiuteen.
Ihmettelen karkuruutta ja Lappeenrannan satamasaunoja. - Anonyymi
KelpEat kehittää erittäin ravitsevia, vastuullisia ja yleistä hyvinvointia tukevia innovaatioita. Kuluttajat etsivät jatkuvasti terveellisiä ja ravitsevia välipalavaihtoehtoja, jotka auttavat heitä ylläpitämään aktiivista elämäntapaa, hoitamaan tiettyjä sairauksia tai parantamaan suorituskykyä. Solein on erinomainen raaka-aine tällaisissa tuotteissa, sillä se tarjoaa proteiinia, ravintokuitua, ja muita hivenaineita ja minimoi samalla ympäristövaikutuksia", kertoo Solar Foodsin myyntijohtaja Juan Manuel Benitez-Garcia.
- Anonyymi
Sopimukseen sisältyy ehdollinen sitoumus ostaa Soleinia 27 tonniin asti Q3 2025 ja Q2 2028 välisenä aikana. Sopimus on ehdollinen tiettyjen lainsäädännöllisten hyväksyntöjen saamiselle, ja se antaa KelpEatille yksinoikeuden Soleinia sisältäville merileväpohjaisille tuotteille, mikäli tietyt ehdot ostovolyymeja koskien täyttyvät. Sopimuksen kokonaisarvo Solar Foodsille on noin 0,5 miljoonaa euroa.
"Soleinin ja kelp-merilevän yhdistäminen mahdollistaa todella disruptiivisen innovaation, joka tarjoaa kaikki tarvittavat ravintoaineet ja on ympäristöystävällinen. Innovaatiomme vievät terveelliset välipalat täysin uudelle tasolle ja asettavat uuden standardin kestäville ruokaratkaisuille nykypäivän vaativille ja tietoisille kuluttajille. Pitti Taste -tapahtumassa saamamme palautteen perusteella olemme vakuuttuneita siitä, että ilmastopositiivisten, ravintorikkaiden ja korkealaatuisten elintarvikkeiden uutta aikakautta ajaville tuotteille on kysyntää", sanoo KelpEatin toimitusjohtaja Luca Cerruti.
- Anonyymi
Uutinen vähentää näkemyksemme mukaan Soleinin tuotannon skaalautumiseen liittyviä riskejä, mikä on yhtiön kannalta myönteistä ja voi lisätä asiakkaiden kiinnostusta esisuunnitteluvaiheessa olevaa teollisen mittakaavan Factory 03 -tehdasta kohtaan. Ennusteemme olettavat tuotannon skaalautuvan vielä nykyistä demonstraatiolaitosta suurempaan mittaluokkaan, joten uutinen ei aiheuta tarvetta ennustemuutoksille.
Inderes
Solar Foodsin demonstraatiolaitos antoi lisää näyttöjä Solein-tuotannon... 18
Uutinen vähentää näkemyksemme mukaan Soleinin tuotannon skaalautumiseen liittyviä riskejä, mikä on yhtiön kannalta myönteistä ja voi lisätä asiakkaiden kiinnostusta esisuunnitteluvaiheessa olevaa teollisen mittakaavan Factory 03 -tehdasta kohtaan.
inderes juttelua - Anonyymi
MicceZ
Vino_Pino
22 t
Raudan imeytyvyys on oma juttunsa; esim. kasveista elimistö ottaa rautaa vastaan huomattavasti heikommin kuin lihasta. Sen määrän roolista hyväksyttävyydelle en tiedä, mutta yksi haaste mikrobimassan syömiselle on aiempina vuosikymmeninä ollut niiden suuri puriinipitoisuus. Ne ovat erityisen haitallisia jos on kihti olemassa tai kehittymässä.
Uusikin proteiini voi olla allergeeni ristireaktion kautta (jos muistuttaa riittävän paljon jotain jolle on aiemmin herkistynyt), esim. koivu-omena-pähkinät-porkkana. Ominaisuutta pystytään jossain määrin ennustamaan vertaamalla rakennetta tunnettuihin allergeeneihin, mutta lopullinen tilanne selviää vasta pidempiaikaisen käytön kautta.
Toivon yhtiölle menestystä - konsepti on hyvä mutta ajoitus markinoiden suhteen on aina haaste. Faktat saisi kyllä tuoda objektiivisemmin esiin. Pelkkä ilman hiilidioksidipitoisuus ei tälle bakteerille riitä ja kasvuun tarvitaan muutakin kuin hiilen lähde. Ei tämä jauho vielä ihan ruokaakaan ole, mutta yksi mahdollinen ruoan ainesosa.
inderes porinaa - Anonyymi
https://www.salkunrakentaja.fi/2025/06/solar-foods-proteiini-tuotanto/
Osake nousuun?- Anonyymi
Solar Foods kokee Flexenin kohtalon!
https://www.tekniikkatalous.fi/uutiset/flexens-vie-suomalaista-energiaosaamista-maailmalle/38f06375-2141-3cd1-888d-385249f07bfe
https://www.flexenskokkola.fi/
Järjettömiä hankkeita.
