Matkustus/lennot Krabille

Tässä kun alkaa taas pikkuhiljaa selviämään nämä talven työkuviot, niin mahdollisesti Tammikuussa olisi taas kerran edessä tuollainen nopea (1-2vk.) Thaimaan visiitti.
Etelä Thaimaa itselleni se mieleisin alue mutta mietin josko "perinteisen" Phuketin sijaan menisikin vaihteeksi lehdelman toiselle puolen Krabille, joko tuohon mantereen puolelle (ao nang yms.) jossa olen ollut vain kerran joku +10v. sitten taikka Lantalle jossa ollut 2 taikka 3 kertaa ja on itselleni hyvin mieluisa kohde.

Aikaisemmin lentänyt Finskillä suoraan Krabille (ostettuna matkatoiston edullisena äkkilähtö lentopaikkana) taikka sitten sisäisellä lennolla Bangkokista yhdistettynä useamman kohteen lomalla.
Nyt kun Fisnki ei enään lennä Krabille niin suoria lentojahan ei sinne ole kuin TUI:n lomalento ja muiden matkatoimistojenkin Krabin lomat lennetään Phuketin kentälle (josta sitten useamman tunnin matka tuonne Krabin puolelle).

Vaihtoehtoja siis lentää Phukettiin ja siitä Krabille, Lentää Bangkokiin ja siitä sisäisesti Krabille taikka sitten 2-3 vaihdolla muita reittejä pitkin.

Oletteko mitä vaihtoehtoja käyttäneet tuonne Krabin puolelle matkaamisessa viimeaikoina?

(niin ja tosiaan tarkoitus lentää taasen "pienellä budjetilla" joka itselläni tarkoittaa lentoihin maks 1000€:a sesongilla (Phuketin puolelle onnistuu 800-900€:lla käyttänen noita matkatoimistojen lentopaikkoja jotka ovat "normaaleihin" Finnairin H:ki - Phuket koneisiin).

3

483

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Itse itselleni vastaten ja jatkokysymystä kysyen.

      Tammikuuulle löytyisi yksi (mahdollisesti aikatauluihini sopiva) TUI:n lomalento H:ki - Krabi - H:ki, joka olisi matkatavaroiden ja ruuan kanssa olisi noin 1000€:n tienoilla.

      Onko kokemusta noista TUI:n kaukolennoista, eivät varmastikkaan mitään "huippua", mutta kai niillä sentään "voi" matkustaa? Lennon aikataulu ei aivan ihanteellinen, mutta kyllä sen kanssa toimeen tulisi.

      • Noh, tuli tänäin otettua huomiselle matkatoimiston lentopaikka H:ki-Phuket-H:ki,
        Pitää katsoa siirtyykö tuosta Krabille vaiko jäänkö Phuket:iin (Tai ehkä Khao lak:iin)


      • santtu_1975X kirjoitti:

        Noh, tuli tänäin otettua huomiselle matkatoimiston lentopaikka H:ki-Phuket-H:ki,
        Pitää katsoa siirtyykö tuosta Krabille vaiko jäänkö Phuket:iin (Tai ehkä Khao lak:iin)

        Näköjään "tylsäksi" taas aloin ja jään Phukettiin, mutta yhdelle viimeisistä alueista jossa en Phuketissa ole edes käynyt, eli Kaakkois Phuketissa olevan Cape Panwa niemen kärkiosiin. Näkee taas ainakin ihan uuden, itselleni käymättömän osan tuolla saarella jos ei muuten.
        Sitten joskus toinen kerta tuonne Krabin puolelle.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta

      Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei
      Kansallinen Kokoomus
      335
      1092
    2. Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL

      Martina on kasvattanut fiksun tyttären.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      396
      1083
    3. Muuttaisitko kaivattusi luokse

      heti asumaan? 🛒
      Ikävä
      102
      905
    4. Mitä kaivattusi

      pelkää? 👻
      Ikävä
      82
      817
    5. Samassa kylässä asuu yks mies...

      Jota en voi sietää... yök!
      Ikävä
      78
      782
    6. Mitä odotat kohtaamiselta?

      Niin, otsikossa kysymys.
      Ikävä
      82
      746
    7. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      50
      675
    8. Mä olen tosi

      Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui
      Ikävä
      39
      670
    9. Sanotaan se sitten tässä

      Rakastan sua mies varmaan.
      Ikävä
      37
      666
    10. Sinun silmiisi kun

      Katson niin ymmärrän sen. 👁️👁️👀
      Ikävä
      45
      661
    Aihe