Nyt kaikki jotka osaavat OIKEASTI vastata tähän, niin HUOMIO!!!! JOS ostan paperikoiran ja kunnassani täytyy maksaa koiraveroa, niin voinko jotenkin luistaa veron maksamisesta, vai onko sitä pakko maksaa kun rek. papereissa on minun tiedot? Entä jos en ilmoita koirastani kunnalle, niin mistä ne tietää että minulla on koira. Paperittomastahan on helppo jätää maksamatta kun "sitä ei ole olemassa" eli siitähän ei ole tietoja missään.
Maksaisin kyllä verot mukisematta, JOS kunnallani olisi tarjota jotain vastineeksi!!! Täällä ei kertakaikkiaan ole koirille mitään, ei kenttää ei paikkaa jossa juosta irti jne.
Mutta verot muistetaan pyytää!!!!
Asiallisia vastauksia! Vittuilut saa jäädä sikseen!!!!
Maksaisin kyllä verot mukisematta, JOS kunnallani olisi tarjota jotain vastineeksi!!! Täällä ei kertakaikkiaan ole koirille mitään, ei kenttää ei paikkaa jossa juosta irti jne.
Mutta verot muistetaan pyytää!!!!
Asiallisia vastauksia! Vittuilut saa jäädä sikseen!!!!
Vastaukset 11
Vanhimmat
ei niitä kukaan tarkista.
vaikkakin suotavaahan se olisi.. ei kaikissa kunnissa edes ole koiraveroa,mm kirkkonummella ei ole.
tiedän kasvattajia jotka eivät maksa kotikoiristaan veroa.
Eli tuon vain koiran kotiin ja "unohdan" kertoa kunnalle että otin koiran ja en maksa siitä veroa? Onko noin yksinkertaista? Näkeekös kennelliitto että en maksa sitä?
Jos koirasi karkaa ja viedään eläinhoitolaan, maksat verosi kaksinkertaisina. Jos nyt ilmoitat kunnan rahatoimistoon koirastasi, ensimmäinen maksulappu kolahtaa postiluukusta ensi keväänä.
Koirapuistot ja -kentät eivät ole ainoa asia, mitä koiraverolla katetaan. Myös eläintensuojelu yms. asiat kuuluvat koira-asioihin.
Sitä paitsi koirapuisto ei ole luonnollinen ja hyvä paikka koiran ulkoiluun.
meilläpäin koiravero on 50e vuosi. Ja kaupunkialueen läheisyydestä löytyy kyllä koirapuistoja, joita ein käytä.
itse maksan ja olen vuosia maksannut. Ei meille kuitenkaan koskaan ole tultu laskeman paljonko niitä koiria on. Eli viranomaiset luottavat ilmoitukseesi.
Ei se onko se koira paperillinen katso sitä onko maksettava vai ei. Ei tarvita muuta kuin hankala lähellä asuja joka tekee kyselyn koirastasi, eli oletko maksannut siitä veron vai et. Ja ellet ole räpsähtää maksu kaksinkertaisena.
kennelliiton koira net tulee varmasti edesauttamaan veronkiertäjien kiinnisaantia. Kasvattaja voi joutua ilmoittamaan kenelle ja mihin kuntaan pentu lähti, kun verokarhu alkaa lukea tuota koiranettiä. Näin on käynyt Ruotsissakin.
sulle pykälät yhden kaupungin käytännöstä.
Taitaa sama teksti löytyä useimpien kuntien sivuilta:
"Koiraveroa on suoritettava viittä kuukautta vanhemmista koirista, jotka vuoden 2004 lopussa ovat pysyvästi olleet kaupungin alueella. Koiravero maksuun pannaan toukokuussa 2005.
Koirailmoitus
Koiranomistajan, joka ei aikaisemmin ole ilmoittanut koiraansa kaupungin taloushallintoon, tulee tehdä ilmoitus viimeistään helmikuussa 2005. Koiranomistajan ollessa alaikäinen ilmoituksen tekee hänen holhoojansa. Ilmoitusvelvollisuus koskee myös verovapaita koiria.
Muutosilmoitus
Tehdään koirasta, mikäli koiran pysyvä pitopaikka on muuttunut toiseen kuntaan, koira on luovutettu uudelle omistajalle, koira on kuollut tai koiranomistajan osoite on muuttunut. Ilmoitus on tehtävä helmikuun 2005 loppuun mennessä.
Ellei koirailmoitusta ole annettu säädetyssä ajassa, voidaan koiravero korottaa enintään kaksinkertaiseksi."
Todellisuushan on nykypäivänä se,etteivät viranomaiset ala noita veroratsioita monessakaan paikassa pitämään.Ei resurssit riitä.
On kieltämättä ahterista maksaa esim.meidän kunnassa 30 euroa per koira.
Mulla menee 90 vuodessa,ja kunta on vastineeksi järkännyt yhden koirapuiston,johon ei edes uskalla koiria viedä koska joskus aiemmin on kylvetty myrkkysyöttejä alueelle.
Ei kunta oo kennelliiton kanssa missään tekemisissä,eivät sieltä tarkasta koiria ja omistajia.
Ennen (kauan sitten) saatiin kaulapantaan kiinnitettävä veromerkki,n.25 vuotta taitaa olla aikaa siitä.
Nykyään veron maksu on oikeastaan vain koiranomistajasta itsestään kiinni.
Jos nyt esim. sun koirasi päätyy tuonne löytötarhalle,nin ei meilläpäin ainakaan sitä kontrolloida onko verot hoidettu.Toki jossain voi olla eri käytäntö.
Tottakai se kuuluu maksaa jokaisen, jos asuu sellaisessa kunnassa missä sitä peritään. Kyllä minä ainakin maksan kolmesta sekarotuisesta mukisematta. Ei tulisi mieleenkää yrittää luistaa asiasta. Paljon sinunlaisiasi, niin me muuthan saamme maksaa enemmän. Ikävää sinulle kun jossain vaiheessa käykin ilmi ettet maksa.
Naapurit ja monet koiravihaajat kyllä pitää kunnan ajantasalla. niinkuin miunkin tapauksessa kävi. tuli vielä lisämaksu kun en ollut ilmoittanut. joten tervetuloo kerhoon vaan.
koiranomistajat ajattelee heti mite kiertäs veroja.sopii hyvin tuohon teidä touhuihi muutenki tuo tyyli. eihä koiria ole yleesä kun rikkailla ja ne vielä yrittää kiertää veroja.täällä vielä kyselee ohjeita.eikö hävetä yhtää
Itse en ole koskaan paperikoiristani maksanut veroja, enkä tule maksamaankaan. En maksa ihan siitä periaatteesta, että mitään vastinetta ei rahoille ole, emmekä ole saaneet edes vastausta ja laskelmia siitä mihin koiraverot menevät, eli ilmeisesti menevät päättäjien taskuihin.