8 000 työttömän raja meni rikki Lahdessa

Anonyymi-ap

Työttömyys kasvaa ja korvauksia pienennetään, ei hyvin mene. Lahden kaupunki tuhlaa silti melkein samalla lailla. Säästetään tietysti mutta se säästö otetaan aurauksista ja muusta joka ei Lahden eliittiä hetkauta. Rahaa menee entiseen malliin matkoihin ja hyvä hyvä veljien pitämiseen tyytyväisenä. Rakennetaankin kaikkea kivaa. Keväällä on sentään vaalit, jos sitten päästäisiin joistain ei niin hyvistä veljistä.

"Työttömyys ja lomautettujen määrä kasvoivat kaikissa Päijät-Hämeen kunnissa lokakuussa viime vuoteen verrattuna.

Tiistaina julkistetun uuden työllisyyskatsauksen mukaan Hämeen korkein työttömyysprosentti, 14,3, oli Lahdessa, jossa oli lokakuun lopussa vajaat 8 100 työtöntä työnhakijaa.

– Lahden myönteinen kehitys esimerkiksi pitkäaikaistyöttömyydessä on kääntynyt negatiiviseen suuntaan. Työttömien määrä on suuri, ja kyllä se vakavaksi vetää, sanoo Lahden työllisyyspalvelujohtaja Taisto Tuominen.

Tuskaa lisää myös se, että lokakuun lopulla TE-toimistoihin oli Lahdesta tarjolla runsaat 370 avointa työpaikkaa, kun vuosi sitten luku oli liki kolmikertainen." Yle

2

191

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Persut on työttömyys puolue! Heitä kiinnostaa vain Suomen tuho!

      Pitkäaikaistyöttömiä tuli lisää 11 tuhatta. Näistä kukaan ei enää työllisty. Kallista!

      Suuskuu työttömiä lisää 28 tuhatta!

      Lokakuussa 29 tuhatta lisää työttömiä!

      Konkursseja 2000 luvun ennätys!

      Korkeakoulutettujen työttämyys kasvoi vuodessa 15%

      Diplomiinsinöörien työttömyys kasvoi vuodessa 30%.

      Velkaa otetaan 2 x Marinit.

      Kai nyt jokainen käsittää!

    • Anonyymi

      Persuille on tärkeintä maahanmuutto. Millään muulla ei ole mitään väliä vaikka koko Suomi menisi konkkaan. Sen takia siunaavat kaiken mitä Kokoomus ehdottaa. Kokoomus ei taas välitä kuin bisneksistä ja juurikin omiensa bisneksistä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      144
      11278
    2. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      157
      10371
    3. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      27
      8053
    4. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      197
      6608
    5. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      55
      5798
    6. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      92
      5293
    7. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      158
      4493
    8. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      31
      4286
    9. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      81
      4142
    10. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      138
      3692
    Aihe