Tässä kun alkaa taas pikkuhiljaa selviämään nämä talven työkuviot, niin mahdollisesti Tammikuussa olisi taas kerran edessä tuollainen nopea (1-2vk.) Thaimaan visiitti.
Etelä Thaimaa itselleni se mieleisin alue mutta mietin josko "perinteisen" Phuketin sijaan menisikin vaihteeksi lehdelman toiselle puolen Krabille, joko tuohon mantereen puolelle (ao nang yms.) jossa olen ollut vain kerran joku +10v. sitten taikka Lantalle jossa ollut 2 taikka 3 kertaa ja on itselleni hyvin mieluisa kohde.
Aikaisemmin lentänyt Finskillä suoraan Krabille (ostettuna matkatoiston edullisena äkkilähtö lentopaikkana) taikka sitten sisäisellä lennolla Bangkokista yhdistettynä useamman kohteen lomalla.
Nyt kun Fisnki ei enään lennä Krabille niin suoria lentojahan ei sinne ole kuin TUI:n lomalento ja muiden matkatoimistojenkin Krabin lomat lennetään Phuketin kentälle (josta sitten useamman tunnin matka tuonne Krabin puolelle).
Vaihtoehtoja siis lentää Phukettiin ja siitä Krabille, Lentää Bangkokiin ja siitä sisäisesti Krabille taikka sitten 2-3 vaihdolla muita reittejä pitkin.
Oletteko mitä vaihtoehtoja käyttäneet tuonne Krabin puolelle matkaamisessa viimeaikoina?
(niin ja tosiaan tarkoitus lentää taasen "pienellä budjetilla" joka itselläni tarkoittaa lentoihin maks 1000€:a sesongilla (Phuketin puolelle onnistuu 800-900€:lla käyttänen noita matkatoimistojen lentopaikkoja jotka ovat "normaaleihin" Finnairin H:ki - Phuket koneisiin).
Matkustus/lennot Krabille
3
354
Vastaukset
Itse itselleni vastaten ja jatkokysymystä kysyen.
Tammikuuulle löytyisi yksi (mahdollisesti aikatauluihini sopiva) TUI:n lomalento H:ki - Krabi - H:ki, joka olisi matkatavaroiden ja ruuan kanssa olisi noin 1000€:n tienoilla.
Onko kokemusta noista TUI:n kaukolennoista, eivät varmastikkaan mitään "huippua", mutta kai niillä sentään "voi" matkustaa? Lennon aikataulu ei aivan ihanteellinen, mutta kyllä sen kanssa toimeen tulisi.Noh, tuli tänäin otettua huomiselle matkatoimiston lentopaikka H:ki-Phuket-H:ki,
Pitää katsoa siirtyykö tuosta Krabille vaiko jäänkö Phuket:iin (Tai ehkä Khao lak:iin)santtu_1975X kirjoitti:
Noh, tuli tänäin otettua huomiselle matkatoimiston lentopaikka H:ki-Phuket-H:ki,
Pitää katsoa siirtyykö tuosta Krabille vaiko jäänkö Phuket:iin (Tai ehkä Khao lak:iin)Näköjään "tylsäksi" taas aloin ja jään Phukettiin, mutta yhdelle viimeisistä alueista jossa en Phuketissa ole edes käynyt, eli Kaakkois Phuketissa olevan Cape Panwa niemen kärkiosiin. Näkee taas ainakin ihan uuden, itselleni käymättömän osan tuolla saarella jos ei muuten.
Sitten joskus toinen kerta tuonne Krabin puolelle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa
Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on566678- 575843
Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki
Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h1135195En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä
Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛163883Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?
Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist443803Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd
Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai1323480Onnettomuus
Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?53380Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa
Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl1722945- 252759
Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"
Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris532614