"markkinat" - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Solar Foods kokee Flexenin kohtalon!
https://www.tekniikkatalous.fi/uutiset/flexens-vie-suomalaista-energiaosaamista-maailmalle/38f06375-2141-3cd1-888d-385249f07bfe
https://www.flexenskokkola.fi/
Järjettömiä hankkeita.
"markkinat"Ydin!
https://www.vasabladet.fi/Artikel/Visa/887562
Solar Foods soleninkilon valmistus vaatii energiaa 100 kilowattituntia!
Energian kulutukseen kaatui Spinnova ja Solar Foods!
"markkinat"
- Anonyymi
Olemme ylpeitä kutsusta Lebensmittel Praxisin järjestämään Vuoden Supermarket -kongressiin. Tapahtumassa, joka kokosi yhteen saksalaisia elintarvikealan ammattilaisia, keskustelimme siitä, miten Solein muokkaa ruoan tulevaisuutta ja asettaa uuden standardin ravintoproteiinille – EU:n sääntelyhyväksynnän odotetaan tapahtuvan ensi vuonna.
Pystyimme tarjoamaan muutamille valituille myös maistiaisia tulevaisuudesta: Solein® Salty Caramel Frozen -herkku – ajaton herkku, joka on uudelleen kuviteltu lisäproteiinipotkulla ja ilman eläinperäisiä ainesosia. Herkku on valmistettu Soleinista, uraauurtavasta proteiinista, jonka jalanjälki on pieni ja hyöty maksimaalinen.
sharevillet - Anonyymi
LithiumPower
16.5.
KelpEatin pienen kokoluokan takia uutisella on rajallinen vaikutus Solar Foodsin sijoitustarinaa ajatellen, mutta nähdäksemme se on askel oikeaan suuntaan Soleinin tunnettuuden vahvistamiseksi keskeisillä Yhdysvaltain markkinoilla. Samalla yhtiölle annettu yksinoikeus myydä Soleinia sisältäviä merileväpohjaisia tuotteita voi kieliä myös Solar Foodsin tulevien toimitussopimusten rakenteesta. Uutinen ei aiheuta tarpeita ennustemuutoksille, mutta se tuo nähdäksemme lisänäkyvyyttä Soleinin kaupallistamisen etenemiseen.
https://www.inderes.fi/analyst-comments/solar-foodsin-sopimus-kelpeatin-kanssa-on-askel-soleinin-tunnettuuden-vahvistamiseksi?utm_source=nordnet&utm_medium=integration
shareville - Anonyymi
SolarFoodsin proteiinissa on liikaa rautaa ja siksi se ei sovellu ravinnoksi.
- Anonyymi
Trollin näkemys. Ongelma on sen valmistuksen vaatima sähköenergia. Se hirmuinen 100 kilowatttuntia kilon valmistukseen...
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Trollin näkemys. Ongelma on sen valmistuksen vaatima sähköenergia. Se hirmuinen 100 kilowatttuntia kilon valmistukseen...
vety on ratkaisu siihen?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
vety on ratkaisu siihen?
Sähköllä valmistettu vety vaatii paljon sähköenergiaa. Kilo Solar Foods proteiinia voidaan valmistaa 50 kilowattitunnin energiapanoksella, kun vety on valmitettu maakaasusta.
https://tradingeconomics.com/commodity/eu-natural-gas
"markkinat"
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 713105
- 922875
- 512115
Mietin että
Onko tästä enää paluuta entiseen? Ainut asia joka päiviini toi taannoin iloa, oli meidän yhteinen hassuttelu ja huumorin201575- 151349
Nyt rupeaa löytymään talonmiestä ja muuta sankaria hallipaloon
Kyllä on naurettavia juttuja tuossa paikallislehdessä, että saa tosiaan nauraa niille..51338Aaamu on täällä taas!
Hyvää ja rauhallista työpäivää rakkauteni. Kunpa vaan hymyilisit enemmän. Toivon, että joku kaunis päivä kanssani et vaa131301Tajusin vaan...
Että olen pelkkä kroonistunut mielisairas. Olen sairauspäissäni luullut itsestäni liikaa. Luulin, että olen vain korkein131273- 181270
Noin ulkonäkö-jutut ei multa
Nainen, koskaan en ole kirjoittanut siitä mitään ilkeää. Ei kuulu tapoihin241232