Vaihdevuodet ja henkinen hyvinvointi

Olen alkanut olla sellaista että olen todella masentunut kiukkuinen
itkeskelen, tunnen samaan aikaan
myös suunnatonta vihaa miestäni
kohtaan, vaikka mitään syytä siihen
ei ole. Mitään hormoonikorvaus hoitoa ei tällä hetkellä ole, Kärsin
myös hiivatulehduksesta.
Kannattaako mennä lääkäriin ja
kysyä tuosta hormoonihoidosta;
auttaako se em. Oireiseen?
8518
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Kyllä monet naiset on kehuneet, että hormonikorvaushoito auttaa myös psyykkiseen oireiluun.
Hiivatulehdukseen se ei auta.

Äänestä
  • Saattaa auttaa jopa hiivaan.

    Äänestä

Auttaa hyvinkin, jos oireet johtuvat estrogeenin puutteesta. Oireet voivat olla myös riippumattomat vaihdevuosista, sattuvat vain samaan aikaan. Silloin hormonikorvaushoito ei auta, vaan tarvitaan psyyken lääkkeitä.

Mutta voisihan sitä hormonikorvaushoitoa kokeilla. Keskustele asiasta gynekologin kanssa!

Äänestä

Miten se hormonikorvaushoito muuten eroaa yhdistelmäehkäisy- tai minipillerien antamien hormonien toiminnasta, jos on ehkäisy käytössä noilla? Vaihdevuosia kohta kolkuttelen itsekin, mutta ei ole vielä 48-v. mitään sinne osuvia oireita, elleivät ehkäisypillerit niitä oireita jotenkin maskaa piiloon.

Äänestä
  • Ehkäisypillereistä voi toki joskus olla apua oireiluun.
    Jos ikää on jo yli neljänkymmenen, kaikki ehkäisypillerit ei taida olla enää niin hyviä käyttää. Onhan niissäkin jotain eroja.
    Itse olin noin 45-vuotias, kun yksi lääkäri tivasi minulta tiukkana, kuka minulle oli käytössäni olleet ehkäisypillerit kirjoittanut, ne oli kai jotain yhdistelmäpillereitä.
    Tivasi oikein pariinkin kertaan, ja kerroin, etten todellakaan muistanut, mistä ne olin saanut. Tuli jotenkin tunne, ettei hän uskonut minua, luuli kenties, etten vain halunnut kertoa.
    Lopetin kyllä heti niiden käytön siihen.

    Äänestä

Mitenkä se syöpäriskin kasvu?

Äänestä
  • Guuglaa ite!

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Olen alkanut olla sellaista että olen todella masentunut kiukkuinen
itkeskelen, tunnen samaan aikaan
myös suunnatonta vihaa miestäni
kohtaan, vaikka mitään syytä siihen
ei ole. Mitään hormoonikorvaus hoitoa ei tällä hetkellä ole, Kärsin
myös hiivatulehduksesta.
Kannattaako mennä lääkäriin ja
kysyä tuosta hormoonihoidosta;
auttaako se em. Oireiseen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu