Tässä kun alkaa taas pikkuhiljaa selviämään nämä talven työkuviot, niin mahdollisesti Tammikuussa olisi taas kerran edessä tuollainen nopea (1-2vk.) Thaimaan visiitti.
Etelä Thaimaa itselleni se mieleisin alue mutta mietin josko "perinteisen" Phuketin sijaan menisikin vaihteeksi lehdelman toiselle puolen Krabille, joko tuohon mantereen puolelle (ao nang yms.) jossa olen ollut vain kerran joku +10v. sitten taikka Lantalle jossa ollut 2 taikka 3 kertaa ja on itselleni hyvin mieluisa kohde.
Aikaisemmin lentänyt Finskillä suoraan Krabille (ostettuna matkatoiston edullisena äkkilähtö lentopaikkana) taikka sitten sisäisellä lennolla Bangkokista yhdistettynä useamman kohteen lomalla.
Nyt kun Fisnki ei enään lennä Krabille niin suoria lentojahan ei sinne ole kuin TUI:n lomalento ja muiden matkatoimistojenkin Krabin lomat lennetään Phuketin kentälle (josta sitten useamman tunnin matka tuonne Krabin puolelle).
Vaihtoehtoja siis lentää Phukettiin ja siitä Krabille, Lentää Bangkokiin ja siitä sisäisesti Krabille taikka sitten 2-3 vaihdolla muita reittejä pitkin.
Oletteko mitä vaihtoehtoja käyttäneet tuonne Krabin puolelle matkaamisessa viimeaikoina?
(niin ja tosiaan tarkoitus lentää taasen "pienellä budjetilla" joka itselläni tarkoittaa lentoihin maks 1000€:a sesongilla (Phuketin puolelle onnistuu 800-900€:lla käyttänen noita matkatoimistojen lentopaikkoja jotka ovat "normaaleihin" Finnairin H:ki - Phuket koneisiin).
Matkustus/lennot Krabille
3
283
Vastaukset
Itse itselleni vastaten ja jatkokysymystä kysyen.
Tammikuuulle löytyisi yksi (mahdollisesti aikatauluihini sopiva) TUI:n lomalento H:ki - Krabi - H:ki, joka olisi matkatavaroiden ja ruuan kanssa olisi noin 1000€:n tienoilla.
Onko kokemusta noista TUI:n kaukolennoista, eivät varmastikkaan mitään "huippua", mutta kai niillä sentään "voi" matkustaa? Lennon aikataulu ei aivan ihanteellinen, mutta kyllä sen kanssa toimeen tulisi.Noh, tuli tänäin otettua huomiselle matkatoimiston lentopaikka H:ki-Phuket-H:ki,
Pitää katsoa siirtyykö tuosta Krabille vaiko jäänkö Phuket:iin (Tai ehkä Khao lak:iin)santtu_1975X kirjoitti:
Noh, tuli tänäin otettua huomiselle matkatoimiston lentopaikka H:ki-Phuket-H:ki,
Pitää katsoa siirtyykö tuosta Krabille vaiko jäänkö Phuket:iin (Tai ehkä Khao lak:iin)Näköjään "tylsäksi" taas aloin ja jään Phukettiin, mutta yhdelle viimeisistä alueista jossa en Phuketissa ole edes käynyt, eli Kaakkois Phuketissa olevan Cape Panwa niemen kärkiosiin. Näkee taas ainakin ihan uuden, itselleni käymättömän osan tuolla saarella jos ei muuten.
Sitten joskus toinen kerta tuonne Krabin puolelle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 123169
- 181801
Muistatko vielä viime kesän "sutinat"?
Kohtalo vai mikä lie järjesti, että törmäiltii jatkuvasti toisiimme. Ihan uskomatonta, koska eihän me mitään ikinä sovit191642En tullut, koska käytit päätäsi.
Ja koska ihmiset pilaavat sillä mahdollisuudet, kaikki mikä toimii vaatii oman lähestymistapani. Kun levittää punaisia m321555- 731543
- 231511
- 281360
Miten lasketaan?
Ompa ollut valtava ihmismassa taas Folkkaajia liikenteessä. Miten noin 2200 lipunostaneesta muodostuu 11000 kävijää?.91334Hyvää Huomenta Rakas Neiti
Hyvää Huomenta Nainen🤗 Kaikkea hyvää toivon sinun päivääsi😘 Näin toivoo mies111274Kulta, sovitetaanko joku ilta avainta lukkoon?
Musta tuntuu että me ollaan pari. Olisi ihana saada asialle sinetöinti viemällä suhde päätyyn asti. ❤️ Rakastan sua ikui341252