Laumanhenki

Anonyymi-ap

Kysyisin kokemuksia laumanhenki nimisestä koirankoulutuksesta orimattilassa? Katsoin instagramissa heidän videoitaan hihnakäytöksestä ja oli vakuuttavia mutta ilmeisen nopeasti saadut tulokset laittoi pohtimaan, et onkohan jotain vanhanaikaista koulutusta (pelottelua, satuttamista jne negatiivista koulutusta) käytössä.
Kertokaa myös jos on suosituksia osaavista kouluttajista Etelä-Suomen alueella hihnakäytökseen ja ohitushaasteisiin. Eli olet itse käynyt ja todennut hyväksi. :)

2

563

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      AIvan usokmaton kouluttaja vetäjä antoi meille sen mitä tarvitsimme ja varmaan loppuelämäksi silmiä avaavaa koulutusta ja opstusta
      kouluttaja keskittyy myös yksilö ohjauksee ja kuten heidän sivuillaan sanotaan ..

      Keskitymme mielentilan kouluttamiseen, käytöstapoihin ja perusasioihin.
      Meillä koiria ei laiteta sermien taakse,
      porrasteta treeneihin tai opeteta ohjaajia olemaan namiautomaatteja.

    • Anonyymi

      Meillä ikävämpi kokemus. Ongelmakäytökseen haettiin ratkaisuja hyvin vanhanaikaisin keinoin. Hihnakäytös olisi haluttu kouluttajan toimesta karsia siten, että koiraa vetäistään kivuliaasti kun se vetää hihnassa.
      Kolinapurkilla pelästytetään koira, että saadaan sen huomio ynnämuuta.. Tietoa kouluttajalla varmaankin on, mutta kannustan harkitsemaan onko tuo koulutus oikein koiralle ? Etenkin herkälle aiheuttaa varmasti paljon stressiä ja luultavasti vahingoittaa suhdetta.

      Eli kysymykseesi vastaisin oman kokemuksemme myötä että käytössä on juurikin nuo mainitsemasi negatiiviset keinot: pelottelu, satuttaminen. Ei tarvitse olla namuautomaatti, vaikka olisikin positiivinen ja reilu koiralle. Löysimme itse toisen kouluttajan kautta hyviä neuvoja, asiantuntevaa ja henkilökohtaista ohjausta joiden avulla ollaan päästy hyviin tuloksiin.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      274
      7160
    2. Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita

      Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat
      Maailman menoa
      64
      3879
    3. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      269
      3172
    4. SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"

      Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden
      Maailman menoa
      52
      1909
    5. Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä

      Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä
      Suomalaiset julkkikset
      1
      1377
    6. Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä

      Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,
      Elokuva
      3
      1222
    7. Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!

      Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr
      Maailman menoa
      5
      1077
    8. Ajattelin silloin

      että jos olet kiinnostunut, ihan oikeasti, niin kuulen sinusta vielä.
      Ikävä
      101
      1033
    9. TTP avajaiset

      Tuhannen Taalan Paikka avautuu 1.3-26. Onpa tosi mukavaa! Kiitos Jaanalle kun olet niin aktiivinen ja jaksat yrittää ja
      Haapavesi
      40
      982
    10. Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!

      Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.
      Tv-sarjat
      0
      961
    Aihe