Kreeta/Platanias/Samarian rotko

Kulkija kolmekymppinen

Laillisesti vihityn aviopuolisoni kanssa päätimme lähteä hyvin ansaitsemallemme kahdenkeskiselle lomalle, ja paikaksi valikoitui Platanias. Huoneistohotelli oli todella viehättävä, jopa kamiina löytyi, liekö tarkoitettu kylmiä syysöitä varten. Omistajan hevosaitaus oli aivan liki, niinpä saimme kuunnella hevosen viehättävää hörähtelyä päivisin. Päivät kuluivat shoppaillessa, rannalla, jossa aallot olivat yllättävän kovat, nimim. hiekkaa pöksyissä.. Vuokrasimme Peugeot 307 tila-auton ja suuntasimme Kreetan Malediiveille, eli Falasarnan upeaakin upeammalle rannalle. Kävimme myös Thassoksen raunioilla katsomassa ah niin kuuluisaaa Liljaprinssiä. Mutta varsinainen koitos osui toiseksi viimeiseen lomapäivään, jolloin puoliskoni päätti haluavansa vaeltaa Euroopan pisimmän rotkovaelleuksen eli Samarian rotkon. Lähtö oli about puoli viisi aamulla, jolloin oli vielä sumua, kun kiipesimme vuoristossa kohti tasannetta, jossa oli kahvila. Tuoremehut huiviin ja matka jatkuu rotkon pääportille. Lähdetään laskeutumaan alaspäin noin kilometrin matkan, puisia askelmia pitkin. Sen jälkeen homma jatkuu niin, että tietyissä lepopisteissä täytyy olla tiettyyn kellonaikaan, jotta ehtii ulos ennen rotkon sulkeutumista. Eväänä vettä, vissyä, suklaata ja appelsiineja. Hädän yllättäessä joutuu turvautumaan yleiseen käymälään (= jalanjäjet lattiassa, paha haju, hyttysiä). Jos aikoo katsella huikaisevia maisemia, joutuu pysähtymään, koska samaan aikaan ei voi kävellä ja katsella. Vaelluskengistä huolimatta sain kuuden tunnin urakan jälkeen kahden euron kolikon kokoiset rakkulat kantapäihin! Ah sitä tunnetta kun tulimme kylään ja sain upottaa kuumottavat jalkani mereen! Puolisko kävi uimassakin. Myös olut ja munakas maistuivat erinomaisilta. Siitä sitten lautalla (jossa soi The Rasmus) seuraavaan kylään, josta bussi haki Plataniakseen. Seuraavana päivänä oli paluu Suomeen, jalkoja särki ja koneessa oli hankala löytää säällistä asentoa. Suosittelen!

4

10873

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • viisi auringonpalvojaa

      Ollaan lähdössä Geraniin parin päivän päästä, kolme lasta ja kaksi aikuista. Tuo Falasarnan ranta kuulosti hyvältä, missä se on? Olisko muuta ehdotonta nähtävää tai tiedettävää Kreetasta? Mites noi taksit - minkä hintaisia vai kantsiiko liikkua vuokraautolla?

      • Vaeltaja

        Geranista en o koskaan kuullutkaan, haitanneeko tuo mittään. Falasarna (tai kartoissa Phalasarna) on aivan Kreetan länsilaidalla. Mielettömän kirkasta vettä, vaaleanpunaista hiekkaa, Kreetan Malediiveiksikin kutsuttu. Pystyy kahlaamaan aikuisen polviin ulottuvassa vedessä pikku saarelle. Tie on aikas kimurantti, nousee aika ylös, kammoisille varotuksen sana, itse törmäsimme vuohilaumaan chikaanin jälkeen. Suosittelen auton vuokrausta, on edullista. Hanian kaupungissa kannattaa käydä, ja istuksia satamassa ja vaikkapa käydä majakalla vastapäisellä rannalla. Tietysti Thassoksen palatsi, lasten kanssa voi olla tuskaa kuumana päivänä. Länsirannikkoa ajeltaessa osuu muitakin hyviä rantoja kohdalle, en nyt muista nimeä, mutta mahtava reggae-baari, jossa soi Bob Marley, ja vessan seinässä oli kymmensenttinen rukoilijasirkka, noh, asia tuli toimitettua nopeasti... Rantaan laskeuduttiin melko jyrkästi, mutta kyllä saikin sitten nauttia lähes privaatista rannasta, oisin voinut kellua meressä ikuisuuksia. Nämä on siis kahden aikuisen matkan huomioita, mikä ettei lasten kanssa pysty samaan. Falasarna todella kannattaa kokea.


      • Mahtaako aloittaja tarkoittaa Falassarnalla Elafonissin hiekkarantaa, jota myös Kreetan Malediiveiksi kutsutaan? Siellä käymistä suosittelen minäkin, vuokra-auto alle ja menoksi. Samalla reissulla voitte katsastaa Hrissoskalitissan luostarin, mikäli sen kaltaiset nähtävyydet kiinnostavat.
        Geranista ajatte Kissamokseen, sieltä Falassarnaan (hieno ranta sielläkin, tosin saattaa olla tuulista), alas Hrissoskalitissaan ja siitä Elafonissiin uiskentelemaan.


      • vaikka Elafonisi

        Falassarna ei ole erikseen käynnin arvoinen kohde, Kreetalla on paljon parempiakin rantoja.

        Esimerkiksi juuri Elafonisi, jossa voi kahlata lämpimässä vedessä laguuneille. Geranissa rannat ei enää ole ihan niin hyviä kuin muutaman kilometrin päässä Hanian suuntaan mennessä. Siis Plataniaksesta Haniaan päin.

        Vuokra-auto on MUST, ei isolla Kreetan saarella muuten tuolla porukalla pääse paljoa kokemaan. Kolmen päivän diili on kohtuuhintainen, itse ole toukokuussa ennen sesonkia saanut auton tuoksi ajaksi alle 80 eurolla, mutta kesällä varmaan pyydetään enemmän. Vertailu kannattaa ja oppaan suosittelema "yhteistyökumppani" on helposti kallein. Paikalliset vuokraamot on aivan kelvollisia.

        Kreetan taksit on yleisesti rehellisiä mutta hinnat kannattaa aina sopia etukäteen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pyhäjärvi syvällä kusessa

      Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha
      Pyhäjärvi
      130
      1146
    2. Oivallus

      Mitä olet oivaltanut viimeksi?
      Ikävä
      147
      1043
    3. Miten voi sinun

      tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät
      Ikävä
      63
      788
    4. PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE

      ...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.
      Pyhäjärvi
      49
      577
    5. Mistä arvasit,että kaivattusi on täällä?

      😊
      Ikävä
      43
      542
    6. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      33
      521
    7. Miksi meidän yhteys vain

      Säilyy? Säilyy ja säilyy? Joku syyhän siihen on?:))
      Ikävä
      63
      493
    8. Rakastan sinua mies

      Siksi haluankin vain sinun kanssa sitä.
      Ikävä
      22
      448
    9. Kyllä mulla on kovasti tunteita sinuun

      Rakkautta, intohimoa, välittämistä, hellyyttä jne.
      Ikävä
      13
      441
    10. Jännitän sua!

      En tiedä miksi! 🤭
      Ikävä
      37
      438
    Aihe