Sami Jauhojärvi otti yhden tabletin kesken kisan

Sami Jauhojärvi otti yhden tabletin kesken kisan – mullistava vaikutus: ”Kuin olisi startista lähtenyt”
Sami Jauhojärvi sai varaslähdön uralleen Lahdessa 2001, suomalaishiihtäjä kärysi dopingista. vuotta myöhemmin hän tajusi, että Suomessa ollaan ”ihan pihalla” eri metodien hyödyntämisessä.
182
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Jauhojärvi kiinnitti huomiota siihen, että joukkueen konkari Harri Kirvesniemi vaikutti oudon hermostuneelta.

Sen enempää hän ei asialla vaivannut päätään. Olihan muutamaa päivää aiemmin julki tullut Jari Isometsän Hemohes-käry yksittäistapaus ja erehdys.

Toisin kuitenkin kävi. Kisojen päätöspäivänä, sunnuntaina 25. helmikuuta, kärähti Janne Immonen. 28. helmikuuta jytisi kunnolla: Hiihtoliitto kertoi, että positiivisen dopingnäytteen olivat antaneet myös Kirvesniemi, Mika Myllylä, Milla Jauho ja Virpi Kuitunen.

Uutinen järkytti koko Suomea, mutta Jauhojärvi oli toista maata.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Sami Jauhojärvi otti yhden tabletin kesken kisan – mullistava vaikutus: ”Kuin olisi startista lähtenyt”
Sami Jauhojärvi sai varaslähdön uralleen Lahdessa 2001, suomalaishiihtäjä kärysi dopingista. vuotta myöhemmin hän tajusi, että Suomessa ollaan ”ihan pihalla” eri metodien hyödyntämisessä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu