Työnteon kulttuuri Suomessa

Maajussi sinnittelee töissään pitempään kuin palkkatyössä käyvä – taustalla pärjäämisen kulttuuri
7208
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Näin on!

Ikä ei paina, kunhan hankkii lukulasit, että näkee täyttää tukiaisanomuksia.

Äänestä
  • Tosi typerä kommentti. Itse asiassa ne lukulasit on toki tarpeen, että pystyy lukemaan jatkuvalla syötöllä tulevia muutoksia pykäliin, sääntöihin ja vaatimuksiin. Tietsikalla on nähtävä tehdä töitä mitä ihmeellisimpiin aikoihin, kuin muilta töiltä ehtii. Uuttakin on opiskeltava ja itseään kehitettävä koko uran ajan. Näitä hommia ei voi ulkoistaa kellekään muulle, kun yleensä ketään muuta ei ole. Puolisolla on ihannriittävästi omassa osuudessaan samoja perehtymisiä.

    Äänestä

Työt kun ei katoa mihinkään, vaikka eläkkeelle jäisikin. Ensin pitää myydä tila, jos meinaa levätä laakereillaan. Eikä kukaan tule sanomaan, että olet riittävästi firmaasi palvellut, nyt on aika levätä, ja oikein hyvä ihminen olet. Koskaan.

Äänestä

Eikös maajussi pidä itseään yrittäjänä? Vai onko se unohtunut valtion runsaiden tukirahojen myötä. runsaat?
Vai mikä on syynä siihen, että vertaat itseäsi palkansaajiin? Vai arasteletko vertailua muihin yrittäjiin syystä tai toisesta? Niihin, jotka joutuvat oikeasti ottamaan yrittäjäriskiä ja pärjäämään omin avuin?
Heillä on aito pärjäämisen kulttuuri syntynyt pakosta, kun muuten ei rahaa tilille ropsahda kuin oman yrityksen tuotteiden myynnistä…

Äänestä
  • Eroa tulee siinä, miten eläkkeen perusteena oleva taso määrittyy.

    Meillä sitä kutsutaan työtuloksi, koska mela-vakuutetut ovat yrittäjiä. Se eroaa palkansaajien maailmasta, ja silloin on erikseen säädetty se , miten yrittäjien työtulo määritellään.

    Äänestä

  • Anonyymi00005 kirjoitti:

    Eroa tulee siinä, miten eläkkeen perusteena oleva taso määrittyy.

    Meillä sitä kutsutaan työtuloksi, koska mela-vakuutetut ovat yrittäjiä. Se eroaa palkansaajien maailmasta, ja silloin on erikseen säädetty se , miten yrittäjien työtulo määritellään.

    Työtulo on ihan tuulesta temmattu jolla ei mitään tekemistä oikean tulotason kanssa.Keskimäärin on ollut kolmanneksen liian suuri.Joutava kirjoituspöytähenkilö lienee joskus määritellyt.

    Nyt YEL vakuutettu nostaneet hirveän marinan kun niille alettu samalla systeemillä määrittelemään työtuloja.

    Äänestä

  • Anonyymi00006 kirjoitti:

    Työtulo on ihan tuulesta temmattu jolla ei mitään tekemistä oikean tulotason kanssa.Keskimäärin on ollut kolmanneksen liian suuri.Joutava kirjoituspöytähenkilö lienee joskus määritellyt.

    Nyt YEL vakuutettu nostaneet hirveän marinan kun niille alettu samalla systeemillä määrittelemään työtuloja.

    Työtulo Myellissä kaiketi pyritään määrittelemään nk MyEL-hehtaarien perusteella. Ja jollain perusteella on arvioitu se työmäärän arvo, joka yhden MyEL-hehtaarin hoitamiseen menee.
    Sikäli kun olen ymmärtänyt, niin MyEL-hehtaarin työmäärä arvotetaan pellon osalta yhden suhde yhteen ja metsän osalta täällä eteläisessä Suomessa yhden suhde kymmeneen.

    Jostain on tempaistu tuo MyEL-hehtaarin työn arvo. En tiedä miten, mutta vaikea uskoa, etteikö siihen löydy jotain muuta perustetta kuin ’tuulesta temmattu’ luku.

    Yellissähän arvioidaan työn arvo siten, että paljonko pitäisi maksaa työntekijälle palkkaa saman työn tekemiseen, mitä yrittäjä tekee. Yrittäjillä on kuitenkin melkoisen suuri valinnanvapaus tuon työtulon arvioimiseksi ja ilmeisesti on hyvin yleistä, että työtulo arvioidaan reilusti alakanttiin ja siten alivakuutetaan itsensä melkoisesti. Maksut tietysti ovat tuolloin pieniä, mutta niin on tuleva vanhuuseläkekin, työkyvyttömyyseläke, sairauspäiväraha, äityispäiväraha jne, jne eli kaikki ansiosidonnaiset sosiaali- ja muut edutkin, jos niitä joskus tarvitsee.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Maajussi sinnittelee töissään pitempään kuin palkkatyössä käyvä – taustalla pärjäämisen kulttuuri

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu